Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostolstwo
Bilans

Już ponad 3 tys. dni trwa pontyfikat papieża Franciszka. Jego dotychczasowy bilans to m.in.: 33 zagraniczne podróże, prawie 1,5 tys. przemówień, 3 encykliki, 44 listy apostolskie, 5 adhortacji, 102 orędzia z okazji różnych światowych dni, 36 konstytucji apostolskich. W ciągu ponad 8 lat od wyboru Franciszka wydano w Watykanie prawie 4 tys. oficjalnych dokumentów, co jest jednym z najwyższych wyników.

Najbliższe tygodnie mają być szczególnie pracowite dla papieża. Przyniosą, po 6 latach, ogłoszenie oczekiwanej konstytucji apostolskiej, która ma wyznaczyć generalną reformę organizacji Kurii Rzymskiej i odnowę Kościoła. Roboczy tytuł dokumentu to Praedicate Evangelium (Głoście Ewangelię); zostanie on ogłoszony prawdopodobnie pod koniec czerwca. Będzie rezultatem prac Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy kurii. W 3001. dniu swego pontyfikatu (1 czerwca) Ojciec Święty dokonał uroczystego zamknięcia miesiąca modlitw o ustanie pandemii. W 3031 dniu (1 lipca) ma się spotkać ze zwierzchnikami wspólnot chrześcijańskich Libanu. Będzie to dzień refleksji nad trudną sytuacją w tym kraju i modlitwy o dar pokoju i zgody.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY
Nowości w kodeksie

Papież Franciszek wprowadził zmiany w Kodeksie prawa kanonicznego, dotyczące m.in. karania sprawców wykorzystywania seksualnego nieletnich i przestępstw gospodarczych. Wejdą one w życie w grudniu. Kanony dotyczące wykorzystywania nieletnich zostały przeniesione z rozdziału „przestępstwa przeciw szczególnym obowiązkom” do rozdziału „przestępstwa przeciw życiu, godności i wolności osoby”. Nowy kodeks przewiduje kary wobec duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego i świeckich pełniących funkcje w Kościele. Papież wprowadził nowe sankcje, takie jak grzywna, rekompensata za szkody i pozbawienie wynagrodzenia kościelnego. Do zmienionego kodeksu trafiły przestępstwa opisane dotąd w specjalnych ustawach, m.in.: zaniechanie powiadomienia o przestępstwie władz kościelnych i świeckich, usiłowanie wyświęcania kobiet i udzielanie sakramentów osobom, którym udzielać ich nie wolno.
j.k.

Reklama

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Otwórzcie serca

Kierując w czasie audiencji ogólnej pozdrowienia do Polaków, papież Franciszek zwrócił się do uczestników spotkania w Lednicy. – W sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodymi, którzy – już od 25 lat – gromadzą się w Lednicy, u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnowić swoją przynależność do Chrystusa – powiedział. – W tym roku słowem kluczowym waszego spotkania jest: „Usłysz!”. W Biblii to słowo wprowadza w Dekalog, uwrażliwia sumienia oraz wzywa do słuchania Pana i do miłowania Go z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił (por. Pwt 6, 4-5). Duch Święty, który towarzyszy wam w modlitwie, niech otwiera wasze serca na słuchanie, rozpala waszą miłość do Chrystusa i umacnia waszą wierność Jego Słowu! (relacja na str. 8-9)
j.k.

WATYKAN
Małżeństwo na czerwiec

W intencji modlitewnej na czerwiec papież zauważa, że małżeństwo, które stanowi wielkie marzenie Boga, dla człowieka jest wspaniałą przygodą na całe życie. Mężowi i żonie towarzyszy Jezus, który jest oparciem w trudnych dniach wspólnej podróży. To moc sakramentu, z której można czerpać jak ze źródła, aby kochać, przebaczać i otwierać serce na potrzeby innych. Franciszek zachęca, aby modlić się za tych, którzy mają podjąć decyzję o zawarciu małżeństwa, by dobrze się do niego przygotowali. – Małżeństwo wcale nie wyszło z mody. Ważne jest to, aby nie obawiać się zawierzyć wspólnej przyszłości Bogu, który zawsze nam towarzyszy – podkreśla Ojciec Święty.
j.k.

HISZPANIA
Kara za protesty

Socjalistyczny rząd jeszcze w czerwcu przyjmie projekt ustawy, która ma wprowadzić karę pozbawienia wolności za organizowanie protestów przed klinikami aborcyjnymi. Proponowane kary oscylują od 3 miesięcy do roku. Dopuszcza się także wyroki skazujące na bezpłatną pracę na cele społeczne od 31 do 80 dni. Rząd ma czas do 25 czerwca, aby przyjąć projekt – wtedy proces parlamentarny będzie kontynuowany. Organizacje pro-life rozpoczęły kampanię zbierania podpisów w celu wpłynięcia na posłów, aby odrzucili ten projekt.

Reklama

W Hiszpanii przeprowadza się rocznie prawie 100 tys. aborcji, większość w prywatnych ośrodkach.
j.k.

ODBUDOWA PAŁACU
Teraz Saski

Powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę zespołu do opracowania projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego sprawia, że ponowne pojawienie się tego wielkiego gmachu w centrum Warszawy staje się niemal pewne. Zespół, za którego prace odpowiada Małgorzata Paprocka, ma przygotować do końca czerwca projekt ustawy formalnie rozpoczynający tę odbudowę. – Ruszamy pełną parą – zaznacza Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta. Rozpoczęcie prac nad odbudową jest zgodne z zapowiedziami prezydenta Dudy, a także z odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne. Projekt jest umieszczony w założeniach rządowego programu Polskiego Ładu. Odbudowany Pałac Saski ma być miejscem publicznym i otwartym, przeznaczonym na cele edukacyjne, kulturalne, muzealne, oraz miejscem spotkań warszawiaków. Został on wysadzony przez Niemców w grudniu 1944 r. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.
j.k.

CHINY
Polityka trojga dzieci

Władze ogłosiły, że każda para w kraju będzie mogła mieć nawet troje dzieci. To radykalna zmiana w stosunku do tzw. polityki jednego dziecka, obowiązującej tam do 2016 r., która została wprowadzona, by powstrzymać eksplozję demograficzną. Od 2016 r. pary w Chinach mogą mieć dwoje dzieci. Nie zmieniło to jednak negatywnych trendów demograficznych – najnowsze dane wskazują na duży spadek liczby urodzeń w tym najbardziej ludnym kraju świata. Decyzję w tej sprawie podjęło Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin. W maju opublikowano wyniki spisu powszechnego, z którego wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu populacja kraju rośnie w tempie najniższym od lat 50. XX wieku. Na jedną kobietę w 2020 r. przypadało jedynie 1,3 dziecka. Jednym z głównych powodów niechęci Chińczyków do zakładania rodzin i posiadania większej liczby dzieci mają być rosnące koszty wychowania dziecka w dużych miastach.
w.d.

Reklama

PROGNOZY DLA POLSKI
Jest lepiej

Kolejna międzynarodowa instytucja podnosi prognozy rozwoju gospodarczego Polski. Tym razem jest to OECD. Według organizacji, nasza gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,7%, a w przyszłym o 4,7%. – Polska gospodarka dobrze się przystosowuje do funkcjonowania w trudnych warunkach i stosunkowo szybko powinna osiągnąć poziom PKB realny sprzed pandemii – komentuje najnowsze dane Tadeusz Kościński minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Polska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 0,9%, czyli mniej niż wstępnie szacował GUS (1,2%). Wzrost o 1,3% zanotowały inwestycje, podczas gdy spodziewano się kilkuprocentowej obniżki, szczególnie wobec spadku o 15,4% w ostatnim kwartale zeszłego roku. Nie jest jednak tak kolorowo: według Warsaw Enterprise Institute, lockdown kosztował nas 56 mld zł. Wyliczenie to jednak nie uwzględnia dramatów związanych z bankructwami małych biznesów czy zwolnieniami
j.k.

Kalwaria Zebrzydowska
Burmistrz w obronie wolności słowa

Nasza redakcja otrzymała list od burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyna Ormantego, skierowany do prezydenta RP Andrzeja Dudy, w sprawie bulwersującego przypadku wytoczenia przez stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawy karnej Fundacji Lux Veritatis, która dotyczy rzekomego nieudostępnienia informacji nt. wydatkowania środków publicznych z lat 2008-16. „Niedopuszczalne jest – pisze w liście burmistrz miasta – paraliżowanie działalności mediów o innych poglądach moralnych i politycznych, ubierając to w płaszcz wolności słowa. (...) Fundacja Lux Veritatis i o. Tadeusz Rydzyk są pierwszymi ofiarami, a kto będzie następny? Czy jeżeli nasz urząd będzie promować nauczanie św. Jana Pawła II, patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, to także będzie on sparaliżowany przez podmioty finansowe z zagranicy?”.
Red.

RUŚ-BIAŁORUŚ
Wystarczy doba

Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że jeżeli będzie taka konieczność, wojska rosyjskie mogą dotrzeć do Białorusi w ciągu doby. Stwierdził tak po spotkaniu w Soczi prezydentów Rosji i Białorusi, na którym omawiano kwestię integracji tych dwóch krajów w ramach państwa związkowego. W rozmowie z członkami rządu Łukaszenka podkreślił, że pewne siły próbują wywrzeć na niego i na Władimira Putina presję. – Jednakowo oceniamy sytuację. Jesteśmy zdecydowani wspólnie przeciwstawiać się tym atakom – powiedział.
j.k.

2021-06-08 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję