Reklama

Wiadomości

Prof. Chazan: sumienia nie można dzielić

Ponad dwa tysiące osób przeszło w niedzielę w X Marszu Świętości Życia, manifestując w obronie życia od poczęcia i zachęcając do dawania świadectwa wartości małżeństwa i rodziny. Gościem Marszu był prof. Bogdan Chazan, który podkreślał niepodzielność sumienia, którego nie można „dzielić na sumienie człowieka, lekarza, posła i prezydenta miasta”.

[ TEMATY ]

prof. Chazan

Bożena Sztajner/Niedziela

Marsz odbywający się w tym roku pod hasłem „Solidarni z życiem” tradycyjnie już poprzedziły Msze św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście i katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze.

Tuż przed startem Marszu przewodniczący wcześniej Mszy św. w archikatedrze bp Rafał Markowski podkreślił, że w walce o życie chodzi nie tylko o życie fizyczne, ale i o życie nadprzyrodzone każdego człowieka. Podziękował też wszystkim, którzy pojawili się na Marszu, by dać swoje świadectwo zaangażowania w ochronę życia od poczęcia.

Głos przed startem Marszu zabrał także prof. Bogdan Chazan, były dyrektor stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny.

Reklama

„Lekarze, do których się zaliczam, mają szczególny przywilej, że mogą dać życie. To jest nasz przywilej, ale też obowiązek” – mówił prof. Chazan. Jak podkreślił, lekarze powinni bronić życia niezależnie od tego, jaką ma ono wielkość i gdzie się znajduje – „w macicy matki, na szklanej płytce, czy już na świecie”.

„Czy zdajemy ten egzamin? Najczęściej tak, czasami mamy pewne trudności” – dodał. Jego zdaniem, w ostatnim czasie podejmowane są działania mające na celu „zmniejszenie wartości życia, czy osłabienie prawa, które ma służyć życiu”.

Prof. Chazan przypomniał, że według danych NFZ, w 2014 roku doszło w Polsce do 1812 aborcji. – Taka olbrzymia liczba dzieci została zabita. Jest to dwa razy więcej niż w roku 2012 – mówił.

Reklama

Poinformował, że jest kilka przyczyn tego niepokojącego stanu rzeczy, m.in. coraz większa popularność zapłodnienia in vitro, w tym badań prenatalnych, mających wykryć choroby genetyczne poczętego dziecka, a realizowanych w ramach programu in vitro Ministerstwa Zdrowia.

Inną przyczyną odnotowanego przez NFZ wzrostu aborcji są coraz częstsze – zdaniem prof. Chazana „wręcz pokazowe” - przypadki zwalniania lekarzy i położnych z pracy za to, że chcieli skorzystać z przysługującej im prawnie klauzuli sumienia.

„Umiejętnie wdraża się zarządzanie lękiem, znane mi doskonale z dawnych, słusznie minionych czasów. W ten sposób promuje się przemysł aborcyjny i łamie sumienia lekarzy i położnych” – argumentował prof. Chazan.

Tymczasem dziś – kontynuował mówca - potrzebny jest dar miłości i wielkoduszności dla rodziców, by nie bali się przyjąć i zaakceptować każde dziecko, nawet to nie bardzo zdrowe.

„To jest też zadanie dla nas, trzeba organizować na nowo sieć poradni, telefonów zaufania – by przyjść z pomocą małżeństwom i kobietom, których ten święty dar życia zaskoczył, czasem przestraszył” – stwierdził prof. Chazan. Potrzeba także więcej hospicjów, w których znalazłyby opiekę dzieci tych matek, które zdecydowały się donosić ciążę mimo zdiagnozowanej nieuleczalnej choroby.

Lekarze powinni być adwokatami wszystkich dzieci, chronić każde życie, ale też bronić własnych sumień. Nie mogą ulegać tym, dla których klauzula sumienia to ideologiczny wymysł – tłumaczył profesor. Jego zdaniem, warto też zastanowić się nad systemem materialnego wsparcia dla pracowników służby zdrowia zwolnionych z pracy za obronę sumienia.

„Każdy człowiek ma tylko jedno sumienie. Nie można podzielić sumienia na sumienie człowieka, lekarza, dyrektora szpitala. Podobnie nie można go podzielić na sumienie człowieka i posła, czy człowieka i prezydenta miasta” – podkreślił prof. Chazan.

Nawiązał tym samym do swojego zwolnienia z funkcji dyrektora przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz za to, że odmówił pacjentce przeprowadzenia aborcji.

Uczestnicy manifestacji zbierali się przed Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym już od południa. Od godz. 13.30 odbywały się tam tańce symbolizujące ochronę życia od poczęcia. Organizatorzy zachęcali małżeństwa oczekujące na dziecko do dawania świadectwa na temat wartości rodzicielstwa.

W trakcie happeningu na Placu Zamkowym trwała akcja „Pielucha dla malucha”. Każdy chętny mógł przynieść jednorazowe pieluszki, kosmetyki i mleko dla niemowląt. Dary zostaną przekazane Domowi Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach, prowadzony przez Archidiecezję Warszawską.

Po połączeniu się grup z obydwu warszawskich diecezji, Marsz po godz. 14.30 ruszył Krakowskim Przedmieściem w kierunku bazyliki Świętego Krzyża.

W manifestacji uczestniczyły zwłaszcza młode małżeństwa z dziećmi, przedstawiciele ruchów katolickich i warszawskich parafii. Organizatorzy rozdawali przyczepiane do ubrań naklejki i balony. Wznoszono hasło „Solidarni z życiem!” oraz transparenty z napisami: „Nie dla gender – tak dla życia”, „Dziecko to dobra inwestycja życia” i „Prawo do życia jest prawem człowieka”.

Tuż przed godz. 15.00 manifestanci dotarli przed bazylikę Świętego Krzyża, gdzie wysłuchano pozdrowienia papieża Franciszka dla uczestników Marszu, jakie skierował do nich dziś w południe w Watykanie. „Łączę się z uczestnikami Marszu Świętości Życia, który odbywa się w Warszawie, zachęcając, by zawsze bronili i wspierali ludzkie życie” - powiedział po włosku Ojciec Święty.

2015-04-19 17:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec ataków na prof. Bogdana Chazana

[ TEMATY ]

aborcja

prof. Chazan

atak

Informacja prasowa

Ze smutkiem i niepokojem dowiedzieliśmy się o wydarzeniach, które miały miejsce w Łodzi w dniu 7 listopada 2019 roku oraz w Gnieźnie w dniu 8 listopada i dotyczyły wice prezesa naszego Stowarzyszenia Profesora Bogdana Chazana.

Profesor Bogdan Chazan, zaproszony przez łódzką Fundację „Życie” na publiczny pokaz filmu „Nieplanowane” w kinie „Charlie” i dyskusję po projekcji, został przed wejściem do kina zaatakowany przez tłum agresywnych osób mających w dłoniach plakaty i krzyczących; „prowokator” i „hipokryta”. Kilku mężczyzn podbiegło do Profesora, inni usiłowali ich uspokoić i odciągnąć na bok. Jeden z mężczyzn usiłował wcisnąć profesorowi za kołnierz plakat z napisem, prawdopodobnie po to, by zrobić mu następnie zdjęcie z plakatem na szyi.

Przed kinem stal samochód policyjny, ale policja nie interweniowała. Z pomocą nieznanego mężczyzny profesorowi udało się dostać do drzwi i wejść na widownię kina. Poinformował zebranych o awanturze przed kinem i podziękował nieznanemu mężczyźnie za pomoc. Jesteśmy wdzięczni za ten gest obrony lekarza.

Następnego dnia w Miejskim Domu Kultury w Gnieźnie odbyła się konferencja na temat in vitro. Profesor Bogdan Chazan był jednym z wykładowców. Jedna z uczestniczek usiłowała zakłócić przebieg konferencji. Po jej zakończeniu organizatorzy bezpiecznie przeprowadzili Profesora do samochodu, do którego wsiadał otoczony obraźliwymi plakatami i głośnymi wyzwiskami.

Uznajemy słowne znieważanie i napaść fizyczną na profesora Bogdana Chazana w Łodzi i Gnieźnie za karygodne. Protestujemy przeciwko akcjom mających na celu niszczenie zaufania społecznego do lekarzy. Solidaryzujemy się z działaniami Profesora w obronie ludzkiego życia, gdyż zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej „Powołaniem lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu; lekarz nie może posługiwać się wiedzą i umiejętnością lekarską w działaniach sprzecznych z tym powołaniem” a „Dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną”

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. Elżbieta Kortyczko, Prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii lek. Grażyna Rybak, Delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP specjalista pediatrii

CZYTAJ DALEJ

Projekt: z powodu pandemii 45 krajów na rządowej liście z zakazami międzynarodowego ruchu lotniczego

2020-08-07 14:43

[ TEMATY ]

lotnictwo

koronawirus

PAP

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa; na liście znalazło się 45 krajów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Rosję, Izrael, Singapur, Luksemburg.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy.

Jak napisano, aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym utraci moc z końcem dnia 11 sierpnia 2020 r. Dodano, że z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, "konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie".

Na rządowej liście znalazło się 45 krajów z zakazem w międzynarodowym ruchu lotniczym. Chodzi m.in, o Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Rosję, Brazylię, Stany Zjednoczone, Luksemburg, Singapur, Oman, Mołdawię.

Jak napisano, rozporządzenie będzie obowiązywało do 25 sierpnia 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień pielgrzymki

W sobotę 8 sierpnia odbywa się kolejny etap Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli z trzech głównych ośrodków: z Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa.

Pielgrzymi z Gorzowa pod wodzą ks. Krzysztofa Kolanowskiego pielgrzymują do Bledzewa. To pierwszy rok, gdy pielgrzymką z Gorzowa kieruje ks. Kolanowski. W ramach pielgrzymki gorzowskiej każdego roku idzie także grupa z Kostrzyna, która dzisiaj pielgrzymuje do Słońska. Do pielgrzymów gorzowskich dołączyła także grupa z Katolickiego Centrum Studenckiego ze Słubic pod kierunkiem ks. Rafała Mocnego.

Zobacz zdjęcia: Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Pielgrzymi z Zielonej Góry po porannej Mszy św. w konkatedrze zielonogórskiej wyszli na pątniczy szlak do Otynia.

Grupy głogowskie po porannej Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała wyruszyły w pielgrzymce do Grodowca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję