Reklama

Niedziela Świdnicka

Rewolucja pięknych ludzi

Uczestnicy tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą 26 marca o godz. 20 z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

To już 6. edycja Bielawskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ph. „Rewolucja pięknych ludzi”. I jak mówią organizatorzy, choć w zeszłym roku EDK została ograniczona do wspólnej modlitwy w domowych warunkach, to w tym roku będzie można podjąć wyzwanie i ruszyć jedną z pięciu przygotowanych tras.

Jak przeżyć Drogę Krzyżową?

– Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych. Można przeżyć ją też w sposób ekstremalny, by w zmaganiach drogi doświadczyć spotkania z Jezusem. Dlatego już po raz 6. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Bielawy – informują organizatorzy. – Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w górach, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły. Każdy decyduje sam i wyrusza na własną odpowiedzialność! Zmaganie może zacząć się na 18, 25, 30 albo jeszcze innym kilometrze, może minąć lub zostać do końca. A wszystko po to, by doświadczyć spotkania z Bogiem. Bielawska Ekstremalna Droga Krzyżowa to prawdziwe ćwiczenie duchowe, po którym człowiek może zostać rzeczywiście przemieniony – dodają.

Tegoroczne trasy

Reklama

Organizatorzy przygotowani 5 tras.

Pierwsza to Bielawa – Bardo (42 km). Wymagająca, górska trasa wiodąca przez Kalenicę, Przełęcz Woliborską, Srebrną Górę, do bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Znajduje się w niej cudowna figura Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. Patronem trasy jest św. Józef, opiekun rodzin, ojców i robotników.

Druga to Bielawa – Wambierzyce (39 km). Wymagająca trasa wiodąca przez Przełęcz Bielawską, Jugów, Nową Rudę i Ścinawkę Średnią do bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach. Znajduje się w niej cudowna figura Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Patronem trasy jest św. Jakub, opiekun pielgrzymów i robotników.

Reklama

Trzecia to Bielawa – Krzeszów (56 km). Wymagająca trasa, stanowiąca wyzwanie dla najbardziej zaprawionych śmiałków. Wiedzie przez Przełęcz Jugowską, Wielką Sowę, Głuszycę, Unisław Śląski, do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Patronem trasy jest św. Ignacy Loyola, opiekun wszystkich rekolekcji i ćwiczeń duchownych, żołnierzy, matek oczekujących potomstwa oraz rodzących.

Czwarta to Bielawa – Bielawa (20 km). Trasa skrócona, na wzór EDK. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z EDK, lub z innych przyczyn nie mogą wybrać się na pełnoprawny etap.

Piąta to Bielawa-Bielawa (40 km). Najtrudniejsza trasa Bielawskiej EDK, przecinająca całe pasmo Gór Sowich. Przygotuj się na marsz bez wytchnienia i sporą dawkę zmagań duchowych! Jednak nie martw się, o to właśnie chodzi w EDK! Opiekunką trasy jest św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych.

Aby wziąć udział w EDK, należy wejść na stronę: www.edkbielawa.pl, przeczytać niezbędne informacje i poprzez formularz zgłosić się.

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żeby dusza odżyła

Niedziela Ogólnopolska 10/2018, str. 28-29

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ekstremalna Droga Krzyżowa

Agnieszka Gał

W drodze obowiązuje zasada milczenia

W drodze obowiązuje zasada milczenia

Zostanie zorganizowana w 15 państwach! Na 562 wyznaczone trasy w 270 miejscowościach wyjdą nocą pątnicy – ok. 100 tys. osób! Zmagając się z trudnościami i słabościami, przejdą 40 i więcej kilometrów

Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) jako projekt powstała 10 lat temu – w 2009 r. pierwsze osoby przeszły z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pomysłodawca EDK ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna, wspomina: – Główny powód, dla którego wymyśliliśmy EDK, to był kryzys męskości, który dotarł także do mojego duszpasterstwa. Jak już byli w nim faceci, to tacy niemęscy; bali się wyzwań, szukali komfortu. No, nie mogłem tego zdzierżyć. I pamiętam, że zrobiliśmy spotkanie, w czasie którego zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Jednym z rozwiązań było zdobycie Mont Blanc zimowym wejściem, a drugim stała się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ks. Stryczek przyznaje, że organizatorzy szybko zauważyli, iż ludzie potrzebują takiej formy sprawdzenia się i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Papież zaapelował o pokój na Ukrainie: proszę - nigdy wojny!

2022-01-26 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie audiencji ogólnej w Watykanie, przed odmówieniem modlitwy Ojcze nasz, papież Franciszek zachęcił wszystkich do odmawiania dzisiaj wielokrotnie tej modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie.

A teraz zapraszam was abyśmy pomodlili się o pokój na Ukrainie. Powtarzajmy tę modlitwę wielokrotnie w dniu dzisiejszym: prośmy Boga usilnie, aby ta Ziemia mogła zobaczyć rozkwit braterstwa i przezwyciężyć rany, obawy i podziały. Mówiliśmy o Holocauście. Pomyślmy o tym, że ponad 5 mln [osób] podczas ostatniej wojny zostało pozbawionych życia. To naród cierpiący, który cierpiał głód i tyle okrucieństw i zasługuje na pokój! Modlitwy i wezwania, które dzisiaj wznoszą się aż do nieba niech dotkną umysłów i serc odpowiedzialnych w świecie, ażeby przedłożyli dialog i dobro wszystkich ponad prywatne interesy. Proszę: nigdy wojny! Módlmy się o pokój modlitwą Ojcze nasz, jest to modlitwa dzieci, które zwracają się do tego samego Ojca, modlitwa, który czyni nas braćmi, modlitwa braci, którzy błagają o pojednanie i zgodę."

CZYTAJ DALEJ

Biskupi UE: Zagrożenie dla Ukrainy zagraża pokojowi w Europie

2022-01-26 15:37

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził "wielkie zaniepokojenie ciągłymi napięciami w naszym wschodnim sąsiedztwie".

Biskupi Unii Europejskiej wyrazili solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie. „Eskalacja retoryki i działania, których jesteśmy obecnie świadkami, stanowią nie tylko zagrożenie dla narodu ukraińskiego, ale także zagrażają pokojowi na kontynencie europejskim i poza nim” - podkreślił kard. Hollerich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję