Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zabytek zadbany

Wśród 6 zgłoszonych obiektów z terenu województwa śląskiego do ogólnopolskiego konkursu Zabytek zadbany znalazł się kościół Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi.

Niedziela sosnowiecka 11/2021, str. I

[ TEMATY ]

konkurs

zabytki

Piotr Lorenc

Podczas prac komisji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Podczas prac komisji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja z udziałem kierownik katowickiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa Agnieszki Olczyk oglądała świątynię w Czeladzi-Piaskach, zgłoszoną do konkursu, którego celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Czeladzki kościół parafialny Matki Bożej Bolesnej, który jest także sanktuarium św. Jana Marii Vianneya, w minionych latach przeszedł generalny remont. Przywrócono mu dawny blask zgodnie ze sztuką i wymogami ochrony zabytków. Świątynia została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu Zabytek zadbany na wniosek diecezjalnego konserwatora zabytków, ks. Tomasza Zmarzłego. – W diecezji sosnowieckiej spośród obiektów wpisanych do rejestru zabytków wiele doczekało się gruntownych renowacji. Udział w konkursie może być nie tylko nagrodą dla inwestorów i wykonawców, lecz także wymownym świadectwem zabiegów licznych instytucji, w tym Kościoła sosnowieckiego, w dzieło ochrony narodowego dziedzictwa kultury – mówi ks. Tomasz Zmarzły.

Zgłoszony do konkursu kościół w Czeladzi-Piaskach ma duże szanse, by został zauważony w konkursie. Sama architektura świątyni i otoczenia wpisuje się w ciekawy krajobraz budownictwa związanego z przemysłem górniczym. Zarówno kościół, jak i okalające go budynki stanowią dziedzictwo historii i sztuki XX wieku. W konkursie Zabytek zadbany jury ogłasza nominowane obiekty, a następnie listę laureatów i wyróżnionych. Ogłoszenie listy nominowanych nastąpi do 31 maja, a uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie tytułów laureatów i wyróżnionych przez generalnego konserwatora zabytków nastąpi do dnia 30 listopada. Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują tablice Zabytku zadbanego do oznakowania obiektów; same zaś zabytki są prezentowane w dedykowanych wynikom konkursu wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-03-09 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szydłów pięknieje

Niedziela kielecka 47/2012, str. 7

[ TEMATY ]

Kościół

zabytki

TD

Kościół w Szydłowie posiada wiele cennych dzieł sztuki sakralnej

Kościół w Szydłowie posiada wiele cennych dzieł sztuki sakralnej
Wzrasta liczba turystów odwiedzających Szydłów zwany „polskim Carcassonne”, z jedynym w diecezji kościołem pw. św. Władysława, malowniczo wpisanym w zabytek urbanistyczny. - Od lat przy kościele prowadzimy systematyczne prace - informuje ks. proboszcz Ryszard Piwowarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania

2025-04-15 10:00

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grażyna Kołek

Chrystus nie musi udowadniać swojego zmartwychwstania. On żyje niezależnie od tego, czy ja tego chcę czy nie, czy w to wierzę czy neguję. Kwestia zmartwychwstania nie jest problemem Jezusa, ale naszym problemem. To ja muszę podjąć decyzję, czy w to wierzę czy to odrzucam.

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi świętowali Dzień Dumy z Munduru

2025-04-16 04:25

2LBOT

15 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Kombatanta, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej obchodzili Dzień Dumy z Munduru.

Na ulicach miast, w środkach komunikacji miejskiej, zakładach pracy czy na uczelniach, można zobaczyć w mundurach żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. W ten sposób terytorialsi chcą pokazać swoją dumę z bycia żołnierzem Wojska Polskiego i dodatkowo w tym roku oddać cześć kombatantom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję