Reklama

Niedziela Łódzka

Trwać przy Panu

O sile modlitwy i znaczeniu wspólnoty z Marceliną Pokorską, koordynatorką ogólnopolskich spotkań Taizé w archidiecezji łódzkiej, rozmawia Justyna Kunikowska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Justyna Kunikowska: Czym jest Taizé?


Marcelina Pokorska: Kilkaset kilometrów stąd, w samym sercu Burgundii, znajduje się wioska Taizé. Mieszka tu ponad stu pięćdziesięciu braci – są to chrześcijanie różnych wyznań pochodzący z ok. 30 krajów świata. Od początku wspólnotę, którą założył brat Roger, inspirowały dwa cele: życie w komunii z Bogiem poprzez modlitwę oraz szerzenie pokoju i zaufania pośród wszystkich ludzi.
Szczególne miejsce we wspólnocie braci zajmują ludzie młodzi. Przyjeżdżają oni do francuskiej wioski przez cały rok, a każdego z nich zaprowadza tam inna motywacja. W Taizé ludzie szukają wyciszenia i spojrzenia z dystansu na swoje życie, szukają także zrozumienia, akceptacji oraz komunii z Bogiem. Można tego wszystkiego doświadczyć w modlitwie, śpiewie, ciszy i osobistej refleksji, a także w spotkaniach i rozmowach z ludźmi z całego świata. Na nowo staje się możliwe odkrycie wewnętrznego pokoju, odnalezienie sensu życia i sił do dalszego działania.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych przymiotów wspólnoty Taizé jest jej wymiar ekumeniczny. Prawdziwym fenomenem jest to, że do przyjazdu do wioski i udziału w modlitwach zaproszony jest każdy, niezależnie od tego, czy jest katolikiem, ewangelikiem, prawosławnym czy osobą poszukującą. We wspólnocie Taizé ekumenizm praktykowany jest poprzez życie razem, modlitwę, wzajemne okazywanie miłości chrześcijańskiej, wiarę w Chrystusa, odkrywanie Ewangelii i przekładanie jej na swoją codzienność.
Wspólnota Taizé jest w Polsce jednak najbardziej popularna z organizowanych na przełomie grudnia i stycznia spotkań w różnych miastach Europy. Spotkania te są nazywane Pielgrzymką Zaufania przez ziemię. Każdego roku chrześcijańska młodzież Europy spotyka się w jednym miejscu, by wspólnie się modlić, poznawać się nawzajem i dzielić się swoim doświadczeniem wiary.
Spotkania w wiosce Taizé i Europejskie Spotkania Młodych są dla nas doświadczeniem inspirującym, budzącym entuzjazm i energię do działania. Tworząc nasze łódzkie spotkania Taizé, chcemy kontynuować coroczne Pielgrzymki Zaufania przez ziemię na naszym lokalnym terenie.

W jakim czasie odbywają się spotkania? Jaką przybierają formę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Spotykamy się co tydzień w poniedziałki o godz. 20 na wspólnej modlitwie. Miejscem naszych spotkań jest kaplica Duszpasterstwa Akademickie Piątka przy ul. Skorupki 5, jednakże teraz z racji na obecną sytuację spotykamy się on-line na stronie Facebooku: Taizé Łódź.
Podstawą naszych modlitw są śpiewy z Taizé. Na pewno każdy z nas kojarzy takie pieśni, jak: „Pan blisko jest” albo „Jezu, Tyś jest światłością mej duszy”. To są właśnie śpiewy z Taizé, czyli bardzo proste i krótkie wezwania o medytacyjnym charakterze wykonywane w wielu językach. W tych niewielu, wielokrotnie powtarzanych słowach staramy się poszukiwać bliskości Boga. Śpiewy te przeplatane są czytaniem słowa Bożego i modlitwą wstawienniczą. Bardzo ważnym momentem modlitwy jest także cisza. Trwając w niej, chcemy usłyszeć głos Chrystusa i pozwolić mu w nas działać.
Po modlitwie zawsze znajdujemy czas na budowanie wspólnoty, czyli przy herbacie i ciastkach rozmawiamy, dyskutujemy, gramy w gry i cieszymy się sobą. Podejmujemy także różne inicjatywy ekumeniczne w naszym mieście.

Kto może uczestniczyć w tych spotkaniach?

Do tworzenia naszej wspólnoty zapraszamy młodych ludzi w wieku od 16. do 35. roku życia. Z kolei w modlitwach i innych wydarzeniach, które organizujemy, może wziąć udział każdy. Ponadto nasze spotkania mają charakter ekumeniczny i międzynarodowy.

Reklama

Co dla Ciebie jest najważniejsze w tych spotkaniach?


Dla mnie w spotkaniach Taizé chodzi przede wszystkim o niesienie pokoju tam, gdzie go brakuje. Najpierw do mojego serca, pozwalając, aby Chrystus uzdrawiał to, co jest zranione. A potem tym pokojem chcę się dzielić się z innymi. Taizé to otwartość, jedność i zaufanie, czyli wartości, których we współczesnym świecie najbardziej brakuje. Poza tym cotygodniowe modlitwy pozwalają mi choć na chwile zatrzymać się w biegu pędzącego świata. Te 45 minut wspólnych śpiewów medytacyjnych, rozważania słowa Bożego i ciszy to czas niezwykłego spotkania z Bogiem.
Nasze modlitwy budują także wspaniałą wspólnotę osób. Dzięki wzajemnym działaniom, przygotowywaniu modlitw, wyjazdom do wioski czy na Europejskie Spotkania Młodych poznałam niezwykłych młodych ludzi. Tworzymy naprawdę pozytywną grupę, z niezwykłą radością życia i entuzjazmem do działania.

W dniu 100-lecia powstania diecezji łódzkiej ogłoszono, że pod koniec roku w naszym mieście odbędzie się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Czy było to dla Ciebie zaskoczeniem?


To było duże wyróżnienie dla naszej archidiecezji. Tegoroczne Europejskie Spotkanie Młodych miało odbyć się w Turynie we Włoszech. Jednakże obecna sytuacja, związana z pandemią, uniemożliwiła zorganizowanie tego spotkania w tradycyjnej formie. Mimo wszystko bracia z Taizé nie zrezygnowali całkowicie z tego wydarzenia i zachęcali do udziału w nim na dwa sposoby: uczestnictwo on-line w programie przygotowanym przez braci lub podjęcie lokalnych inicjatyw w swoim miejscu zamieszkania.
Odpowiadając na zaproszenie braci, po raz pierwszy w historii Europejskie Spotkanie Młodych odbyło się w Łodzi. Był to niezwykły czas budowania jedności, pogłębiania wiary i trwania na wspólnej modlitwie. Od 28 grudnia 2020 r. do 1 stycznia 2021 r. spotykaliśmy się na modlitwach, warsztatach i w grupkach dzielenia.
Abp Grzegorz Ryś zaprosił nas do siebie i to właśnie archikatedra łódzka była miejscem naszego spotkania. Wszystkie punkty programu były dodatkowo transmitowane w internecie. To był wyjątkowy czas w tym trudnym momencie pandemii.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do jedności

Niedziela łódzka 37/2020, str. VI

[ TEMATY ]

ekumenizm

Taize

Archiwum Duszpasterstwa Młodzieży

Uczestnicy wyjazdu

Uczestnicy wyjazdu

Istnieją dary, które mają wpływ na jedność Kościoła. Nie ważne jest to, że pochodzimy z całego świata i różnych odłamów chrześcijaństwa. W Taizé wszyscy byliśmy jedno.

Do wyjazdu do Taizé Pan Bóg zaprosił mnie przez inne osoby. Początkowo miałam wątpliwości, czy to jest dobry pomysł, by tam jechać, ale kiedy już się zdecydowałam, to jechałam tam z zaciekawieniem, ale też i bez większych oczekiwań.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Bóg nie może się na Ciebie doczekać!

2024-03-27 07:20

[ TEMATY ]

ks. Piotr Pawlukiewicz

B.M. Sztajner/Niedziela

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

ks. Piotr Pawlukiewicz (1960 – 2020) wygłosił tysiące kazań

Pomyślałem sobie: „Boże, ta babcia nawet jeszcze Komunii Świętej nie przyjęła, a już się w niej wyzwalają czyny miłości. Jaka ta miłość jest niecierpliwa! Jak się nie może doczekać!”. Tak samo nie może się doczekać Bóg. Na ciebie.

Jeszcze jeden fragment Ewangelii. Pozornie też wam znany, ale czy na pewno? „Pewien człowiek miał dwóch synów. Młodszy z nich rzekł do ojca: «Ojcze, daj mi część majątku, która na mnie przypada». Podzielił więc majątek między nich. Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i tam roztrwonił swój majątek, żyjąc rozrzutnie. A gdy wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek. Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainy, a ten posłał go na swoje pola, żeby pasł świnie. Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę. Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem mu: Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie; już nie jestem godzien nazywać się twoim synem: uczyń mię choćby jednym z najemników. Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca. A gdy był jeszcze daleko, ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko; wybiegł naprzeciw niego, rzucił mu się na szyję i ucałował go. A syn rzekł do niego: «Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie, już nie jestem godzien nazywać się twoim synem». Lecz ojciec rzekł do swoich sług: «Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi! Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się». I zaczęli się bawić. Tymczasem starszy jego syn przebywał na polu. Gdy wracał i był blisko domu, usłyszał muzykę i tańce. Przywołał jednego ze sług i pytał go, co to ma znaczyć. Ten mu rzekł: «Twój brat powrócił, a ojciec twój kazał zabić utuczone cielę, ponieważ odzyskał go zdrowego ». Na to rozgniewał się i nie chciał wejść; wtedy ojciec jego wyszedł i tłumaczył mu. Lecz on odpowiedział ojcu: «Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę». Lecz on mu odpowiedział: «Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się»”*.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję