Reklama

Niedziela Małopolska

Seniorze, nie bądź sam!

Święta w jednych budzą radość, w innych… smutek i lęk. Na szczęście są osoby, które w tym wyjątkowym okresie przyjdą z dobrym słowem, uśmiechem i pocieszeniem.

Niedziela małopolska 51/2020, str. III

Archiwum stowrzyszenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwrześnia br. działa w Krakowie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich – przyjaciele osób starszych. Celem ich działalności jest stworzenie przestrzeni do spotkań osób osamotnionych z wolontariuszami towarzyszącymi.

Idea

Podstawą wolontariatu towarzyszącego jest budowanie długoterminowej relacji wolontariusza z seniorem przez rozmowę, troskę i obecność. Tylko przez dialog możemy poznać człowieka, opowiedzieć o swoich przeżyciach czy wysłuchać drugiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gdy naszym jedynym kompanem jest… telewizor i nagle pojawia się ktoś, kto chce nas regularnie odwiedzać, odmienia się nasz cały świat – mówi Paulina Augustyniak, koordynator regionalny stowarzyszenia. – Zobaczyłam to na własne oczy. Ludzie odzyskują radość życia, samotność już tak bardzo nie boli – dodaje.

Podstawową formą pomocy są regularne, cotygodniowe, trwające minimum 2 godziny spotkania wolontariusza z seniorem. W przypadku lęku przed zarażeniem koronawirusem rozmowy mogą być prowadzone przez telefon. Stowarzyszenie organizuje też akcje bożonarodzeniowe, wielkanocne, wycieczki i wyjazdy wakacyjne.

– W tym roku, ze względu na pandemię, nie zapraszamy na kolację wigilijną, ale przybywamy do domów seniorów z podarunkiem. Firma cateringowa przywozi też świąteczny poczęstunek. Piszemy kartki i spersonalizowane listy… – wymienia koordynator regionalny.

Jak dołączyć?

Reklama

Aby zostać objętym pomocą, należy zgłosić się, dzwoniąc pod numer telefonu: 574 984 934 lub pisząc e-maila pod adres: krakow@malibracia.org.pl. Po pierwszym kontakcie pracownik stowarzyszenia odwiedzi seniora, aby porozmawiać o programie i możliwościach wsparcia. Jeżeli takie spotkanie nie będzie możliwe przed świętami Bożego Narodzenia (a co za tym idzie – otrzymanie pomocy świątecznej), możliwy jest doraźny kontakt telefoniczny z wykwalifikowanym pracownikiem obsługującym telefon zaufania dla seniorów: 22 635 09 54 w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17-20.

Dziel się dobrem

Zanim wolontariusz zostanie wprowadzony do podopiecznego, przechodzi przez proces rekrutacji, w tym szkolenie z psychologiem oraz rozmowę indywidualną z koordynatorem regionalnym. Po takim przygotowaniu wolontariusz jest gotowy do służby. W rozmowie z Niedzielą Wojciech Grabiec, mieszkaniec Krakowa, dzieli się swoim doświadczeniem: – Te niesamowite spotkania z Basią uświadamiają mi, jak dobrze jest wyłączyć komórkę, zapomnieć o pracy i poświęcić całą uwagę drugiej osobie. Takiej historii jak Basi nie poznałbym, obracając się w gronie przyjaciół, osób w moim wieku. To bardzo ubogacające. Poza tym cokolwiek by się nie robiło dla innych, my, wolontariusze, otrzymujemy tyle samo albo nawet więcej.

Jeśli masz trochę wolnego czasu i pragnienie podarowania go innym, dołącz do programu „Obecność”. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.malibracia.org.pl oraz pod nr. tel.: 574 984 934.

Możesz również ufundować kolację wigilijną osobie potrzebującej. Szczegóły na www.podarujwigilie.pl.


Telefon Zaufania dla osób starszych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich:
Tel. 22 635 09 54. W poniedziałki, środy i czwartki w godz. 17-20.
Pozostałe formy pomocy (koordynowane przez Miasto Kraków):
Asystent osoby 85+ zakłada dwie wizyty w tygodniu asystenta u uczestnika zadania.
Zapisy i szczegóły: tel. 512 914 645, od poniedziałku do piątku w godz. 10-14
TelefonUJ do Seniora
Codzienna rozmowa telefoniczna ze studentem UJ, tel. 797 905 860

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Drogi Neokatechumenalnej: misja podstawowym zadaniem

2026-06-01 17:30

[ TEMATY ]

Droga Neokatechumenalna

misja

Papież Leon XIV

podstawowym zadaniem

Agata Kowalska

O zadaniu misji i niesienia daru zbawienia wszystkim napisał Leon XIV w przesłaniu do uczestników Drogi Neokatechumenalnej, którzy zgromadzili się w madryckiej katedrze w niedzielę wieczorem. Z okazji 60-lecia Drogi Neokatechumenalnej sprawowana tam była Eucharystia.

Mszy św. w madryckiej katedrze Almudena przewodniczył arcybiskup Madrytu José Cobo Cano. Na zakończenie odczytano przesłanie Leona XIV oraz kardynała Kevina Josepha Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Silne trzęsienie ziemi na południu, brak doniesień o szkodach

2026-06-02 08:32

[ TEMATY ]

Włochy

trzęsienie ziemi

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 wystąpiło w nocy z poniedziałku na wtorek w rejonie Kalabrii i było odczuwalne na całym południu Włoch - podały media. W niektórych miejscowościach ludzie wybiegli ze strachu z domów. Włoska Obrona Cywilna ogłosiła, że nie ma wiadomości o szkodach.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w morzu na głębokości 250 kilometrów w rejonie wybrzeża miejscowości Amantea koło Cosenzy.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spotkanie kierowników Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę

2026-06-02 08:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Spotkanie kierowników grup pieszych pielgrzymek z Archidiecezji Łódzkiej

Spotkanie kierowników grup pieszych pielgrzymek z Archidiecezji Łódzkiej

Kierownicy Pieszych Pielgrzymek, którzy prowadzą wiernych z Archidiecezji Łódzkiej na Jasną Górą spotkali się w domu biskupim z kard. Konradem Krajewskim. Metropolita łódzki zaprosił duchownych na wspólne nieszpory, kolację oraz do rozmowy na temat pieszego pielgrzymowania do tronu Królowej Polski na Jasnej Górze.

- To było ważne spotkanie – mówi kard. Krajewski. – W większości kierownikami naszych pielgrzymek są młodzi księże pięknie zaangażowani, którzy prowadzą nas na Jasną Górę. Po nieszporach i kolacji był czas na to, aby podzielić się radościami, troskami i nadziejami związanymi z tegorocznym pielgrzymowaniem do tronu Królowej Polski – tłumaczy metropolita łódzki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję