Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zapatrzeć się w Chrystusa

„Chrystus i współczesny człowiek w nauczaniu Jana Pawła II” – tak brzmiał tytuł katechezy w bazylice.

Niedziela bielsko-żywiecka 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

katecheza

PB

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

Papież Polak był zapatrzony w tajemnicę Chrystusa – przypomniał ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) w Krakowie. – Nie ma nic w Janie Pawle II i w jego twórczości, co nie byłoby sposobem głoszenia tej wielkiej tajemnicy Chrystusa, który jest jedynym kluczem do historii człowieka, jedynym kluczem do mojego życia – mówił. – Mogę wymyślać inne drogi: drogę buntu, obojętności, rewolucyjnej walki, tupania nogami, drogę sprzeciwu, przekleństwa, drogę polityki, drogę kłamstwa, ale jedyna droga, która prowadzi do domu, to jest Chrystus – dodał, odnosząc słuchaczy do programowego dokumentu pontyfikatu Jana Pawła II „Redemptor hominis”. Jak przypomniał, pierwsza papieska encyklika z 1979 r. była oparta o rozważania napisane przez Ojca Świętego jeszcze w Krakowie i zainspirowana Soborem Watykańskim II.

Reklama

Autor katechezy zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II powiedział bardzo wiele rzeczy o polityce czy kulturze lub ekonomii, ale tylko dlatego, że mówił przede wszystkim o Chrystusie. Podkreślił, że dla Jana Pawła II miarą człowieczeństwa jest właśnie Jezus Chrystus. – Dla wierzącego ten ideał, wzór człowieka to Jezus. To Chrystus objawia człowiekowi miłość. On otwiera nas na nią i uczy, jak ją przyjmować – tłumaczył kapłan, przestrzegając, że tym, co oddala nas od Chrystusa, jest brak solidarności z drugim człowiekiem. Katecheza miała miejsce 17 listopada.

Ks. prof. Robert Woźniak jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, teologiem, adiunktem w Katedrze Antropologii Teologicznej UPJPII. Doktorat z teologii dogmatycznej obronił na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Studiował także w Rzymie. Jest laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w roku 2008, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Teologów Dogmatyków. Był tłumaczem papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

2020-12-02 10:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara w Boga domaga się zaangażowania ludzkiego rozumu

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Rok Wiary

katecheza

Margita Kotas

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję