Po długim czasie zastoju spowodowanego pandemią, próbujemy powrócić do zwykłego rytmu naszej formacji. Zaczynamy od dzisiejszego dnia skupienia. Niebawem otwieramy również kurs ceremoniarzy. Jeszcze nie wszyscy wrócili do swojej służby, ale mamy nadzieję, że wkrótce to się zmieni – powiedział ks. Mateusz Rycek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.
Również duszpasterze ministrantów podkreślają, że pandemia znacznie odbiła się na życiu parafii i formacji młodego pokolenia. Ks. Mirosław Makowski i ks. Łukasz Świerniak mają nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie rozpoczęło się od katechezy ks. Tomasza Metelicy, ojca duchownego seminarium, który mówił o służbie, która powinna dawać radość. – To, co młodzi ludzie robią podczas liturgii powinno wynikać z chęci, a nie z przymusu. Ta służba powinna przynosić radość i przekonanie, że bycie blisko Boga kształtuje także moje życie. Ważne jest również pogłębianie ducha jedności i braterstwa we wspólnocie – podkreślił ks. Tomasz.
Reklama
Kolejnym punktem było nabożeństwo do św. Dominika Savio, patrona ministrantów przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, w obecności relikwii świętego. Zaś uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. – To spotkanie ma nam pomóc, byśmy umocnili się w gotowości służenia, dawania osobistej posługi na rzecz wspólnoty, która poprzez liturgię odkrywa obecność Boga i Jego troskę o każdego i o cały lud. Liturgia jest wystawieniem siebie na działanie Boga, by ono przenikało nasze życie tak, byśmy wszędzie byli Jego świadkami – mówił we wprowadzeniu do liturgii.
Biskup legnicki ustanowił 27 nowych lektorów.
W homilii ksiądz biskup nawiązał do postaci Samuela, który słuchał, a potem stał się wielkim prorokiem. W tym kontekście zwrócił uwagę na wielką rolę, jaką mają do spełnienia osoby posługujące przy ołtarzu. – Jesteście w służbie Bożej. W służbie Bożej był również młody Samuel, młody chłopak, jak wy, powołany przez Boga, on stał się jednym z wielkich proroków, który mocno wpłynął na dzieje Izraela. On ukazywał sens bycia ludem Boga. Także wy, słuchając Boga, będąc w służbie Bożej, wykonujecie posługę, do której powołuje was Bóg – mówił.
Zwracając się do kandydatów na lektorów przypomniał, że nie będą głosić swoich słów, ale słowo Boga. – Starajcie się dobrze czytać, czynić to z wiarą, że Bóg dokona tego, że to słowo przyniesie w swoim czasie owoc w zgromadzeniu. Podejmijcie te zadania, które stają przed wami, z otwartym sercem, z gotowością. Niech wasza służba w was samych rodzi jak najlepsze owoce – podkreślił bp Zbigniew.