Reklama

Wiadomości

Europa po pandemii...

... Solidarność, Wolność, Wspólnota” – pod takim hasłem w dniach 8-10 września odbyło się 30. Forum Ekonomiczne.

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

forum

Mariusz Książek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Forum to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie, które zgromadziło ponad 1500 osób ze świata polityki, ekonomii, przedsiębiorczości, ludzi nauki, kultury, dziennikarzy, którzy debatowali o polityce, bezpieczeństwie energetycznym, rozwoju gospodarczym, społecznym i sposobach przezwyciężania kryzysów, zwłaszcza tych wynikających z pandemii, która dotknęła cały świat.

Tym razem w Karpaczu

To międzynarodowe spotkanie, w którym uczestniczyli goście z Europy, Azji i Ameryki Północnej, przeniesiono z Krynicy do Karpacza – stolicy Karkonoszy, ze względów bezpieczeństwa epidemicznego. Miejscem blisko 200 wydarzeń – sesji plenarnych, dyskusji panelowych, debat i rozmów, a także wydarzeń kulturalnych był hotel Gołębiewski. Podczas spotkania zastosowano rygorystyczne zasady sanitarne: mierzenie temperatury, obowiązkowe noszenie maseczek, dezynfekcje czy ozonowanie sal i innych pomieszczeń oraz bezpieczny dystans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Większość tematów debat i konferencji była związana z problemami wywołanymi przez pandemię COVID-19, które dotknęły wszystkie dziedziny życia. Podczas spotkań przeprowadzane były analizy bieżącej sytuacji oraz rysowane propozycje działań zmierzających do opanowania sytuacji kryzysowych. Wykazano też, że pandemia, która wymusiła wiele zmian w różnych dziedzinach życia, pobudziła do aktywności i innowacji, stała się siłą napędową w wielu sektorach. Obnażyła jednak słabe strony chociażby gospodarki europejskiej, solidarności międzynarodowej w ramach UE i podważyła zbyt wielkie zaufanie pokładane w globalizacji.

Gospodarka a pandemia

Forum rozpoczęło się od prezentacji Raportu Szkoły Głównej Handlowej i Forum Ekonomicznego. To dokument ukazujący skalę przekształceń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich 30 lat. Raport został opublikowany w sytuacji pandemii. Jego wyniki będą z pewnością pomocne w podejmowaniu decyzji strategicznych, przeciwdziałających sytuacjom kryzysowym. – Większość krajów zareagowała spadkiem produkcji przemysłowej i spadkiem inwestycji. W naszym regionie spadki PKB były mniejsze niż w Unii Europejskiej jako całości. Gospodarka została zainfekowana wirusem niepewności. Każdy z badanych krajów inaczej zareagował na kryzys i szok popytowo-podażowy. Najtrudniejsze do zwalczania jest pogorszenie nastrojów uczestników działalności gospodarczej – powiedziała prof. Elżbieta Adamowicz.

Reklama

Rektor SGH prof. Piotr Wachowiak zauważył natomiast, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu tych 30 lat wykorzystały swoją szansę i efekt gospodarczy widać tu najbardziej. Pandemia spowodowała jednak spustoszenie w gospodarce. – My, Polacy, jesteśmy narodem przedsiębiorczym i można mieć nadzieję, że dzięki temu dobrze poradzimy sobie z pandemią i wykorzystamy swoje szanse. Drugi raz gospodarki nie da się zamrozić – podkreślił.

Tematykę pierwszego dnia konferencji zdominowały sprawy gospodarcze i polityczne, ale mowa była także o wartościach, szkolnictwie i edukacji, o nowych technologiach, ochronie środowiska oraz służbie zdrowia.

W spotkaniu plenarnym pt. W poszukiwaniu siły napędowej europejskiej gospodarki wzięła udział m.in. wicepremier Rady Ministrów Jadwiga Emilewicz, która podkreśliła, że wspólnota europejska może pokonać kryzys tylko razem, w jedności, którą należy odczytać na nowo. Przyszłość musi być oparta na zaufaniu i solidarności oraz na współpracy biznesu i rządzących.

Nie zabrakło także dyskusji na temat wartości i kultury. Podczas jednego z paneli przypomniano myśl Jana Pawła II: „Przyszłość człowieka zależy od kultury. Pokój na świecie zależy od prymatu ducha”. Profesor Włodzimierz Dłubacz (KUL) podkreślił, że wszelkie aktywności człowieka powinny być oceniane przez pryzmat dobra. Cała ludzka aktywność podlega ocenie pod kątem moralności. Celem struktur społecznych ma być rozwój człowieka jako jednostki. Istnieje prymat osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, „być” przed „mieć” i prymat miłosierdzia przed sprawiedliwością. Minister kultury Piotr Gliński zauważył natomiast, że politycy powinni budować instytucje, które utrwalają wartości. – Współczesna kultura jest zagrożona przez manipulacje nowymi technikami, zmianę pojęć oraz presję ekonomiczną. Od ochrony wartości zależy przyszłość człowieka – powiedział.

Reklama

Rozmowy, dyskusje, panele

Drugi dzień forum obfitował w wiele spotkań, paneli dyskusyjnych i rozmów. Głównymi tematami były m.in.: tarcza antykryzysowa, transformacja energetyczna, rozwój rolnictwa i gospodarki po pandemii.

Uczestnicy zastanawiali się nad tym, czy świat po pandemii będzie taki sam i czy pandemia wywołała tylko skutki negatywne. Okazuje się, że w wielu dziedzinach przyczyniła się ona do przyspieszonego rozwoju, np. w dziedzinie nowych technologii, zwłaszcza informatycznych, w organizacji pracy czy administracji.

Kolejnym poruszonym problemem było rozczarowanie, które ujawniło się w czasie pandemii co do procesu globalizacji gospodarki. Zwrócono uwagę na fakt, że wyprowadzanie części produkcji np. do Azji czy innych regionów świata okazało się drogą błędną i niebezpieczną. Nie można być ślepo zapatrzonym w oszczędności i minimalizowanie kosztów produkcji – twierdzili prelegenci. Wniosek: należy szukać rozwiązań alternatywnych na miejscu, w Europie.

Zwrócono również uwagę na fakt, że kryzys zrodził też postawy pozytywne, m.in. postawę solidarności, empatii, a także współodpowiedzialności zarówno w skali narodowej, jak i międzynarodowej.

Na kolejnych panelach mówiono o niezwykłym przyspieszeniu rozwoju nowych technologii, zwłaszcza informatycznych, które zostało niejako wymuszone przez sytuację kryzysową. Wzrosła kompetencja cyfrowa społeczeństwa, dokonały się zmiany w obrębie administracji, zarządzania i edukacji. Te zmiany były możliwe dlatego, że już od 2016 r. na szeroką skalę wprowadzano innowacje. Dzięki temu zmieniła się mentalność społeczeństwa, otrzymaliśmy większe możliwości i szybszą obsługę.

Reklama

Wyjątkowym gościem drugiego dnia obrad była Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. Podczas sesji plenarnej podkreśliła, że Białorusini obudzili się po 26 latach opresji, reżimu i teraz chcą walczyć o swoje prawa. – Wszystko, co dzieje się teraz na Białorusi, jest naszą wewnętrzną sprawą i naszym obowiązkiem jest rozwiązanie tego problemu – powiedziała liderka opozycji. Apelowała jednak do całej wspólnoty europejskiej o solidarność i wsparcie przemian demokratycznych na Białorusi.

Media i wyróżnienia

Ostatni dzień forum był zdominowany przez tematy medialne. Podczas spotkań panelowych zastanawiano się nad rolą mediów lokalnych i ich niezależnością od władz samorządowych, co powinno im zapewnić bezstronność w przekazywaniu informacji o życiu społeczności lokalnych. Zastanawiano się też nad problemem, czy w dobie mediów elektronicznych i społecznościowych każdy może być dziennikarzem oraz jakie wartości pozytywne, ale też jakie zagrożenia niesie za sobą konfrontacja między „dziennikarstwem” obywatelskim a profesjonalnym. Dwa kolejne panele poświęcono problemowi dezinformacji i walki z fake newsami oraz budowaniu obiektywnych mediów, które będą się cieszyć zaufaniem społecznym.

Nie zabrakło też tematyki związanej z finansami, zrównoważonym rozwojem czy problemami starzejącego się społeczeństwa.

30. Forum Ekonomiczne było również okazją do wyróżnienia osób i instytucji, które odegrały ważną rolę. Tytuł Człowieka Roku otrzymał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jako organizację pozarządową wyróżniono Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Specjalną nagrodę forum przyznano gościowi drugiego dnia – Swiatłanie Cichanouskiej, jako wyraz poparcia dla narodu białoruskiego walczącego o demokrację. Firmą roku zostało PGNiG, a nagroda gospodarcza powędrowała do prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły.

2020-09-16 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina – gra zespołowa

Niedziela małopolska 7/2019, str. IV

[ TEMATY ]

forum

Małgorzata Poparda

Dla organizatorów to ogromna radość, że forum po raz kolejny łączy wiele wspólnot – mówi Marcin Lewandowski

Dla organizatorów to ogromna radość, że forum po raz kolejny łączy wiele wspólnot – mówi Marcin Lewandowski

Łzy, uśmiech, zamyślenie widać było na twarzach uczestników VIII Forum Formacyjnego „Smutek zamieniam w radość” w Tarnowie. Dowód na to, że ponad tysiąc sto osób przeżyło piękny czas z Bogiem i we wspólnocie

Spotkanie poświęcone było rodzinie. Zaproszeni goście mówili 2 i 3 lutego o trudnościach w rodzinie i ich przyczynach. Przypomnieli, jak je pokonać. Konferencję o więzach, które dają szczęście, wygłosił o. Paweł Sawiak. – Głównym celem życia człowieka jest stworzenie więzi z Bogiem. Wszystkie inne relacje są tylko pośrednimi celami – zauważył jezuita. I radził: – Jeśli chcesz być szczęśliwy, to zacznij od więzi z Bogiem. On czeka na ciebie. Zwiąż się z Nim najmocniej, jak potrafisz. Dopiero później twórz więzi z innymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję