Reklama

Jak pozbyć się rywala

Głównym politycznym rywalem Władimira Putina jest Aleksiej Nawalny, który w ciężkim stanie został przetransportowany z Rosji do Niemiec. Teraz w jednym z berlińskich szpitali walczy o życie.

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. 29

Archiwum ŻiR

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiele wskazuje na to, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego ma być sygnałem wysłanym zarówno na zewnątrz, jak i do innych potencjalnych rywali Władimira Putina. Eksperci oceniają, że ten wyrazisty sygnał był konieczny wobec wydarzeń na Białorusi. Moskwa obawia się podobnych protestów u siebie, bo młodzi Rosjanie też mają już dość korupcji i niezmiennej monowładzy.

Angela Merkel poinformowała, że wyniki badań przeprowadzonych w specjalistycznym laboratorium niemieckich sił zbrojnych wskazują na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego środkiem chemicznym z grupy nowiczoków. – To nikczemny i tchórzliwy czyn. Sprawców należy postawić przed sądem – napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pozwolenie na wywiezienie Nawalnego z Rosji, aby został zbadany na Zachodzie, zastanawia wielu ekspertów. Sprawa wygląda tak, jakby Kremlowi zależało na ujawnieniu tej informacji – ale to sygnał nieoficjalny. Swoistą akcję dezinformacji rozpoczął prezydent Białorusi. – Zanim Merkel złożyła oświadczenie, że chcą uciszyć Nawalnego, przechwyciliśmy rozmowę. Przechwycił ją nasz wojskowy wywiad radioelektroniczny. O ile nam wiadomo, to Warszawa rozmawiała z Berlinem – sugerował Alaksandr Łukaszenka.

Do wymiany informacji między przywódcami, w języku angielskim, na Twietterze dołączył premier Polski Mateusz Morawiecki. Przypomniał wiele jednoznacznych zbrodni Moskwy: „Gruzja 2008. Krym i Donbas od 2014. MH17. Salisbury 2018. Berlin 2019. Nawalny 2020. Jak wiele sygnałów alarmowych potrzebujemy, by wreszcie zauważyć, że mamy do czynienia z wrogim reżimem? Dialog, współpraca, kompromis – to słowa dla nich obce. Czas wyciągnąć wnioski” – napisał Mateusz Morawiecki.

2020-09-09 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Zaangażowanie na rzecz pokoju przy kontemplacji oblicza Dzieciątka

2025-12-19 17:47

[ TEMATY ]

strefa gazy

żłóbek

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Szopka w Gazie - 2025 rok

Szopka w Gazie - 2025 rok

Papież Leon zaprasza, aby pokonać pokusę postrzegania pokoju jako czegoś odległego i niemożliwego, przezwyciężyć „logikę agresji i konfrontacji”, według której pokój osiąga się przez wyścig zbrojeń.

„Nikt, jak tylko dziecko, nie potrafi tak nas przemienić. I być może właśnie myśl o naszych synach i córkach, o dzieciach, a także o tych, którzy są tak samo bezbronni jak one, przeszywa nasze serca” – to słowa, których użył papież Leon w swoim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję