Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież do Polaków

Solidarność i miłość

Audiencja ogólna 2 września, po raz pierwszy od wielu miesięcy, odbyła się z udziałem większej liczby wiernych. Na dziedzińcu św. Damazego za Spiżową Bramą z papieżem Franciszkiem modliło się ok. 400 osób. Papież nawiązał do 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych, które dały początek związkowi Solidarność i historycznym przemianom politycznym w Polsce i w Europie Środkowej. – Dziś mówimy o solidarności w kontekście pandemii. Zawsze aktualne jest to, co powiedział św. Jan Paweł II: „Nie ma solidarności bez miłości. Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania” – powiedział papież.

j.k.

Azja

Tolerancja po buddyjsku

Reklama

Międzynarodowa organizacja Open Doors, zajmująca się monitorowaniem sytuacji chrześcijan na świecie, alarmuje, że w krajach o większości buddyjskiej umacnia się antychrześcijański ostracyzm, dochodzi też coraz częściej do otwartych prześladowań. W takich krajach jak: Laos, Mjanma (Birma), Bhutan i Sri Lanka wyznawcom Chrystusa żyje się coraz trudniej. Chrześcijanie są często oskarżani o niszczenie harmonii społecznej i kultury kraju, niszczenie tożsamości narodowej. Konsekwencją jest wyrzucanie całych rodzin ze zdominowanych przez buddystów wiosek. Buddyści nie chcą też kupować od chrześcijan wytwarzanych przez nich produktów. W szczególnie trudnej sytuacji są konwertyci z buddyzmu. Bywają aresztowani i zastraszani przez władze, a własne rodziny się ich wypierają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

j.k.

Abidżan

Apel kardynała

O natychmiastowe położenie kresu przemocy i podjęcie dialogu społecznego zaapelował do polityków i zwykłych mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej kard. Jean-Pierre Kutwa, metropolita Abidżanu. Podkreślił on, że pojednanie narodowe jest ważniejsze niż zbliżające się wybory. – Błędem jest sądzić, że wystarczy przeprowadzić głosowanie, ogłosić zwycięzcę, a potem wszystko się ułoży, zabliźnią się rany i zapanuje pokój – powiedział. Podkreślił, że tylko dzięki pojednaniu wszystko może się ułożyć. Kard. Kutwa postanowił zabrać głos mimo trwającej kampanii wyborczej, ponieważ krajem wstrząsają konflikty i fala przemocy. Powodem jest m.in. postawa urzędującego prezydenta Alassane Ouattary, który nieoczekiwanie postanowił kandydować na trzecią kadencję, choć nie pozwala mu na to prawo. Metropolita zapewnił prezydenta o swym szacunku; jednocześnie stwierdził, że jego start w wyborach jest niepotrzebny, i zaapelował, by jako głowa państwa przywrócił w społeczeństwie spokój i jedność, z pełnym poszanowaniem prawa.

j.k.

Pakistan

Bezrobocie chrześcijan

Reklama

Drastycznie rosnące w tym państwie w czasie pandemii COVID-19 bezrobocie dotyka szczególnie chrześcijan. Chrześcijańska organizacja Pakistan Partnership Initiative (PPI) z siedzibą w Islamabadzie przeprowadziła niedawno badania w 10 okręgach w całym kraju. Okazało się, że na skutek pandemicznych obostrzeń najbardziej ucierpiały mniejszości religijne, przede wszystkim chrześcijanie, którzy stanowią 1,6% ludności Pakistanu. Zmniejszyło się również dofinansowanie organizacji wyznaniowych, a ich środki zostały obcięte z powodu surowych regulacji rządowych i zmniejszonego przepływu funduszy od społeczności międzynarodowych. Organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że mniejszości religijne nie otrzymywały państwowych dostaw żywności, choć 60% chrześcijan żyje tam poniżej granicy ubóstwa.

j.k.

Włochy

Z bezdomnymi nad morzem

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski organizuje wyjazdy nad morze dla osób bezdomnych i biednych – codziennie nad morzem można spotkać samochody z watykańską rejestracją. – Przecież każdy człowiek marzy o letnim wypoczynku na łonie natury – tłumaczy kard. Krajewski. – Dla wielu ludzi, którzy nie mają swojego miejsca na świecie, ważne jest również, aby odciąć się od ciągłego szukania jedzenia albo miejsca, gdzie można się przespać – wyjaśnia. Jałmużnik i jego współpracownicy proponują wyjazd nad morze, niedaleko od Rzymu, do Passoscuro. – Potem udajemy się do pizzerii, gdzie już nas wszyscy znają i wiedzą, że tam są „pizze papieskie”, bo to papież pokrywa koszty posiłku – podkreśla kard. Krajewski.

j.k.

Kontrkultura

Turcja cenzuruje

Platforma Netflix ma usunąć film Cuties z katalogu w Turcji – zadecydowała tamtejsza Najwyższa Rada Radia i Telewizji. Według niej, zawiera on sceny wykorzystywania dzieci. Decyzja zapadła przed międzynarodową premierą francuskiej produkcji. Film Cuties miał się pojawić na platformie Netflix 9 września. Opowiada on o 11-letniej muzułmance, która zaczyna się buntować przeciwko konserwatywnym tradycjom swojej rodziny i fascynuje się ekipą taneczną – zapowiada Netflix. Tureckie Ministerstwo Rodziny stwierdziło, że film może negatywnie wpłynąć na rozwój psychospołeczny dzieci.

j.k.

Postępy postępu

Równi i równiejsi

Z petycją o wycofanie Planu Równości Płci – dokumentu, który pod pozorem promowania równości i różnorodności ma wprowadzać założenia w istocie dyskryminujące oraz sprzeczne z polskim prawem – wystąpił do władz Uniwersytetu Warszawskiego Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Według niego, Plan Równości Płci ma być wdrażany w życie już w tym roku akademickim. Rektor uczelni zobowiązał jej władze do rozstrzygania konkursów na pracowników w oparciu o kryterium płci. Pierwszeństwo w rekrutacji mogą mieć nie kwalifikacje osoby ubiegającej się o stanowisko, a jej płeć – zaznaczono w petycji. Instytut Ordo Iuris zapowiedział przekazanie analizy dokumentu Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na stronie: maszwplyw.pl można podpisać petycję do rektora UW o odstąpienie od planu. Apel poparło już wiele organizacji społecznych i akademickich.

j.k.

2020-09-09 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.
CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego kończy w Kościele okres śpiewania kolęd

2026-02-02 07:04

[ TEMATY ]

kolędy

Adobe Stock

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego nazwane w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej. To jedyny dzień w roku, kiedy błogosławione są świece. W kraju dzień kończy okres śpiewania kolęd i trzymania żłóbków. Od 1997 r. to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził w Kościele w 492 r. papież św. Gelazy. Nawiązuje ono do biblijnego wydarzenia ofiarowania Jezusa w świątyni w Jerozolimie i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Obchodzone jest czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Dwa wieki później pojawiło się również w Kościele Zachodnim. Z kolei w Kościele Wschodnim należy do dwunastu najważniejszych świąt.
CZYTAJ DALEJ

Bp P. Kleszcz: Nie konserwowani, ale konsekrowani!

2026-02-02 16:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Łódzkiej

Dzień Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Łódzkiej

Nie bądźcie konserwowani, ale bądźcie konsekrowani. Bądźcie tymi, którzy w takiej świeżości oddajecie Panu Bogu to, co macie najcenniejszego - skarb waszego życia, czyli swoje serce dla Pana Jezusa. - mówił bp Kleszcz.

Ojcowie, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego oraz wierni świeccy modlili się w poniedziałek 2 lutego w łódzkiej katedrze. Mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego obchodzonego od lat w święto Ofiarowania Pańskiego przewodniczył ojciec biskup Piotr Kleszcz OFM Conv. Obecni byli bp Zbigniew Wołkowicz - administrator Archidiecezji Łódzkiej oraz bp Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej i Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję