Na skwerze przed kościołem św. Jana Chrzciciela w Baranowie zasadzono dwa drzewka pamięci. Jedno poświęcono św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę urodzin największego z rodu Polaków, a drugie kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w roku planowanej beatyfikacji.
Z wdzięczności i szacunku
Na datę uroczystego posadzenia dębów i ich poświęcenia wybrano 28 maja, rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego. – Sadzimy drzewka i stawiamy kamienie dla upamiętnienia dwóch Polaków, których obdarzamy zaszczytnym tytułem: wielki. Są wielcy w oczach Boga i są wielcy w oczach ludzi, bo bardziej niż siebie umiłowali Boga i ojczyznę. Zarówno św. Jan Paweł II, który zawsze całował ojczystą ziemię, jak i kard. Wyszyński darzyli miłością Polskę i wszystkie jej sprawy powierzali Chrystusowi i Matce Najświętszej – powiedział ks. kan. Andrzej Maleszyk, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Baranowie, który pobłogosławił drzewka. – Niech to miejsce będzie czytelnym znakiem dla następnych pokoleń, że w polskim narodzie są tacy ludzie, którzy kochają ojczyznę jak matkę – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W spotkaniu udział wzięli m.in.: wójt Mirosław Grzelak, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Antoniewicz, starosta puławski Danuta Smaga i członek zarządu powiatu Jan Ziomka.
Aleja pamięci
Młode dęby rosną wśród innych drzew. Na skwerze, tworząc otoczenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, są już Dęby Katyńskie i najstarsze drzewo, zasadzone przez mieszkańców Baranowa w 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dąb to drzewo mocne, trwałe, długowieczne. Naszym zdaniem posadzenie takiego drzewa z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i, miejmy nadzieję, w roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, jest godnym upamiętnieniem dwóch wielkich Polaków, którzy wpisali się w historię Polski i świata XX wieku. To wyraz wdzięczności za ich rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości i za to, że możemy żyć i cieszyć się wolną ojczyzną, a także impuls, który przyczyni się do utrwalenia pamięci o nich w naszej małej ojczyźnie – wyjaśnił Mirosław Grzelak.
Inicjatywa władz samorządowych została zrealizowana w bardzo krótkim czasie. – Pomysł posadzenia dębów pojawił się spontanicznie w dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przedstawiła go Pelagia Maruszak, moja zastępczyni. Wszystkim bardzo się spodobał i od razu przystąpiliśmy do działania – opowiadał wójt. Szybko okazało się, że w okolicach Baranowa znajdują się odpowiednie sadzonki, jak i kamienie, które upamiętniają papieża i prymasa. Równie szybko sprawił się grawer, który przygotował tabliczki. – Wystarczył tydzień i wszystko było gotowe – cieszył się wójt. Wkrótce, po renowacji starej plebanii i przystosowaniu jej do działalności centrum kultury, aleją dębów będzie przechadzać się coraz więcej mieszkańców Baranowa i okolic.