Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętowali odrodzenie

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Niedziela częstochowska 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

misje eucharystyczne

Krzysztof Jurkowski

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Misje święte są w parafii. Czy też Jezus do mnie trafi? Czy otworzę serce swoje, by łask Jego przyjąć zdroje? Bo gdy tonę w grzechach mroku, krew i woda z Jego boku może obmyć moją duszę, tylko Mu zaufać muszę – każde kazanie ks. prał. dr hab. Marian Duda rozpoczynał tą idealnie oddającą ducha misji pieśnią, skłaniając parafian do refleksji.

Misje święte rozpoczęły się 26 lutego w Środę Popielcową i trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Podczas nich w sposób szczególny rozważano ludzkie życie w świetle Bożego dzieła odkupienia. Każdy dzień przeżywany był pod innych hasłem. W Środę Popielcową towarzyszyły parafianom słowa: „Przez nawrócenie z Maryją do Boga”. Ksiądz misjonarz podkreślał, że mimo iż każdy człowiek grzeszy, Bóg przez swoje miłosierdzie i złożoną na krzyżu ofiarę Jezusa Chrystusa chce dla nas odkupienia. Widzialnym znakiem zawierzenia ludzkich cierpień Bogu były karteczki, które wierni przyklejali na krzyżu misyjnym wystawionym na środku kościoła. Tego dnia odprawiona została również po raz pierwszy Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej, która na pamiątkę misji będzie odprawiana w parafii w każdą pierwszą środę miesiąca. Na zakończenie pierwszego dnia ks. Duda spotkał się z dąbrowską młodzieżą.

Reklama

Drugi dzień misji upłynął na rozważaniu tajemnicy Eucharystii. Odbyło się również spotkanie z dziećmi. W piątek podczas Mszy św. parafianie zgłębiali tematykę wierności Krzyżowi Świętemu. Ksiądz misjonarz wraz z księdzem proboszczem Rafałem Zawiszą odwiedzili tego dnia chorych i starszych wiekiem. Została również odprawiona Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przez całą sobotę parafianie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a nauki misyjne skupiały się wokół łaski sakramentu chrztu. Tego dnia wierni odnowili także przyrzeczenia chrzcielne. Od czwartku do soboty w misjach uczestniczyły również Małe Siostry Baranka, które cudownie śpiewały podczas Eucharystii. Jako zakon żebraczy chodziły również od domu do domu, by każdemu mieszkańcowi Dąbrowy głosić miłość Jezusa Chrystusa.

Misje zakończyły się w niedzielę 1 marca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który poświęcił krzyż misyjny zawieszony na zewnętrznej ścianie kościoła i udzielił uroczystego błogosławieństwa. Eucharystia była zwieńczeniem obchodów roku jubileuszu 50-lecia ponownego erygowania parafii, które 10 marca 2019 r. rozpoczął abp senior Stanisław Nowak.

– Jubileusz był przede wszystkim czasem wdzięczności za dar parafii, za duszpasterzy i wszystkich, którzy tę parafię tworzyli i wciąż tworzą. To był czas modlitwy za rodziny naszej parafii i za wszystkie wspólnoty – powiedział Niedzieli proboszcz ks. Rafał Zawisza. – Jednym z ważniejszych wydarzeń w minionym roku jubileuszowym była modlitwa w Wieruszowie przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. kan. Józefa Mocha oraz pielgrzymka do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymowaliśmy też do naszej archikatedry, gdzie modliliśmy się przy grobie bp. Stefana Bareły, który 50 lat temu powołał do istnienia naszą parafię. Szczególnym duchowym owocem jubileuszowych obchodów jest grupa, która w każdą drugą sobotę miesiąca modli się za kapłanów i o powołania kapłańskie. Trwałym owocem jubileuszu jest także zainicjowanie na stałe Nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej – podkreślił ks. Zawisza.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczennica z królewskiego rodu

Niedziela kielecka 38/2017, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

patron

ER

Kościół w Przemykowie

Kościół w Przemykowie

Z miłości do Jezusa oddała swoje życie. Miała możliwość jego ocalenia, jednak wybrała śmierć niż wyrzeczenie się swojego Oblubieńca. Jej kult tuż po męczeńskiej śmierci szybko rozpowszechnił się w całym Kościele. Św. Katarzyna jest patronką wielu kościołów. Patronuje także starożytnej świątyni w Przemykowie

Patronka kościoła tej nadwiślańskiej miejscowości – Katarzyna Aleksandryjska urodziła się około 294 r. po Chrystusie. Pochodziła z bogatej rodziny, według tradycji – nawet z królewskiego rodu. Zdobyła wszechstronne wykształcenie z zakresu filozofii, retoryki, poezji, muzyki, matematyki, astronomii i medycyny. Matka zaprowadziła ją do pobożnego pustelnika, który słynął z mądrości. Ten opowiedział jej Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Słuchając tej nauki, matka i córka uwierzyły w Zbawiciela świata, nawróciły się i poprosiły o chrzest. Na chrzcie córka otrzymała imię Katarzyna, co w języku greckim oznacza „czysta”. Po tym wydarzeniu diametralnie zmieniła swoje życie. Złożyła ślub dozgonnej czystości.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję