Reklama

Niedziela Lubelska

Wartościowe śpiewanie

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach miała miejsce uroczysta gala 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd.

Niedziela lubelska 6/2020, str. III

[ TEMATY ]

Puławy

Ogólnopolski Festiwal Kolęd

Agnieszka Marek

Zespół „Powiśle” z Puław

Zespół „Powiśle” z Puław

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Srebrny jubileusz to czas wspomnień, podsumowań i świętowania wraz z tymi, którzy tworzyli to piękne dzieło. Jak wspomina Zbigniew Śliwiński, pomysłodawca i główny organizator konkursu, idea festiwalu zrodziła się w połowie lat 90. XX wieku z potrzeby znalezienia pozytywnego sposobu zaangażowania młodych działających wówczas w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży „Miłość”. Początkowo była to impreza towarzysząca wydarzeniom takim jak Puławskie Forum Młodych czy Wymarzony Dom Młodych o charakterze lokalnym, gdyż uczestnicy byli głównie z Puław, Kazimierza Dolnego czy Żyrzyna. Szybko jednak zasięg festiwalu rozszerzał się na województwo lubelskie, a od 10. edycji do Puław zjeżdżali uczestnicy z różnych stron Polski i festiwal zyskał miano ogólnopolskiego.

Od samego początku celem i największą wartością festiwalu jest celebracja tajemnicy narodzenia Chrystusa. Jak mówił św. Jan Paweł II, kolędy zawierają wiele „głębokich myśli i czułej radości skierowanej do Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat”, a tradycja wspólnego kolędowania w polskich rodzinach jest elementem narodowej i chrześcijańskiej tożsamości. Cieszy fakt, że w konkursie biorą udział dzieci, poczynając od wieku przedszkolnego, młodzież oraz osoby dorosłe bez ograniczeń wiekowych, w tym zespoły rodzinne i kapele ludowe. W festiwalowym jury od zawsze zasiadają profesjonaliści w różny sposób związani z muzyką. Od wielu lat przewodniczącym komisji oceniającej jest doktor muzykologii ks. Wiesław Hudek. Jurorzy są bardzo wymagający – na przestrzeni 25 lat przyznali nagrodę Grand Prix jedynie 15 razy. W tym roku ich serca podbił tercet z Kozienickiego Domu Kultury im. Bolesława Klimczuka w składzie: Patrycja Wołos, Anna Wasińska, Natalia Wilczek.

Puławski festiwal łączy piękno muzyki i tajemnicę Bożego Narodzenia.

Podziel się cytatem

W niedzielę 2 lutego jubileuszową galę rozpoczął występ Puławskiej Orkiestry Dętej. Następnie zaprezentowali się tegoroczni laureaci. Widzowie mogli posłuchać 19 kolęd w wykonaniu solistów, zespołów i chórów nagrodzonych w różnych kategoriach. Dopiero po wszystkich występach Zbigniew Śliwiński odczytał protokół z posiedzenia jury, aby wszyscy poznali listę nagrodzonych. Podsumował także 25 lat obecności festiwalu w Puławach jako wydarzenia, które łączy piękno muzyki i tajemnicę Bożego Narodzenia, a także różne środowiska i pokolenia. Podziękował wszystkim osobom, które były i są zaangażowane w przygotowanie, organizację i prowadzenie Puławskiego Festiwalu Kolęd. Od samego początku były to osoby związane z KSM „Miłość” oraz z POK „Dom Chemika”. Dobrym duchem festiwalu była Urszula Śliwińska, żona Zbigniewa, która koordynowała pracę wolontariuszy (zmarła w 2014 r.). Świadectwem wdzięczności dla organizatora i pomysłodawcy festiwalu były słowa przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Edukacji, Kultury i Sportu „Wspólnie”, którzy podkreślili, że festiwal stał się wartością samą w sobie, wartością rodzinną, która trwa i rozwija się, jednocząc młodzież wychowaną na wartościach chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-02-04 10:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Liczba ludności Unii Europejskiej przekroczyła rekordowe 450 mln. Powód? Migranci

2025-07-12 11:17

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Unia Europejska

hobbitfoot/fotolia.com

Imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Od 2012 r. w Unii umiera co roku więcej osób, niż się rodzi, wobec czego „wzrost liczby ludności można w znacznej mierze przypisać nasilonym ruchom migracyjnym po pandemii Covid-19” – ocenił Eurostat, które dane zacytował w piątek portal Euronews.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję