Reklama

Zdrowy Uśmiech dla Wenezueli

Cześć, co słychać?
Dobrze? Fajnie było na wakacjach? :-)
A my, dentystki, jedziemy w połowie września do Wenezueli leczyć zęby, na 6 tygodni.
Biskup diecezji Punto Fijo – Carlos Alfredo Cabezas Mendoza poprosił Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio o pomoc.
Zgłosiłyśmy się i już.
Caritas Polska kupiła nam bilety lotnicze.
Sytuacja w Wenezueli jest trudna.
Pytacie, po co komu zęby, skoro trwa wojna i nie ma co jeść...
My też pytamy, ale umiemy je tylko leczyć i chcemy pomagać, więc jedziemy.
Gabinet w Punto Fijo był, po nim zostały fotel i 12 lusterek stomatologicznych :-)
Cały sprzęt, leki, materiały, wyposażenie musimy zmieścić do bagażu rejestrowanego – każda z nas po dwie walizki po 24 kg plus bagaż podręczny – po 8 kg.
Dlatego Wasza pomoc jest ważna. Potrzebujemy pieniędzy.
Zaczynamy akcję zbiórki pn. ,,Znieczul z nami Pacjenta”.
Koszt jednego znieczulenia to 20 zł.
No to pa, pozdrawiamy! Reszta na blogu.
Joanna Wojciechowska i Ewa Piosik

* * *

Wenezuela od kilku lat mierzy się z tragicznym w skutkach kryzysem ekonomicznym. Specjaliści porównują poziom zniszczenia tamtejszej gospodarki do sytuacji państw dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Od 2013 r. kraj systematycznie pogrąża się w chaosie; brak środków na import produktów skutkuje hiperinflacją. Dane ONZ mówią o ponad 4 mln Wenezuelczyków, którzy już opuścili kraj. Co z tymi, którzy zostali?

Spośród wielu koniecznych potrzeb te dotyczące zdrowia wysuwają się na czoło. W Wenezueli w praktyce nie istnieje opieka medyczna. Z powodu przerw w dostawie prądu lekarze przyjmują porody, używając latarek w telefonach. W szpitalach brakuje nawet mydła. W sklepach – wszystkiego.

Reklama

Jak można pomóc tym ludziom?

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio rozpoczyna akcję pomocy dla Wenezueli. Już w połowie września wyruszą tam dwie wolontariuszki fundacji – dentystki Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska.

Ich wyjazd jest możliwy dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z Caritas Polska. Wolontariuszki będą leczyć pacjentów w gabinecie stomatologicznym w Punto Fijo. Gabinet istniał tam przed wieloma laty, obecnie jego całe wyposażenie to fotel i kilka lusterek stomatologicznych. W związku z tym trzeba przywieźć z Polski wszystko, co niezbędne. Skompletują to i przewiozą w swoim bagażu nasze dzielne dentystki. Jednak od nas zależy, co zapakują do tego bagażu. A potrzebne są – obok koniecznego sprzętu – materiały stomatologiczne i znieczulenia. Koszt jednego to 20 zł. Dla nas to kwota niewielka, a dla przeciętnego człowieka w Wenezueli – nieosiągalna.

K. W.

* * *

Obok zbiórki drobnego sprzętu stomatologicznego dentystki rozpoczęły zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl pod nazwą: „Uśmiech dla Wenezueli” (pomagam.pl/usmiech_wenezueli).

Reklama

Pomoc dla Wenezueli można również przekazać za pośrednictwem fundacji Redemptoris Missio: Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań, numer konta 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192, koniecznie z dopiskiem: Wenezuela.

2019-09-03 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa/ Msza św. w kościele seminaryjnym rozpoczęła Dożynki Prezydenckie

Mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie, przed południem rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Prezydenckie. Liturgii przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

W eucharystii uczestniczy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Zobacz zdjęcia: Dożynki Prezydenckie

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku uroczystości odbywają się w stolicy i w ograniczonej formule.

Po mszy św. na placu przed świątynią para prezydencka wręczy dyplomy grupom wieńcowym. Następnie przejdzie z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie/ Obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach

2020-09-20 16:34

[ TEMATY ]

bitwa

Podlasie

radiomaryja.pl

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy Niemeńskiej została odprawiona msza św., którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur. Biskup poświęcił też sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Potem mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

"Bitwa Niemeńska to bitwa, dzięki której udało się zwyciężyć bolszewików sto lat temu. Bez tej wiktorii nie byłoby tak naprawdę ustalenia granicy wschodniej i niepodległej Polski. Stąd cieszę się, że tu, na Sejneńszczyźnie, pamięta się o tej bitwie, bo tej pamięci nigdy za dużo“ - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Z kolei poseł Jarosław Zieliński powiedział, że Bitwa Niemeńska była bardzo ważna, a jest trochę zapomniana. „Bitwa Niemeńska była równie ważna jak Bitwa Warszawska w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zatrzymała bolszewików w marszu na Warszawę i na Zachód, a Bitwa Niemeńska spowodowała całkowitą klęskę Armii Czerwonej i dzięki temu obroniliśmy naszą niepodległość, można było wytyczyć wschodnią granicę Rzeczpospolitej” - powiedział Zieliński.

Poseł dodał, że o bitwie tej pamięta się głównie w woj. podlaskim i tam obchodzi się uroczyście jej rocznice. Jego zdaniem, obchody tego wydarzenia powinny mieć wymiar ogólnopolski.

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

Na cmentarzu w Berżnikach spoczywają ofiary bratobójczej walki, czyli żołnierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920.Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję