Reklama

Niedziela Małopolska

Zakopane

Ważne jest słowo

Niedziela małopolska 23/2019, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

Jan Paweł II

Monika Kosakowska

Uczestnicy XIV edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej to dzieci i młodzież z całej Polski

Uczestnicy XIV edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej to dzieci i młodzież z całej Polski

Hasłem XIV edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” były słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas Mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.: „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu”. Prób interpretacji myśli Jana Pawła II podjęło się 250 uczestników, którzy wystąpili w kategoriach muzyka, teatr, film i fotografia.

Konkurs muzyczny uświetniła obecność znanej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów – Haliny Frąckowiak, która zasiadła w jury jako przewodnicząca. Towarzyszyły jej Anna Chowaniec-Rybka – artystka i wokalistka oraz Monika Bachowska – chórmistrz, dyrygent, pedagog. Honorowy patronat nad wydarzeniem, które miało miejsce od 10 do 12 maja w Zakopanem, objęli kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski oraz ks. infułat Stanisław Olszówka i ks. dziekan Bogusław Filipiak. W festiwalu wzięły udział dzieci i młodzież z całej Polski. Laureatką konkursu muzycznego w kategorii „śpiew solowy” została Maria Woźniak, zaś w kategorii „zespoły” zwyciężył Zespół z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Piekarach Śląskich i Koszęcinie.

Wielkie świadectwo

Reklama

– Ten Festiwal jest bardzo ważny – podkreśla Halina Frąckowiak. – Niesie on przede wszystkim istotne treści chrześcijańskie, a więc miłość i dobro, czyli wszystko to, w co powinien być wyposażony świat – mówi artystka. I dodaje: – Bardzo ważne jest słowo, które niesiemy, oraz to, z którym wychodzimy do ludzi, ażeby słuchający też nasycili się tym, czym powinno się żyć, czyli wszystkim, co jest dobre i piękne.

– Cały festiwal jest oddaniem czci Panu Bogu poprzez ukazanie talentów, które otrzymały dzieci i młodzież od Niego – mówi s. Lucyna Gocyła z Niepublicznej SP im. Jana Pawła II sióstr salezjanek we Wrocławiu. – Dlatego też dzielenie się tymi darami jest czasem niezwykłym. Poza tym, spotkanie z ludźmi, którzy przechodzą przez swoją drogę życia kulturalnego, jak pani Halina Frąckowiak, świadectwo ich wiary i zachowania wartości chrześcijańskich, na pewno jest dla dzieci przykladem, że można w tym świecie obronić to, co najbardziej wartościowe i piękne, czyli dobroć, miłość i wrażliwość – zauważa s. Lucyna.

Wielkie talenty

W jury konkursu teatralnego zasiedli: Jerzy Chruściński – przewodniczący oraz członkowie Bogusław Słupczyński i Wojciech Chowaniec. W ocenie kierowano się doborem repertuaru, grą aktorską, oryginalnością, kulturą słowa i klarownością przekazu. Na podstawie tych kryteriów wyłoniono zwycięzców. Grand Prix otrzymał Zespół Teatralny „Bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej w Załucznem. I miejsce – nagrodę ks. inf. Stanisława Olszówki – zdobył Młodzieżowy Teatr „Atmosfera” z parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie. Przyznano również Nagrodę ks. inf. Stanisława Olszówki dla zespołu aktorskiego z parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za „zbiorową kreację aktorską owieczek” w spektaklu „Dobry Pasterz”. Wyróżnienia aktorskie odebrali: Paulina Lenart, Michał Liszka, Zuzanna Wąsacz, Kacper Wiktorek, Zofia Krzyszycha oraz Oliwia Przybyłowicz.

Reklama

Konkurs filmowy oceniało jury w składzie: dr Klaudia Cymanow-Sosin – przewodnicząca, zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkowie Piotr Cymanow i Piotr Ćwik – wykładowcy na UPJPII. I nagrodę za „Niezwykłe spotkanie z Janem Pawłem II” otrzymali Aleksandra Skałka, Jakub Głowacki i Maciej Szczepanek.

Konkursy zrealizowano w różnych miejscach, a ten finałowy odbył się w kościele pw. św. Krzyża. Podczas koncertu laureatów Halina Frąckowiak wraz z uczestnikami zaśpiewała pieśń „Panno Pszeniczna”. Uroczyste zakończenie miało miejsce 12 maja podczas Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Rodziny. Organizatorem festiwalu był Burmistrz Miasta Zakopane, przy współpracy zakopiańskich parafii i Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej.

2019-06-04 13:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Mam dług wdzięczności!" - reżyser o filmie "Wojtyła. Śledztwo"

2020-09-25 13:31

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Karol Wojtyła

Wyd. Rafael

José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II…Już od dziś w kinach film, jakiego o Janie Pawle II jeszcze nie było: "Wojtyła. Śledztwo"! "Niedziela" objęła film swoim patronatem.

Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść.

Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Sprawdź listę kin, w których emitowany będzie film: Zobacz

Oto video-przesłanie od reżysera filmu "Wojtyła. Śledztwo":

CZYTAJ DALEJ

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

2020-09-24 13:37

[ TEMATY ]

Ewangelia

Vatican News

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii. Jak sądzono do tej pory, kodeks pochodził z XI stulecia, jednak niedawne badania C-14 cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, ufundowanym prawdopodobnie już około VI wieku, chociaż później wielokrotnie spalony i refundowany, zwłaszcza w średniowieczu. Rękopisy te składają się z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym. Do niedawna sądzono, że to dzieło pochodzi z XI w. Ostatnie badania cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

KAI

Na temat tego odkrycia Radiu Watykańskiemu mówi jezuita ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii:

„Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku – wyjaśnia ks. Zarzeczny. – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele.“

Kodeksy zawierają bardzo bogate i charakterystyczne zdobienia. Znajdują się w nich wizerunki ukazujące czterech ewangelistów, jak i wiele innych, dodatkowych ilustracji i ornamentów, które bardzo przypominają manuskrypty syryjskie z tego samego lub z nieco późniejszego okresu, m.in. Rabbuli, który datuje się na koniec VI wieku. Warto również zaznaczyć, że w ilustracjach Abba Garima można znaleźć najstarsze przestawienie Świątyni Jerozolimskiej.

„Rękopisy te znamy już od lat ’70 więc nie są one żadną nową sensacją, natomiast ważne są one dla nas ze względu na krytykę tekstu Pisma Świętego przełożonego na język klasyczny etiopski (jest to język starożytny, który możemy rozumieć jako „etiopską łacinę”). Już w okresie starożytnym ich obecność w tychże klasztorach w tak wczesnym okresie przede wszystkim potwierdza rozprzestrzenienie się cywilizacji chrześcijańskiej na rogu Afryki już w okresie starożytnym. Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego.“

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

v

CZYTAJ DALEJ

W tej archidiecezji nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych

2020-09-25 21:02

[ TEMATY ]

kolęda

Katowice

Ks. Krzysztof Hawro

Co roku na drzwiach naszych mieszkań pojawia się znak błogosławieństwa

Co roku na drzwiach naszych mieszkań pojawia się znak błogosławieństwa

O tym, że w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej poinformował Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej.

Powodem jest aktualna sytuacja epidemiczna. Natomiast w okresie Bożego Narodzenia odprawiane będą msze święte w intencji parafian z poszczególnych ulic.

Wydział Duszpasterski katowickiej Kurii Metropolitalnej informacje w tej sprawie przesłał do wszystkich parafii archidiecezji katowickiej.

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - czytamy w komunikacie.W tym roku w okresie Bożego Narodzenia ma jednak pojawić się nietypowa forma modlitwy za wiernych z poszczególnych osiedli i ulic.

"Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych" - brzmią zalecenia katowickiej kurii.Aktualnie w województwie śląskim na kwarantannie z powodu koronawirusa przebywa 2 261 osób, w szpitalach jest 192 pacjentów. Służby sanitarne informują o 22 050 osobach z wynikiem dodatnim po przeprowadzonych testach, z czego wyzdrowiało 20 688 osób, a zmarło 537.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję