Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawiercie

Talent to nie wszystko

Co ma wspólnego przypowieść z Ewangelii św. Mateusza (25, 14-30) z ksylofonem, perkusją lub beatboxem? Talent, oczywiście. W Zawierciu już po raz szósty zorganizowano konkurs „Mam Talent od Jezusa”

Niedziela częstochowska 23/2019, str. 6

[ TEMATY ]

talent

Karol Jarża

Przegląd zawsze przyciąga młodych artystów

Przegląd zawsze przyciąga młodych artystów

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 40 wykonawców z Zawiercia, Myszkowa, Poręby, Pradeł i Siamoszyc. Występujących ocenia jury w składzie: ks. Łukasz Połacik, Maria Madej i Barbara Rybak.

Konkurs zapoczątkował Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Zawiercia. Pierwsza jego edycja miała charakter parafialny. Od 2014 r. przegląd talentów odbywa się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu, uczestnicy prezentują różnorakie talenty – śpiew, taniec, recytację, grę na instrumentach, układanie kostki Rubika i wiele innych.

Reklama

– Bardzo lubię formułę tego konkursu, nie ma wyznaczanych pierwszych, drugich i trzecich miejsc. To pokazuje, że każdy ma talenty od Pana Jezusa, i gdy ktoś je pomnaża, to jest to sukces – powiedział ks. Łukasz Połacik, zastępca dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Jedną z tegorocznych laureatek jest 15-letnia Aleksandra Płóciennik, która uczestniczy w „Mam Talent od Jezusa” od 2013 r. – Dla mnie to obowiązek pojawić się tutaj na scenie, bo daję tym świadectwo o tym, co dał mi Pan Bóg. Ja to rozwijam i pracuję, aby tego nie zaprzepaścić – zaznacza.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Podstawowa nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Zawierciu i parafia pw. św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Konkurs jest objęty honorowym patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

2019-06-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączą pasję z macierzyństwem

2020-09-09 11:45

Niedziela warszawska 37/2020, str. V

[ TEMATY ]

chór

talent

Magdalena Wojtak

Chórzystki wspierają się i nawiązują liczne przyjaźnie

Chórzystki wspierają się i nawiązują liczne przyjaźnie

Młode mamy na Bemowie rozwijają wokalne talenty. Na próby chóru zabierają swoje dzieci.

To druga taka inicjatywa w stolicy. Pierwszy chór mam powstał na Służewie. Dziewczyny z Bemowa w ramach inicjatywy lokalnej m.st. Warszawy postanowiły zorganizować własny chór. – Zobaczyłam w tych osobach ogromny potencjał, mimo braku wokalnego doświadczenia u większości z nich – mówi Niedzieli dyrygentka chóru Olga Mujkić, która trzy miesiące temu sama została mamą.

Różnorodny repertuar

Olga Mujkić jest instruktorem wokalnym. Współpracuje z wieloma warszawskimi chórami. Pracowała również jako korepetytor wokalny i dyrygent w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze. Swoje umiejętności szlifowała podczas zagranicznych kursów dyrygenckich, m.in. na Litwie, we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Jest finalistką telewizyjnego programu Szansa na sukces oraz absolwentką kilku uczelni, w tym m.in. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W Chórze Mam na Bemowie pracuje od roku. – Prowadzenie takiego zespołu różni się od pracy z innymi – zauważa Mujkić. Mamom chórzystkom stara się dobierać różnorodny repertuar. – Śpiewamy utwory rozrywkowe, klasyczne czy ludowe – tłumaczy dyrygentka.

Tańczące maluchy

W próbach chóru uczestniczą także najmłodsi. – Dyrygentka znakomicie sobie radzi z dziećmi, które obok mam tańczą, śpiewają i komunikują swoje potrzeby – mówi pomysłodawczyni wokalnego zespołu na Bemowie Małgorzata Zawilska-Rospędek. Nasza rozmówczyni opowiada, że maluchy, które jeszcze nie umieją chodzić, „tańczą” na leżąco. Starsze zaś dzieci towarzyszą mamom w śpiewie.

To, że muzyka ma duży wpływ na naszą psychikę, a dzieciom pomaga w lepszym rozwoju, zauważono już w starożytności. Potwierdzają to współczesne badania. Słuchanie dźwięków przez maluchy, szczególnie od momentu ich urodzenia do przedszkolnego wieku, odgrywa ważną rolę. Docierająca do dziecięcego układu nerwowego muzyka wpływa na kształtowanie się usposobienia. Co więcej, już na etapie prenatalnym dzieci przyswajają różne dźwięki, a jednym z pierwszych jest m.in. rytm bicia serca matki.

Muzyka ma duży wpływ na naszą psychikę, a dzieciom pomaga w lepszym rozwoju.

Naukowcy wskazują, że muzyka kształtuje u dzieci pamięć, podzielność uwagi, twórczą wyobraźnię oraz różne umiejętności poznawcze. Relaksacyjna m.in. korzystnie wpływa na układ oddechowy, zmniejsza napięcie mięśniowe i redukuje poziom lęku. Z kolei żywe dźwięki pobudzają do aktywności, wywołują radość, poprawiają rytmizację oraz wzmacniają poczucie siły i koordynację.

Babskie pogaduchy

Muzyka, jak okazuje się, jest nie tylko dobrą terapią dla najmłodszych, lecz także dla ich mam. Doświadczają tego chórzystki z Bemowa. Śpiewanie pomaga im w tworzeniu relacji i budowaniu kobiecej wspólnoty.

Młode żony i mamy podkreślają, że w dużym mieście, mimo wsparcia swoich mężów, czują się często osamotnione w macierzyństwie. Nie mogą liczyć na pomoc rodziców w opiece nad maluchami, ponieważ na ogół mieszkają oni daleko od Warszawy.

Lekarstwem stają się spotkania chóru, podczas których młode mamy nie tylko rozwijają wokalny talent. Mają czas także na wymianę różnych rodzicielskich doświadczeń. – Próba się kończy, a my zostajemy na babskie pogaduchy. Rozmawiamy na temat laktacji, diety czy chustowania swoich dzieci. Wymieniamy się także ubrankami – opowiada Zawilska-Rospędek.

Julia Czaplarska ma półtoraroczną córeczkę. Helenka skończyła siedem miesięcy, gdy mama zaczęła zabierać ją na próby chóru. – Moim celem było przede wszystkim spotkanie się z mamami, które mają podobne problemy jak ja. Wiedzą, czym jest zmęczenie i trudy związane z początkami macierzyństwa – mówi nasza rozmówczyni. Julia jeszcze w czasach szkolnych należała do chóru, a później zawsze marzyła, aby powrócić do śpiewania. Taka okazja nadarzyła się, kiedy odkryła w swojej okolicy działający Chór Mam na Bemowie. I tak zaczęła swoją przygodę, która trwa do dziś. Przyznaje, że wokalna społeczność stała się dla niej miejscem, w którym łatwo nawiązała kontakt z innymi mamami. – Bardzo lubię panującą tu atmosferę wzajemnego wsparcia i autentycznej radości czerpanej z macierzyństwa – podkreśla.

Dla kobiet ważny jest nie tylko rozwój wokalny, ale przede wszystkim wspólne przeżywanie macierzyństwa, od którego nie mogą wziąć urlopu.

Próby chóru odbywają się w środy przed południem. W tym czasie mężowie młodych mam są zazwyczaj w pracy. To także najlepsza pora dla dzieci, które są wtedy wypoczęte.

Śpiewać każdy może

Do chóru należy około pięćdziesięciu mam. I choć wiele z nich zaczęło pracować, chętnie wracają na próby chóru, gdzie nawiązały liczne przyjaźnie. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Do wokalnej społeczności może dołączyć każda mama, również kobieta w ciąży. I choć nie trzeba wypełniać deklaracji zobowiązującej do uczestnictwa w próbach z udziałem swoich pociech, prowadzone są zapisy. Obowiązuje limit piętnastu miejsc. – Chodzi o to, aby każdy czuł się komfortowo, a zwłaszcza dyrygentka, która musi zapanować nad podwójną obsadą – wyjaśnia z uśmiechem Zawilska-Rospędek.

Mamy występowały telewizji, a także przed publicznością domu pomocy społecznej. Koncertowały dla swoich rodzin oraz brały udział w IX Mazowieckim Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień”. W kategorii zespołów zdobyły trzecią nagrodę.

Grupa wsparcia i spotkania on-line

Chórzystki wykazują się zrozumieniem dla nieobecnych mam, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w śpiewie. Doskonale wiedzą, co oznacza nieprzespana noc czy wyjście z dzieckiem na szczepienie. Dlatego też postanowiły nagrywać piosenki i udostępniać je matkom, które nie mogą przyjść na próbę. Panie mogą liczyć nawet na transmisję przez internet.

Dotychczas próby odbywały się w znajdującym się przy ul. Powstańców Śląskich Miejscu Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”. Od dwóch miesięcy mamy spotykają się w Parku Górczewskim. W deszczowe dni korzystają z amfiteatru Bemowskiego Centrum Kultury. W czasie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa chórzystki spotykały się on-line. Wprawdzie nie śpiewały przez internet, ale stworzyły grupę kobiecych pogaduszek. – Dzieliłyśmy się tym, w co bawimy się z dziećmi, jakie przygotowujemy dania oraz w jaki sposób urządziłyśmy swój balkon na wiosnę – opowiada Zawilska-Rospędek.

Dla kobiet ważny jest nie tylko rozwój wokalny, ale przede wszystkim wspólne przeżywanie macierzyństwa, od którego przecież nie mogą wziąć urlopu. – Bycie mamą to ogromna odpowiedzialność. Wraz z urodzeniem dziecka cały świat nasz przewartościowuje się – tłumaczy Mujkić, która pracę zawodową łączy z macierzyństwem.

Dyrygentka podkreśla, że dla kobiety, która przez 24 godziny swoją uwagę koncentruje na maluchu, ważny jest odpoczynek i wychodzenie z domu. Dziecko odczuwa zmęczenie matki i dlatego tak ważne jest, aby mamy potrafiły łączyć macierzyństwo ze swoimi pasjami. Podobnie jak czynią to młode mamy z Bemowa, które zachęcają do organizowania w innych miejscach stolicy chórów z udziałem matek i ich pociech. Chórzystki służą pomocą i doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia: nowe powiaty w czerwonych i żółtych strefach

2020-09-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

lista powiatów

Karol Porwich/Niedziela

Podano komunikat o powiatach w strefach: czerwonej i żółtej.

W strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki i kartuski.

W strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała tor/ mhr/
CZYTAJ DALEJ

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję