Reklama

Kościół

Niech nie wie lewa ręka, co czyni prawa

Gdy ktoś woła o ratunek, potrzebna jest reakcja. Nikt nie powinien zostawać sam ze swoim nieszczęściem, chorobą czy trudną sytuacją życiową – piszą ludzie z Caritas Polska, która inauguruje swoją kolejną akcję. Mają rację? Oczywiście, że tak – przecież Pomagam to jakby drugie imię każdego chrześcijanina. Przynajmniej w teorii

Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 24-25

[ TEMATY ]

Caritas

vchalup/stock.adobe.com

Pomaganie stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Można uratować komuś życie, pomóc w zakupie drogiego leku czy sfinansować kosztowną operację, nie wychodząc z domu, nie rujnując domowego budżetu, nie angażując specjalnych sił ani środków. Nawet środków! Bo nie wydając ani grosza, a mając w kieszeni specjalną kartę płatniczą Banku Pocztowego, można się stać jednoosobową organizacją charytatywną.

„Pomagaj jak nigdy, płacąc jak zawsze”. Tak brzmi hasło przewodnie kampanii, która anonsuje pojawienie się na rynku nowej jakości – karty płatniczej, która jest owocem współpracy Caritas Polska, Banku Pocztowego i Mastercard. Zbliżeniowa karta Mastercard nosi logo Caritas Polska i służy wsparciu osób potrzebujących, objętych programem pomocowym Caritas „Uratuję Cię”. W jego ramach powstał charytatywny serwis zbiórek internetowych: www.UratujeCie.pl .

Jak płacić, by pomagać

Jak wejść w posiadanie karty z logo Caritas? Trzeba zawnioskować o nią w Banku Pocztowym, czyli trzeba mieć w tym banku konto albo je założyć. Po aktywowaniu karty kiedy robimy codzienne zakupy, zbieramy punkty, które następnie przeliczane są na donacje dla osób potrzebujących. Płacąc kartą zbliżeniowo lub przez internet, automatycznie wspieramy caritasowski program „Uratuję Cię”.

Reklama

Jednak uwaga: aby zbierać punkty i jednocześnie pomagać, należy robić zakupy u wskazanych partnerów. Obecnie to ponad 70 sieci handlowych włączonych do programu lojalnościowego Mastercard Priceless Specials. Pełną listę sklepów lub marek, które wspierają projekt „Uratuję Cię”, znajdziemy na stronie Priceless Specials (pl.priceless.com).

Przelicznik wygląda tak: za każde 340 punktów zdobyte przez posiadacza karty z logo Caritas wpłacane jest 5 zł na program „Uratuję Cię”. Polakom ten sposób pomagania przypadł do serca, czego efekty można podziwiać na stronie www.UratujeCie.pl . Poznamy tam chwytające za serce historie, które mają szanse na szczęśliwe zakończenie dzięki „wyobraźni miłosierdzia” pojętej nowocześnie i z rozmachem.

Oto przykłady: Dla 10-letniej Mai, która od 5. miesiąca życia cierpi na padaczkę lekooporną, posiadacze karty z logo Caritas uzbierali – bagatela – ponad 65 tys. zł na leczenie komórkami macierzystymi i zakup rehabilitacyjnego urządzenia multifunkcyjnego Baffin TRIO.

Reklama

Bernadeta choruje na stwardnienie zanikowe boczne, które zabiera po kawałeczku każdy mięsień, wolność i samodzielne życie. Teraz ma szansę na spowolnienie choroby dzięki przeszczepowi komórek macierzystych.

Na swoją szansę czeka m.in. Łukasz, któremu pijany kierowca zmiażdżył obie nogi. Lekarzom nie udało się ich uratować – obie amputowano. Ten młody człowiek – przed wypadkiem m.in. strażak w OSP – by zacząć normalnie funkcjonować, potrzebuje dwóch protez. Drogich, bo ich koszt to ponad 404 tys. zł.

Kolejna historia dotyczy malutkiego Szymona, który urodził się z rzadką wadą genetyczną – hemimelią kości kończyn dolnych i górnych. Ta choroba charakteryzuje się brakiem fragmentów kończyn, zrośnięciem palców rąk i nóg, brakiem niektórych palców, także kości strzałkowych, skokowych i piętowych. Rodzice Szymona to dzielni ludzie, ale sami nie poradzą sobie ze sfinansowaniem leczenia synka. A chłopcu mogą pomóc jedynie seria operacji w Paley European Institute w Warszawie, wszczepienie implantów medycznych, leczenie i długa rehabilitacja. Koszt to ok. 475 tys. zł.

Trzeba też wesprzeć Edytę i Wojtka oraz ich malutką córeczkę Lenę. Młodej rodzinie spalił się dom, a oni ledwo uszli z życiem. Potrzebują 70 tys. na odbudowę.

Zbieranie funduszy na szlachetne cele staje się popularne nie tylko wśród młodego pokolenia. Wystarczy mieć dostęp do internetu i korzystać z bankowości internetowej, by przyłączyć się do akcji i uratować kogoś od ciężkiej choroby, kalectwa, zmniejszyć cierpienie czy polepszyć jakość życia. Historii ludzi ciężko doświadczonych przez los jest więcej. Aby je poznać, wystarczy wejść na stronę www.UratujeCie.pl .

Mobilne pomaganie

Na tym jednak nie koniec. Bo oto w ośmiu polskich diecezjach działa już aplikacja mobilna, dzięki której kilkoma kliknięciami w telefonie komórkowym można pomóc potrzebującym z najbliższej okolicy, wesprzeć działalność placówek Caritas, a nawet pomoc zagraniczną.

W chwili gdy oddajemy numer do druku, aplikacja działa w archidiecezjach: poznańskiej, łódzkiej, gnieźnieńskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskej, przemyskiej oraz w diecezjach: koszalińsko-kołobrzeskiej i siedleckiej. Odpowiedzialna za stworzenie silnika aplikacji jest spółka Indico Plus.

Dyrektor poznańskiej Caritas ks. Marcin Janecki jest przekonany, że trzeba wykorzystywać otaczające nas technologie, bo ułatwiają one ludziom wspieranie działania Caritas i rozszerzają obszar działań. – Z telefonu korzysta prawie każdy, dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie go do pomocy osobom potrzebującym – powiedział.

Dzięki tej aplikacji mamy 24 h na dobę wiele ważnych informacji na temat nie tylko działalności Caritas, ale również miejsc, do których możemy pokierować osobę wymagającą pomocy – są tam adresy świetlic socjoterapeutycznych, jadłodajni, noclegowni dla bezdomnych czy punktów dziennego wsparcia. Za pomocą nawigacji lub geolokalizacji można znaleźć placówkę leżącą najbliżej nas. Tym, którzy zechcą wesprzeć konkretny projekt, aplikacja pokaże możliwości wyboru, a nawet ujawni kwotę potrzebną na zrealizowanie danego celu. Przygotowano też panel ułatwiający darczyńcom wsparcie konkretnych akcji i działań Caritas. Znajdziemy szczegółowy opis i zdjęcia potrzeb oraz dokładną kwotę niezbędną do realizacji danego celu.

Caritas obiecuje, że niebawem użytkownicy aplikacji będą mogli śledzić efekty tych działań przez komunikaty z informacjami o rezultatach pomocy wyświetlane na ich telefonach.

Aplikację Caritas można pobrać za darmo na telefony z systemem Android oraz iOS – http://bit.ly/CaritasAndroid oraz http://bit.ly/CaritasiOS.

2019-06-04 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski zachęca do pomocy finansowej wobec uchodźców z Lesbos

2020-09-19 12:12

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

bp Jan Piotrowski

TER

Biskup kielecki Jan Piotrowski, solidaryzując się z apelem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po pożarze, jaki dotknął obóz dla uchodźców na wyspie Lesbos, zachęca parafie diecezji kieleckiej do solidarności i pomocy finansowej.

W tej sprawie Kuria kielecka wystosowała komunikat podpisany przez bp. Andrzeja Kaletą. Biskup Kielecki zwraca się z prośbą do księży proboszczów, aby wesprzeć ofiary pożaru i przeprowadzić zbiórkę do puszek po każdej Mszy św. w niedzielę, 27 września, która będzie obchodzona jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.

Efekt pożaru Morii, największego greckiego obozu dla uchodźców, który wybuchł 8-9 września to kilkanaście tysięcy imigrantów tułających się po okolicy, zniszczone namioty i kontenery oraz poważne zagrożenie koronawirusem. Wyspa Lesbos, która położona jest w niewielkiej odległości od wybrzeży Turcji, znalazła się w latach 2015-2016 na pierwszej linii podczas masowego napływu migrantów do Europy.

CZYTAJ DALEJ

Kontakt


Redakcja

Centrala: (34) 369 43 22
Sekretariat: redakcja@niedziela.pl, (34) 369 43 02
Dział ogłoszeń: ogloszenia@niedziela.pl, (34) 369 43 65
Księgarnia: kolportaz@niedziela.pl, (34) 369 43 52
Dział kolportażu: kolportaz.niedziela@niedziela.pl, (34) 369 43 51
Patronaty: patronat@niedziela.pl, (34) 369 43 24
Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Monika Książek rodo@niedziela.pl, tel: 506 744 552


Redakcja internetowa

E-mail: internet@niedziela.pl

Dział redakcyjny:
Monika Książek - kierownik (monika@niedziela.pl)
Damian Krawczykowski (damian.krawczykowski@niedziela.pl)
Marcin Mysłek (marcin@niedziela.pl)

Dział techniczny:
Tel.: (34) 369 43 25
Email: webmaster@niedziela.pl

 

Edycje diecezjalne


Edycja bielsko-żywiecka

Redakcja: Ks. Piotr Bączek (redaktor odpowiedzialny) baczek@niedziela.pl, Mariusz Rzymek, Monika Jaworska
Tel.: 502 271 175
Email: bielsko-biala@niedziela.pl,
WWW: bielsko.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24


Edycja częstochowska

Redakcja: Ks. Mariusz Frukacz (redaktor odpowiedzialny), Sławomir Błaut, Maciej Orman
Tel.: (34) 369 43 91, (34) 369 43 85
Email: czestochowa@niedziela.pl
WWW: czestochowa.niedziela.pl


Edycja podlaska

Redakcja: Ks. Marcin Gołębiewski (redaktor odpowiedzialny), Monika Kanabrodzka
Dyżury: pn., wt., pt. w godz. 8.30-13.30
Tel.: tel./fax 85 656 57 54
Email: drohiczyn@niedziela.pl
WWW: drohiczyn.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja kielecka

Redakcja: Ks. Tomasz Siemieniec (redaktor odpowiedzialny), Agnieszka Dziarmaga, Katarzyna Dobrowolska, Władysław Burzawa
Tel.: 41 344-20-77
Email: kielce@niedziela.pl
WWW: kielce.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Jolanta Marszałek, tel. 34 369-43-25, edycja.kielce@niedziela.pl


Edycja małopolska

Redakcja: Maria Fortuna-Sudor (redaktor odpowiedzialny) tel. 605 825 450, ks. dr Jan Abrahamowicz – asystent kościelny, Anna Bandura
Dyżury: pon. godz.: 13-15, wt. godz.: 10-14 lub po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.
Tel.: 12 432 81 57
Email: niedzielamalopolska@gmail.com; krakow@niedziela.pl,
WWW: krakow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Włoga, tel. 34 369 43 70


Edycja lubelska

Redakcja: Urszula Buglewicz Ks. Mieczysław Puzewicz
Tel.: (81)743 68 47, tel. kom. 607 669 192
Email: niedziela.lubelska@diecezja.lublin.pl, lublin@niedziela.pl
WWW: lublin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Maciej Orman, tel. 34 369 43 85


Edycja legnicka

Redakcja: Ks. Piotr Nowosielski (redaktor odpowiedzialny),
Tel.: tel. 76 724-41-52
Email: legnica@niedziela.pl
WWW: legnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Monika Maszkowska, tel. 34 369-43-28, monika.maszkowska@niedziela.pl


Edycja łódzka

Redakcja: ks. Paweł Gabara (redaktor odpowiedzialny), Justyna Kunikowska (redaktor)
Tel.: tel. 42 664 87 52
Email: lodz@niedziela.pl
WWW: lodz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, edycja.lodz@niedziela.pl


Edycja przemyska

Redakcja: Ks. Zbigniew Suchy (redaktor odpowiedzialny), ks. Maciej Flader, Romana Trojniarz
Dyżury: w godz. 9-13
Tel.: 16 676-06-00, 601-855-100,
Email: przemysl@niedziela.pl
WWW: przemysl.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369-43-30, edycja.przemysl@niedziela.pl


Edycja rzeszowska

Redakcja: Ks. Józef Kula (redaktor odpowiedzialny), s. Hieronima Janicka, Alina Ziętek-Salwik
Tel.: 17 852-52-74;
Email: rzeszow@niedziela.pl, niedzielapld@op.pl
WWW: rzeszow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Wyszyńska, tel. 34 369-43-24; edycja.rzeszow@niedziela.pl


Edycja sandomierska

Redakcja: ks. dr Wojciech Kania
Tel.: 601 201 383
Email: sandomierz@niedziela.pl
WWW: sandomierz.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): ks. Jacek Molka, tel. 34 369 43 24, e-mail: biblia@niedziela.pl


Edycja sosnowiecka

Redakcja: ks. Tomasz Zmarzły (redaktor odpowiedzialny), Piotr Lorenc
Tel.: tel. 32 293 51 51
Email: sosnowiec@niedziela.pl, tzmarzly@wp.pl,
WWW: sosnowiec.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja świdnicka

Redakcja: Ks. Mirosław Benedyk
Tel.: 530-853-425
Email: swidnica@niedziela.pl
WWW: swidnica.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, tel. 34 369-43-28, edycja.swidnica@niedziela.pl


Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Redakcja: Ks. Grzegorz Wejman (redaktor odpowiedzialny)
Dyżury: od pn. do pt. w godz. 9-13
Tel.: tel./fax 91 454 15 91
Email: szczecin@niedziela.pl
WWW: szczecin.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Magdalena Białek-Porwich, e-mail: edycja.szczecin@niedziela.pl, tel. 34 369 43 28


Edycja toruńska

Redakcja: Ks. Paweł Borowski (redaktor odpowiedzialny) Renata Czerwińska, Ewa Melerska
Tel.: 56 622 35 30,
Email: torun@niedziela.pl
WWW: torun.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja warszawska

Redakcja: Andrzej Tarwid (redaktor odpowiedzialny) Ks. dr Janusz Bodzon (asystent kościelny) Wojciech Dudkiewicz, Artur Stelmasiak Magdalena Wojtak, dr Łukasz Krzysztofka
Tel.: tel. 22 635 90 69, 600 340 635
Email: warszawa@niedziela.pl
WWW: warszawa.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Beata Pieczykura, tel. 34 369 43 85


Edycja wrocławska

Redakcja: Ks. Łukasz Romańczuk (redaktor odpowiedzialny) Marzena Cyfert, Grzegorz Kryszczuk
Tel.: 696 719 107
Email: wroclaw@niedziela.pl
WWW: wroclaw.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Anna Cichobłazińska, tel. 34 369 43 30


Edycja zamojsko-lubaczowska

Redakcja: Ks. Krzysztof Hawro (redaktor odpowiedzialny) Ewa Monastyrska
Tel.: 783 596 040
Email: zamosc-lubaczow@niedziela.pl
WWW: zamosc-lubaczow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Sławomir Błaut, tel. 34 369 43 85


Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Redakcja: Ks. Adrian Put (redaktor odpowiedzialny), Katarzyna Krawcewicz, Kamil Krasowski
Tel.: 666 028 246
Email: aspekty@diecezjazg.pl, zielonagora-gorzow@niedziela.pl
WWW: zielonagora-gorzow.niedziela.pl
Redaktor odpowiedzialny (centrala): Karolina Mysłek, tel. 34 369 43 70

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: duszpasterstwo to także słuchanie młodych

2020-09-20 16:44

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Duszpasterstwo powinno charakteryzować się słuchaniem, wzajemnością, współodpowiedzialnością i uznaniem pierwszoplanowej roli młodych. Młode pokolenia znajdują się pod silnym wpływem mediów społecznościowych, co daje możliwości, jakich nie miały poprzednie pokolenia – uważa abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański uczestniczył w uroczystościach z okazji 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Szamotułach k. Poznania. W homilii mówił o wierze Maryi, koronacji wizerunku i o wyzwaniach, które powinien podjąć Kościół w Polsce.

„Przeniknięci naukową mentalnością dzisiejsi ludzie zastanawiają się, w jaki sposób wiedza naukowa może łączyć się ze zjawiskiem wiary. Nasza wiara – jako osobiste przyjęcie daru Bożego – nie jest ani nieracjonalna ani ślepa. Skoro bowiem tak światło wiary, jak i światło rozumu pochodzą od tego samego Boga, to nie mogą one sobie wzajemnie przeczyć” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że istnieje ścisła więź między katechezą a ewangelizacją. „Dobra katecheza przygotowuje słuchaczy do misji, uświadamiając im, że są uczniami-misjonarzami, powołanymi do czynnego uczestnictwa w głoszeniu Ewangelii i do uobecniania w świecie królestwa Bożego” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że naturalnym miejscem, w którym wiara może być przeżywana prosto i w sposób spontaniczny, jest rodzina. „Trzeba mieć na uwadze to, w jaki sposób doświadczanie relacji zapośredniczonych technologicznie wpływa na pojmowanie świata, rzeczywistości i relacji międzyludzkich” – zauważył.

Przewodniczący episkopatu zachęcał też wiernych, by odnowili w sobie pragnienie uczestnictwa w Eucharystii. „Pandemia doprowadziła do poważnych zaburzeń nie tylko w sferze społecznej czy gospodarczej, ale również w życiu religijnym. Po okresie «postu eucharystycznego» winniśmy wszyscy – z czystym sercem – powrócić do Eucharystii” – mówił abp Gądecki.

Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia „Szamotuł Pani” to ruska ikona Matki Bożej Kazańskiej namalowana na drewnie. Obraz pojawił się w Szamotułach w XVII w. i zasłynął licznymi cudami. Po latach kultu Matki Bożej, w 1970 r., odbyła się koronacja obrazu, której dokonał kard. Stefan Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję