Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2019, str. 10

RZĄDZIĆ I OLŚNIEWAĆ

Wystawa z jasnogórskimi precjozami na Zamku Królewskim

Cenne eksponaty z Jasnej Góry podziwiać można na Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w.”. Jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa ekspozycja, która prezentuje blisko 500 zabytków wypożyczonych od ponad 80 właścicieli. Pokazują one kunszt jubilerów z terenów całej Rzeczypospolitej. Na ekspozycji znalazły się m.in. sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – diamentowa (po raz pierwszy w historii opuściła mury Jasnej Góry) i rubinowa. Podziwiać można również ponadmetrowej wysokości złotą monstrancję z 1672 r., tzw. monstrancję o. Augustyna Kordeckiego, wykonaną przez warszawskiego jubilera z użyciem kilku tysięcy diamentów – jako upamiętnienie ocalenia Jasnej Góry przed Szwedami podczas potopu.

– Gdyby nie przychylność naszych partnerów kościelnych, zakonnych, ta wystawa nie mogłaby dojść do skutku – podkreślił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. – Dzięki temu, że mogliśmy wykorzystać zasoby skarbca Jasnej Góry i dzięki życzliwości ojców paulinów możemy to państwu pokazać i możemy się tym wspólnie cieszyć – powiedział.

Reklama

Wystawę można oglądać do 4 sierpnia br.

* * *

MEDYCY

Służba dla zdrowia ludzi

Blisko 5 tys. osób przybyło na Jasną Górę 26 maja br. w 95. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia. Z pielgrzymami modlił się bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Romuald Kamiński oraz ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia. Abp Depo powiedział: – Chciałbym razem z bp. Romualdem wyrazić wdzięczność Kościoła na ziemi polskiej za waszą posługę miłości miłosiernej – wam wszystkim, którzy na co dzień posługujecie w klinikach, szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej, w różnych wymiarach służby państwowej i społecznej.

* * *

Krótko

Reklama

25 maja br. odbyła się 20. Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja. W programie znalazły się świadectwa, koncerty oraz Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Modlitwę Apelu Jasnogórskiego prowadził dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Pielgrzymkę zakończył pokaz sztucznych ogni.

24-25 maja br. miała miejsce 39. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Corocznie jest związana z przypadającą 28 maja 38. rocznicą śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecna połączona była z modlitwą o jego beatyfikację.

25 maja br. zgromadzili się na Jasnej Górze przedstawiciele Klubów Honorowych Dawców Krwi, Polskiego Czerwonego Krzyża, osoby, które dzięki otrzymanej krwi cieszą się życiem i zdrowiem, a także pracownicy centrów krwiodawstwa. Mszy św. przewodniczył ks. płk Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK. Na placu jasnogórskim stanął ambulans do poboru krwi.

26 maja br. odbyła się Gala Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria”. Na festiwal złożyły się dwa konkursy festiwalowe (muzyczny i plastyczny), w których udział wzięli uczniowie. Obecna była Anna Rybowicz, organizator festiwalu.

28 maja br. odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Prymas jasnogórski – w drodze na ołtarze”. Zaprezentowana została książka Wydawnictwa Naukowego UKSW: „Obrona wolności narodu księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – 1918-2018”. W spotkaniu udział wzięli: Monika Rogozińska, ks. prof. Zdzisław Struzik, dr Andrzej Sznajder. Prowadziła red. Małgorzata Bartas-Witan. Spotkania organizuje Jasnogórski Instytut Maryjny z dyrektorem o. Mariuszem Tabulskim OSPPE.

2019-06-04 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla bezpieczeństwa wiernych

2020-09-24 17:49

ks. Łukasz Romańczuk

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

Kabina dezynfekcyjna w kościele na wrocławskim Brochowie

W parafii pw. św. Jerzego i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu - Brochowie została zamontowana kabina dezynfekcyjna.

W czasie pandemii wiele osób uważniej troszczy się o swoje bezpieczeństwo.

- Kabina dezynfekcyjna ma pomóc wiernych, przychodzących do kościoła, czuć się bezpiecznie - mówi ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii.

Każda nowość w kościele niesie za sobą różne opinie.

- Nikt nie kontroluje tego, czy ludzie wchodząc do kościoła korzystają z tej kabiny. Jest możliwość skorzystania, a ci, którzy nie chcą, mogą wejść drzwiami obok - zaznacza ks. proboszcz.

Oprócz dezynfekcji, kabina posiada jeszcze inne zastosowania.

- Kabina ta posiada m.in opcję mierzenia temperatury. Gdy ktoś będzie miał więcej niż 38 stopni C, specjalny sygnał dźwiękowy o tym poinformuje - opowiada ks. Jan Kleszcz.

Jak zaznacza ks. proboszcz, kabina ma służyć ludziom i jest bezpieczna.

- Zastosowany płyn jest bezalkoholowy, na bazie jonów srebra, nie niszczy i nie odbarwia odzieży. Jest antygrzybiczny i antywirusowy - uspokaja ks. Jan.

Jak działa kabina dezynfekcyjna, można zobaczyć na krótkim filmiku:

CZYTAJ DALEJ

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – w niedzielę zbiórka do puszek i modlitwy za uchodźców

2020-09-25 20:59

[ TEMATY ]

migranci

imigranci

Adobe Stock

Zbiórka do puszek na potrzeby uchodźców z obozu Moria na wyspie Lesbos, którzy doświadczyli tragicznego pożaru odbędzie się pod kościołami w całej Polsce w niedzielę 27 września. W tym dniu przypada 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Od 27 do 4 października trwać będzie Tydzień Modlitw za Uchodźców organizowany przez Wspólnotę Sant’Egidio i objęty patronatem Rady KEP ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w tę modlitwę. Podczas nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” organizowanego w Warszawie, członkowie wspólnoty opowiedzą o konkretnych osobach poznanych podczas „alternatywnych wakacji” , które odbyły się w tym roku wśród uchodźców w obozie Moria.

W niedzielę 27 września, która obchodzona jest jako 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w wielu parafiach w Polsce odbędzie się pod kościołami zbiórka do puszek na potrzeby uchodźców z obozu Moria na wyspie Lesbos, którzy doświadczyli tragicznego pożaru. Z apelem do biskupów o wyrażenie zgody na tę zbiórkę zwróciła się 17 września w porozumieniu z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Zbiórka organizowana będzie za pośrednictwem Caritas Polska.

- To może być nasz gest solidarności z ludźmi, którzy są pozbawieni nie tylko dachu nad głową. Ta pomoc jest teraz naszym fundamentalnym zadaniem - powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko podczas konferencji prasowej zorganizowanej 21 września w Episkopacie Polski przed 106. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

Zdaniem biskupa, Polska mogłaby partycypować w przyjęciu przynajmniej części spośród 1500 dzieci, które w dramatycznych warunkach przebywają na greckich wyspach. Polskie władze musiałyby się jednak zgodzić na stworzenie korytarzy humanitarnych, ale na razie jest to niemożliwe - jak powiedział bp Zadarko - "bardziej ze względów politycznych niż merytorycznych".

Obchodzony 27 września 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy rozpocznie Tydzień Modlitw za Uchodźców, który potrwa do 4 października . Inicjatorem i organizatorem Tygodnia jest Wspólnota Sant’Egidio. Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” wspólnota przygotowuje od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.

Tydzień Modlitw za Uchodźców objęty jest patronatem Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W czasie odbywających się w całym kraju nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy, jak 19 Syryjczyków, których mała łódź wywróciła się 11 stycznia tego roku w okolicach wybrzeża Izmiru w Turcji, w drodze do greckiej wyspy Chios. W tym wypadku zginęło ośmioro dzieci. Tylko w minionym roku na wodach między Turcją a Grecją zginęło 140 osób. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza diecezje, parafie i wspólnoty do włączenia się w tę modlitwę. Materiały potrzebne do zorganizowania nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

Modlitwa organizowana przez warszawską wspólnotę Sant’Egidio odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 19 w kościele św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie. Modlitwie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła w tym roku na Lesbos „solidarne wakacje” towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria. „Wróciliśmy z Lesbos z sercami pełnymi nadziei na zmianę losu poznanych tam przez nas kobiet, mężczyzn i dzieci. Z ogromną potrzebą modlitwy za nich i mówienia o sytuacji uchodźców, którzy dziś mają dla nas imiona i twarze konkretnych osób. Opowiemy o nich w czasie nabożeństwa! Wróciliśmy z peryferii Europy przekonani o tym, że jeśli każdy zrobi coś, to razem, solidarnie, będziemy w stanie zrobić bardzo dużo” – przekonują członkowie wspólnoty.

Modlitwy za uchodźców organizowane będą w tym roku w Warszawie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Poznaniu, w Słupsku, w Brzegach k. Wieliczki, w Gdyni, w Koszalinie i w Opolu. Wezmą w nich udział m.in., bp Damian Bryl, bp Krzysztof Zadarko i bp Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję