Reklama

Niedziela Częstochowska

W blasku 600-lecia

Parafia pw. św. Stanisława BM w Dankowie 8 maja br. obchodziła swoje święto patronalne oraz jubileusz, bowiem pierwsze zachowane wzmianki o parafii pochodzą z 1419 r.

Niedziela częstochowska 20/2019, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

Danków

Julia A. Lewandowska

Abp Wacław Depo wołał o wierność Bogu i sumieniu

Abp Wacław Depo wołał o wierność Bogu i sumieniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia jest nie tylko tym zapisem w kronikach, ale pewną siłą, którą zdobywamy poprzez umysł, pracę intelektualną, ale również przez serce, wiarę i modlitwę. Dzisiaj chcemy wypraszać tę siłę od Boga na kolanach przez pośrednictwo naszej Matki Dankowskiej – mówił podczas uroczystości 600-lecia parafii w Dankowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dzieje parafii

Uroczystości rozpoczęły się sesją popularnonaukową w kościele parafialnym, podczas której wystąpili: dr hab. Tadeusz Grabarczyk, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiadał o początkach parafii w Dankowie, oraz dr Andrzej Kobus z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, który mówił o czasach świetności Dankowa w XVII wieku i rodzie Warszyckich. W drugim panelu wystąpili: dr Zdzisław Włodarczyk z Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, który przedstawił zwyczaje i obrzędy doroczne w parafii Danków w XIX wieku, oraz ks. dr hab. Sławomir Zabraniak, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, który ukazał dzieje Dankowa „W cieniu swastyki”. Między panelami wystąpiła młodzież ze scenką teatralną pt. „Danków zawsze wierny”, ukazującą przybycie króla Jana Kazimierza na zamek dankowski. Na zakończenie uczestnicy konferencji mogli posłuchać wykładu kustosza sanktuarium o skarbach dankowskiej świątyni. Całość koordynowała Jolanta Cyprych, polonistka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pokłosiem konferencji będzie publikacja naukowa o 600-leciu parafii w Dankowie, która ukaże się jeszcze w tym roku. Ale to nie koniec świętowania, bo – jak zapowiadają organizatorzy konferencji ks. kan. Henryk Dusza i Bożena Wieloch, wójt Gminy Lipie – uroczystości jubileuszowe potrwają cały rok.

Macie potężnego Patrona

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Częstochowski. Na jubileuszowy odpust przybyli księża z dekanatu krzepickiego z dziekanem ks. Jackiem Marcińcem, przedstawiciele gminnych władz z wójt Bożeną Wieloch na czele i wielu gości spoza parafii.

Przywołując postać patrona parafii, abp Wacław Depo powiedział m.in.: – Św. Stanisław pozostaje, za wzorem Chrystusa, przykładem dobrego pasterza, który życie daje za prawdę, którą głosi. I życie daje za ludzi, którzy zostają Mu powierzeni. (...) Męczennik ze Szczepanowej Skałki powraca dzisiaj w naszej najnowszej historii, zaświadczając, że życie trzeba dać dla wierności Bogu, sumieniu i ludziom niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia. Czas próby polskich sumień trwa.

Metropolita przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Skoczowie w 1995 r.: „Polsce potrzeba ludzi sumienia”. I podsumował, że ani życie, ani śmierć nie odłączą nas od Boga. A patron dnia dzisiejszego przekonuje nas o tym. „Minęły kolejne wieki, a my o nim mówimy, bo on żyje i przypomina nam, że trzeba bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi”.

Na zakończenie przypomniał, że to z Dankowa szła pomoc dla obrońców Jasnej Góry.

Te Deum laudamus

Po Mszy św. i odmówieniu Litanii do św. Stanisława BM odbyła się procesja odpustowa, w której wierni przeszli za krzyżem, feretronami i Najświętszym Sakramentem niesionym przez Metropolitę Częstochowskiego wokół kościelnego placu. Odśpiewano uroczyste „Te Deum laudamus”, a na zakończenie zgromadzeni otrzymali również specjalne błogosławieństwo relikwiami św. Stanisława BM.

Okolicznościową oprawę uroczystości stanowiły poczty sztandarowe szkół, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipie, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci rocznicowe sypiące kwiaty.

2019-05-15 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź wynagrodzenia na wodach Kościoła

Niedziela lubelska 5/2018, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

zakonnica

Paweł Wysoki

Od lewej: s. Maria, s. Łucja, s. Anna i aspirantka Kasia

Od lewej: s. Maria, s. Łucja, s. Anna i aspirantka Kasia

W 2018 r. siostry Służebnice Wynagrodzicielki Najświętszego Serca Jezusa świętują jubileusz 100-lecia. Jedyny w Polsce dom tego zgromadzenia znajduje się w Lublinie

Zgromadzenie powstało we Włoszech z inspiracji ks. Antoniego Celona. Data ślubów zakonnych pierwszych sióstr – 2 lutego 1918 r. – przyjmowana jest za początek dzieła, które z Mesyny rozeszło się na wszystkie strony świata. Urodzony na Sycylii w drugiej połowie XIX wieku kapłan dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, głosiciel Słowa Bożego, czciciel Eucharystii i Maryi. W jego sercu rozwijała się duchowość wynagradzająca za grzechy świata, która stała się zaczynem nowego zgromadzenia. Od stu lat kolejne pokolenia sióstr, żyjąc charyzmatem założyciela (aktualnie trwa jego proces beatyfikacyjny), adorują Najświętszy Sakrament, służą bliźnim przez wychowanie dzieci i młodzieży oraz podejmują działalność apostolską w Kościele. Ich modlitwa i praca są pełnym miłości oddaniem się Bogu dla zbawienia każdego człowieka na wzór Maryi wczuwającej się w przebite Serce Jezusa. Rozpromienione Bogiem siostry można spotkać we Włoszech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie apostołują jako nauczycielki, katechetki, opiekunki, wychowawczynie, misjonarki, animatorki grup parafialnych i grup uczestniczących w charyzmacie wynagradzania. Od ponad 20 lat są obecne również w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek w znacznym stopniu uwarunkował przebieg nadchodzącego konklawe

2025-04-28 11:15

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Jest rzeczą oczywistą, że każdy papież ma wpływ na wybór następnego Biskupa Rzymu poprzez oczywisty fakt, że kreuje kardynałów uczestniczących w następnym konklawe. W nadchodzącym konklawe weźmie udział 108 kardynałów mianowanych przez Franciszka (109, jeśli weźmiemy pod uwagę kard. Angelo Becciu, byłego prefekta Dykasterii spraw Kanonizacyjnych, który z racji wieku ma prawo wstępu do Kaplicy Sykstyńskiej, ale który został skazany przez watykański sąd pierwszej instancji).

Najliczniej reprezentowanym krajem na nowym konklawe są Włochy, które mają 19 kardynałów elektorów. Wśród nich jest dwóch purpuratów narodowości włoskiej, którzy pełnią swoją posługę poza krajem - Pierbattista Pizzaballa, patriarcha Jerozolimy Łacińskiej, jeden z najczęściej wymienianych w tych dniach jako papabile, oraz Giorgio Marengo, prefekt apostolski Ułan Bator (Mongolia).
CZYTAJ DALEJ

Jaki będzie nowy papież? Konserwatywny czy postępowy? Kardynał zabrał głos

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

nowy papież

konserwatywny

postępowy

Grzegorz Gałązka

Według południowoafrykańskiego kardynała Wilfrida Foxa Napiera, nowy papież powinien „budować na fundamencie papieża Franciszka”. „Dotyczy to przede wszystkim jego zaangażowania na rzecz biednych ludzi, a jest ich wielu w Afryce”, powiedział kard. Napier dziennikarzom w poniedziałek rano w drodze na spotkanie kardynałów w Watykanie. 84-letni purpurat sam nie weźmie udziału w konklawe, ponieważ przekroczył granicę wieku 80 lat.

Franciszek był bardzo tradycyjny pod wieloma względami
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję