Reklama

Głos z Torunia

Piękna jesteś, Przyjaciółko moja

Maryja nie jest jak inne stworzenia, do których gdybyśmy się przywiązali, mogłyby nas raczej oddalić od Boga niż do Niego zbliżyć. Największym pragnieniem Maryi jest zjednoczenie nas z Chrystusem, swoim Synem.
Św. Ludwik Grignon de Montfort

Niedziela toruńska 18/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

Wiesław Ochotny

Matka Boża Nieustającej Pomocy, patronka diecezji toruńskiej

Matka Boża Nieustającej Pomocy, patronka diecezji toruńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj to szczególny czas, kiedy możemy głębiej poznawać Matkę naszego Pana i wraz z Nią przybliżać się do Boga. Na wspólne wędrówki wraz z Maryją zaprasza toruńska wspólnota Słowo Życia. W każdy majowy wtorek od godz. 19 będą wędrować szlakiem miejsc związanych z Matką Bożą (kaplic i kościołów Jej poświęconych, grót czy ogrodów znajdujących się przy toruńskich parafiach), modląc się Litanią Loretańską i rozważając Jej przymioty.

Można też samemu wyruszyć w wędrówkę szlakiem sanktuariów maryjnych i miejsc kultu rozsianych po naszej diecezji. Nawiedzić chociażby Matkę Bożą Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach i w podlubawskich Lipach, Matkę Bożą Królową Rodzin na toruńskim Podgórzu, Matkę Bożą Brzemienną w Wąbrzeźnie, Matkę Bożą Bolesną w Chełmnie, Boleszynie i Chełmoniu, Maryję Wspomożycielkę Wiernych w Nawrze, Matkę Bożą Pocieszycielkę Strapionych w Rywałdzie, Matkę Bożą z Dzieciątkiem w Wardęgowie czy Matkę Bożą Łąkowską w Łąkach Bratiańskich, która „trzyma Dzieciątko Jezus z taką miłością i radością, że Ono drapie się w piętkę” – jak mawia kustosz sanktuarium ks. kan. Zbigniew Markowski.

Wiele imion ma Ta, którą Bóg dał nam za Matkę. To nie przypadek, że tak dobrze nas rozumie. Sięgając w maju po Litanię Loretańską, przepiękne Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, tradycyjne pieśni czy współczesne piosenki ku Jej czci, przyjmijmy dar Jej modlitwy i przyjaźni. „Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty, ani równej wagi za wielką jego wartość. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana” (Syr 6, 14-16).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-04-30 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjne miejsce

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2021, str. III

[ TEMATY ]

Matka Boża

Medjugorie

figura

Mateusz Grzesiuk

Figura Maryi została przywieziona z Medjugorie

Figura Maryi została przywieziona z Medjugorie

Miejscowa wspólnota parafialna wzbogaciła się od dnia odpustu parafialnego o nową kaplicę Maryjną.

Piękną tradycją kultywowaną w naszych parafiach są liczne kapliczki, groty czy miejsca poświęcone czci dla Matki Najświętszej. Szczególnie wyraziście dostrzegane jest to w wioskach, gdzie kult Bogurodzicy jest istotnym elementem naszej duchowości. Do takich miejsc dołączył niedawno Lubicz – siedziba jedynej w archidiecezji parafii dedykowanej św. Judzie Tadeuszowi.
CZYTAJ DALEJ

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

[ TEMATY ]

komunikat

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Dochodzenie wstępne w sprawie duchownego zostało rozpoczęte w październiku ubiegłego roku i zamknięte 20 grudnia. W ramach dochodzenia wysłuchaliśmy świadectw osób mających wiedzę w tej sprawie, jak i oskarżanego księdza. Wszystkie dokumenty zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że zgłoszenie zostało przyjęte przez Dykasterię Nauki Wiary. Czekamy na dalsze instrukcje. Jesteśmy też w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę.
CZYTAJ DALEJ

Mazowsze wspiera remonty zabytków

2025-05-22 16:12

[ TEMATY ]

zabytki

Mazowsze

Materiały prasowe

Samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował remonty zabytków, również sakralnych na kwotę prawie 14 mln zł. W diecezji radomskiej dotacje otrzyma 15 parafii m.in. we Wrzosie, Bukównie czy Kozienicach.

O wsparcie finansowe mogli ubiegać się właściciele lub posiadacze obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje zostały przyznane na konserwację, renowację oraz roboty budowlane przy zabytkach. W ramach programu „Mazowsze dla zabytków” wpłynęło w sumie 276 wniosków, z czego 47 nie spełniło wymogów formalnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję