Reklama

propozycje

Powołujmy kluby „Europa Christi”

Chrystus zmartwychwstał i jest z nami”. To podstawowe zdanie wiary chrześcijańskiej stało się jakoś nieobecne w życiu ochrzczonych ludzi w Europie, a także w Polsce. Obchodzimy radośnie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale zapominamy, że każda niedziela jest przypomnieniem Zmartwychwstania – być może dlatego ? polskich katolików nie uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św.

Ruch „Europa Christi” proponuje powoływanie Klubów „Europa Christi”. Rozważaliśmy ich statutową formę podobną np. do formy Klubów Inteligencji Katolickiej, także jako stowarzyszenia pod nazwą „Europa Christi”. Jedno jest pewne: Kluby „Europa Christi” winny dostarczać wiedzy i ożywiać świadomość polskich chrześcijan, by byli oni traktowani jako pełnoprawni obywatele.

Po pewnym zamyśleniu chcielibyśmy zatem zaproponować opcję Klubów „Europa Christi” jako grup modlitwy, adoracji i pokuty. Nasze życie społeczne i polityczne przepełnione jest wrzaskiem i niepokojem. W takiej sytuacji Pan Jezus proponuje modlitwę. Jeżeli nie jest możliwe przyjazne spotkanie się ludzi, to trzeba spojrzeć w górę – do Boga. A zwrócenie się do Boga to nic innego jak modlitwa. Pamiętamy też słowa Chrystusa: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam i Ja jestem miedzy nimi” (por. Mt 18, 20). Do Klubu „Europa Christi” mogą więc należeć trzy osoby lub więcej. Wszyscy znamy podstawowe modlitwy chrześcijan, z których winniśmy robić użytek, ale ważna jest także praktyka życia religijnego i pomoc okazywana kapłanom w prowadzeniu duszpasterstwa w parafii.

Reklama

Kluby „Europa Christi” mogłyby także odznaczać się czymś w rodzaju specjalizacji tematycznej, zależnie od składu i potrzeb grupy. Przykładowo: grupa dobroczynności – świadczenie różnych dobrych czynów, okazywanie współczucia i pomocy; grupa przebaczenia – rozmowy o potrzebie przebaczenia i pokucie; grupa różańcowa – spotkania połączone z odmawianiem Różańca św.; grupa zawodowa – np. nauczyciele, inżynierowie, lekarze i pielęgniarki – realizacja wiary w konkretach życia zawodowego; grupa rodzinna – rodzice, dzieci, dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele; grupa adoracyjna, grupa kontemplacyjna itd.

Kluby „Europa Christi” mają charakter prywatny. Grupa przyjmuje, że spotkania klubu będą się odbywać sukcesywnie, np. raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie czy na miesiąc. Podczas spotkań powinna mieć miejsce wspólna modlitwa, ale także dzielenie się treścią najważniejszych dokumentów Kościoła i prasy katolickiej.

O powstaniu Klubu „Europa Christi” powinien być powiadomiony moderator Ruchu „Europa Christi”, który pomoże w zdobyciu materiałów do dyskusji i udzieli pomocnych wskazówek.

Reklama

A zatem – Klub „Europa Christi” ma charakter grupy modlitewnej, którą tworzą ludzie wierzący w Chrystusa Zmartwychwstałego. Członkowie klubu modlą się, rozważają Pismo Święte, dzielą się lekturą katolicką, a także włączają się w życie parafii, modlą się za Ojczyznę oraz o nawrócenie mieszkańców Europy. Jeśli wielu z nas – w niewielkich wspólnotach – będzie tak czynić, to nie tylko uchronimy się przed ateizacją, ale wyrośniemy Panu Bogu na mądrych mądrością Bożą i świadomych katolików, prawdziwie dzieci Boże.

Kontakt: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa honorowy@niedziela.pl

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie młodzieży

2020-09-19 21:00

ks. Wojciech Kania

Tegoroczne obchody ku czci św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży odbyły się przy kościele Ducha Świętego w Staszowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne miały one charakter jednodniowy i przybyli na nie tylko reprezentanci młodych z Diecezji Sandomierskiej. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Jesteście przyszłością Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji przybyłych grup oraz zawiązania wspólnoty.

Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i lokalnej społeczności. W wygłoszonej homilii, biskup mówił o determinacji św. Stanisława Kostki w realizacji otrzymanego od Boga powołania. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który porównał jego życie do biegu na przełaj, aby osiągnąć świętość.

– Jeśli Bóg pozwoli, macie przed sobą jeszcze długie lata. Nie straćcie jednak ani chwili. Spełniajcie marzenia, planujcie, stawiajcie sobie cele. Pomimo naszych słabości, musimy starać się zawsze trwać w tym co należy do Boga, w Jego świecie, którym jest miłość, dobro pokój – powiedział kaznodzieja. Zauważył, iż takim miejscem jest Kościół Chrystusowy.

Po homilii Biskup Nitkiewicz pobłogosławił nowych ministrantów, którzy po skończonym kursie zostali powołani do posługi lektorów.

Aby nabrać sił na dalsze świętowanie został dla młodych przygotowany posiłek, a następnie wystąpił zespół Mate.o/Tu.

Cieszę się, że przynajmniej w takiej formie, jednodniowej mogliśmy się spotkać tu w Staszowie, bo to zawsze jest dla mnie wielka radość, kiedy mogę się modlić wspólnie z ludźmi z całej diecezji – powiedziała Karolina.

Mateusz zaznaczał, że dzięki takim spotkaniom ładuje swoje akumulatory do nauki w szkole, ale również do tego aby zawsze mówić Panu Bogu tak.

Zakończeniem spotkania młodych był Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Śpiewy prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło Życie.

CZYTAJ DALEJ

Płock: zbiórka na radio diecezjalne w Dniu Środków Społecznego Przekazu

2020-09-20 16:41

[ TEMATY ]

radio

Płock

Dzień Środków Społecznego Przekazu

BOŻENA SZTAJNER

W diecezji płockiej w Dniu Środków Społecznego Przekazu w kościołach trwa zbiórka na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Zaapelował o to biskup płocki Piotr Libera: „Zadaniem mediów katolickich jest ukazywanie prawdy, dobra i sensu rzeczywistości, która nas otacza. Temu służy nasza diecezjalna rozgłośnia” – napisał w słowie do diecezjan.

Bp Piotr Libera przypomniał, że Ojciec święty Franciszek w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu zwrócił uwagę, jak ważne jest opowiadanie i utrwalanie w pamięci dobra, które dzieje się wokół. Biskup dodał, że zadaniem tych środków, a zwłaszcza mediów katolickich, jest służenie tej właśnie sprawie. Mają one ukazywać prawdę, dobro i sens rzeczywistości, która otacza człowieka, a jednocześnie towarzyszyć człowiekowi w drodze, pracy, modlitwie i odpoczynku.

Temu służy diecezjalna rozgłośnia – Katolickie Radio Diecezji Płockiej, która od 29 lat z Płocka i od 27 lat z Ciechanowa nadaje swój program. Od niedawna kolejnym miastem na medialnej mapie diecezji stał się Rypin na Ziemi Dobrzyńskiej.

„Zachęcam was, abyście słuchali naszej rozgłośni i z nią się modlili – choćby w południe i o 15.00, bo to jest nasze, a jednocześnie najstarsze diecezjalne radio w Polsce. Doświadczyliśmy niedawno, jak ważna jest rola mediów w czasie panującej pandemii, jak dzięki nim możemy się łączyć we Mszy św. i w niej duchowo uczestniczyć, zwłaszcza chorzy i starsi” – napisał do diecezjan biskup płocki.

Poprosił też o wsparcie materialne dla radia. Raz na 10 lat diecezja opłaca koncesję za nadawanie radiowe do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po zaciągnięciu opinii Diecezjalnej Rady Programowej KRDP biskup postanowił zwrócić się do wiernych o wsparcie na ten cel. Ofiara złożona na tacę „będzie też wyrazem troski i odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i jego media, tak ważne w dobie nowej ewangelizacji”.

***

Katolickie Radio Diecezji Płockiej powstało w 2014 r. z połączenia dwóch rozgłośni: Katolickiego Radia Płock (pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce, która rozpoczęła nadawanie 7 czerwca 1991 r.) oraz Katolickiego Radia Ciechanów (zaczęło nadawać 16 października 1993 r.).

Katolickie Radio Płock było pierwszą katolicką rozgłośnią w Polsce po transformacji ustrojowej. Współtworzyli ją ks. Wiesław Gutowski, ówczesny dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i Andrzej Wiśniewski. Pierwszą audycją była transmisja Mszy św. papieskiej na Placu Celebry w Płocku. Jan Paweł II na jej zakończenie zwrócił się do wiernych: „Na początku Mszy św. znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes!” (Niech żyją następcy).

W grudniu 2013 r. biskup płocki Piotr Libera, w celu zapewnienia spójności programowej rozgłośni diecezjalnych, podjął decyzję o połączeniu obu rozgłośni. Katolickie Radio Diecezji Płockiej zaczęło nadawać 23 czerwca 2014 r. Program produkowany jest w Płocku i Ciechanowie; główna emisja mieści się w Ciechanowie. KRDP nadaje na pierwotnie nadanych dwóch częstotliwościach: 103.9 MHz w Ciechanowie, 104.3 w Płocku, a obecnie także na 91.6 MHz w Rypinie.

Dyrektorem rozgłośni jest ks. Krzysztof Świerczyński, a jego zastępcami Michał Wichłacz i ks. Paweł Czarnecki. W programie znajdują się m.in. transmisje Mszy św. i nabożeństw, programy o charakterze religijnym, informacje z regionu, muzyka, wiadomości kulturalne i sportowe, relacje, wywiady i codzienne rozmowy z radiowymi gośćmi. W 2017 r. KRDP otrzymało nagrodę Małego Feniksa, przyznawaną przez Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję