Reklama

III Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”
Europa dwóch płuc – Europa Ewangelii, prawdy i pokoju

Sesja w Velehradzie (Czechy) z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla:
„«Aby wszyscy stanowili jedno». Misja ewangelizacyjna świętych Cyryla i Metodego – właściwy model inkulturacji dla Europy”
Miejsce: Bazylika Świętych Cyryla i Metodego i Sala Słowiańska w Liceum im. Antonína C. Stojana

PROGRAM

Część uroczysta – Bazylika

9.50 – Chór księży greckokatolickich – św. Jakuba, Prešov, Słowacja

10.00 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity ołomunieckiego, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa za Europę

Część naukowa – Sala Słowiańska

13.00 – Otwarcie:
- O. Petr Přádka SJ, przeor klasztoru w Velehradzie
- Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”
- Bp dr Antoni Dydycz, diecezja drohiczyńska
- Abp Rościsław, zwierzchnik Kościoła Prawosławnego Ziem Czeskich i Słowacji
- Kard. Stanisław Dziwisz – przesłanie
- Bbp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki

Reklama

Panel I 
Przewodniczący: bp dr Antoni Dydycz, diecezja drohiczyńska

13.30 – Bp František Rábek, ordynariusz polowy Słowacji – „Encyklika św. Jana Pawła II «Ut unum sint»”

14.00 – Ks. prof. Pavel Ambros SJ, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu – „Kult świętych Cyryla i Metodego na ziemiach czeskich i jego znaczenie dla Europy”

Panel II
Przewodniczący: bp Marian Buczek – Ukraina

14.45 – Ks. prof. Michal Altrichter SJ, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu – „Abp Antonín Cyril Stojan i kard. Tomáš Špidlík – ich prorocze słowa dla Europy”

Reklama

15.00 – Dr Pavol Mačala, Ruch „Europa Christi” – „Aktualność przesłania świętych Cyryla i Metodego w kontekście myśli św. Jana Pawła II”

15.15 – Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL – „Tożsamość Europy w nauczaniu Jana Pawła II”

15.30 – Ks. prof. Józef Kulisz SJ, UKSW w Warszawie – „Diakonia Kościoła w kontekście naszego czasu”

Zakończenie – Bazylika

16.00 – Akatyst z przewodnictwem abp. Jána Babjaka SJ, metropolity Kościoła Greckokatolickiego Słowacji – Chór księży greckokatolickich św. Jakuba – Prešov, Słowacja

Podsumowanie:

Ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu „Europa Christi”, Abp Jan Graubner, metropolita ołomuniecki

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Homilia abp. Andrzeja Dzięgi

2020-09-19 16:13

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Homilia abp. Andrzeja Dzięgi skierowana do uczestników VIII Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

CZYTAJ DALEJ

Podlaskie/ Obchody 100. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach

2020-09-20 16:34

[ TEMATY ]

bitwa

Podlasie

radiomaryja.pl

Mieszkańcy Sejneńszczyzny obchodzili w niedzielę 100. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Obchody odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom bitwy.

Na cmentarzu parafialnym, przy pomniku Bitwy Niemeńskiej została odprawiona msza św., którą celebrował biskup ełcki Jerzy Mazur. Biskup poświęcił też sztandar nadany sejneńskiemu oddziałowi Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej. Potem mieszkańcy, władze i organizacje kombatanckie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

"Bitwa Niemeńska to bitwa, dzięki której udało się zwyciężyć bolszewików sto lat temu. Bez tej wiktorii nie byłoby tak naprawdę ustalenia granicy wschodniej i niepodległej Polski. Stąd cieszę się, że tu, na Sejneńszczyźnie, pamięta się o tej bitwie, bo tej pamięci nigdy za dużo“ - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Z kolei poseł Jarosław Zieliński powiedział, że Bitwa Niemeńska była bardzo ważna, a jest trochę zapomniana. „Bitwa Niemeńska była równie ważna jak Bitwa Warszawska w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zatrzymała bolszewików w marszu na Warszawę i na Zachód, a Bitwa Niemeńska spowodowała całkowitą klęskę Armii Czerwonej i dzięki temu obroniliśmy naszą niepodległość, można było wytyczyć wschodnią granicę Rzeczpospolitej” - powiedział Zieliński.

Poseł dodał, że o bitwie tej pamięta się głównie w woj. podlaskim i tam obchodzi się uroczyście jej rocznice. Jego zdaniem, obchody tego wydarzenia powinny mieć wymiar ogólnopolski.

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

Na cmentarzu w Berżnikach spoczywają ofiary bratobójczej walki, czyli żołnierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920.Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ dki/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję