Nasza diecezja cieszy się od 23 marca 36 nowymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Uroczystości w katedrze legnickiej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Odbyła się ona z udziałem proboszczów z parafii, z których pochodzą szafarze, a także ich rodzin i znajomych, obchodzących ten dzień, jako szczególne święto.
W homilii biskup legnicki nawiązał do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego, zawierającego przypowieść o Synu Marnotrawnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Będziecie mogli posługiwać tajemnicy Komunii, zanosząc postać chleba, czy też w pewnych okolicznościach podając kielich z tą tajemnicą Jezusa Chrystusa, który przyjął na siebie wszelki ludzki grzech i mimo że nie popełnił żadnego błędu, grzechu, niewierności, utożsamił się z marnotrawnym synem. Życzę, byście posługując tej Tajemnicy, sami dobrze, mocno i głęboko odkrywali prawdę, że mimo wysiłku żeby być dobrym i porządnym wszyscy nosimy w sobie tę wielką skazę syna marnotrawnego.
Zachęcał też do wytrwania w tej posłudze, a bliskich do wspierania ich modlitwą.
Reklama
– Wasza posługa jest związana z pokornym dawaniem siebie do dyspozycji tam, gdzie potrzeba, według uznania duszpasterzy, w szczególności w zanoszeniu Komunii św. do chorych. Miejcie tę posługę na uwadze i chciejcie się nią właściwie szczycić. Niech bliscy wspomagają ich modlitwą. Ważne jest otoczenie, troską, aby strzegli tego szczególnego daru i posługi zanoszenia Ciała Pańskiego i podawania kielicha potrzebującym. Niech to wszystko służy budowaniu Ciała Chrystusa, jakim jest wspólnota Kościoła – życzył bp Kiernikowski.
W diecezji legnickiej kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. winni mieć ukończone 25 lat, a funkcję tę we wspólnotach parafialnych, mogą pełnić do ukończenia 65. roku życia. Wymaga się od nich, aby odznaczali się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, a także poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych parafii.
Posługa ta wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego przed otrzymaniem upoważnienia od biskupa diecezjalnego kandydat jest zobowiązany do ukończenia studium przygotowawczego. Obecni szafarze, pochodzących z mniejszych i większych parafii, od października ub.r. uczestniczyli w spotkaniach, na których podejmowane były wyznaczone tematy teologiczno-liturgiczne oraz ćwiczenia praktyczne. Mieli także okazję do modlitwy i duchowego umocnienia. Dlatego w programie każdego spotkania zawsze obecna była Msza św. z homilią o tematyce eucharystycznej.
Kandydaci przygotowywali się tej posługi pod opieką ks. dr Tomasza Krauze – diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Kurs przygotowawczy zakończył się egzaminem z teorii i praktyki udzielania Komunii św. podczas Eucharystii i zanoszenia jej chorym.
Wśród nowych szafarzy, znaleźli się mężczyźni pełniący różne funkcje i zatrudnieni w różnych zawodach. Są wśród nich np. nauczyciele, lekarze, dziennikarze, samorządowcy, czy też rolinicy.