Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje adwentowe biskupów

Zanurzeni w duchowości św. Franciszka z Asyżu

Jak co roku, polscy biskupi uczestniczyli na Jasnej Górze w swoich adwentowych rekolekcjach. Poprzedziło je 381. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przyjęli stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych (pełny tekst na s. 6-7).

W modlitewnym skupieniu w dniach 19-22 listopada br. uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy na czele z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Jedną z Mszy św. odprawił wraz z biskupami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Te rekolekcje są zawsze spotkaniem z Jezusem przy sercu Matki – powiedział abp Polak.

– Rekolekcje to jest czas słuchania. Biskupi, którzy z reguły dużo mówią i głoszą słowo Boże, w czasie rekolekcji stają w postawie słuchania, otwierają serce na to, co Jezus do nich pragnie powiedzieć. Jest to dla nas okazja do zatrzymania się, do spojrzenia w nasze sumienia, do nawrócenia. Korzystamy w sakramentu pojednania i pokuty, korzystamy z modlitwy, z tego szczególnego miejsca, którym jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, a w niej nasze spotkanie z Maryją. Jasna Góra to jest miejsce, któremu jesteśmy wierni, i miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. To jest też miejsce, w którym chcemy dorastać do powołania, którym nas Bóg obdarza, przy sercu Matki. Myślę, że innego piękniejszego miejsca nikt z nas nie mógłby sobie wyobrazić – wyznał hierarcha.

W ciągu czterech dni biskupi usłyszeli osiem konferencji, które głosił o. Ernest Siekierka, franciszkanin, wykładowca duchowości we franciszkańskim WSD we Wronkach. Codziennie koncelebrowali także Mszę św. oraz uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Biskupi mieli okazję przeżyć dzień pokutny i skorzystać z sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończyła Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski, w czasie której miał miejsce apel modlitewny za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Wraz z biskupami modlili się także ich kierowcy. Nauki rekolekcyjne głosił dla nich o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Kolejarze

Pracujemy na kolei... w polskiej doli i niedoli!

Pod hasłem: „W służbie Bogu i Ojczyźnie” odbyła się 18 listopada br. 35. Pielgrzymka Kolejarzy. Do sanktuarium przybyło ok. 5 tys. osób – przedstawiciele spółek PKP S.A., prezesi, dyrektorzy, pracownicy kolei, emeryci, renciści, przedstawiciele administracji, rodziny kolejarskie, członkowie NSZZ „Solidarność”. Dotarli także pielgrzymi z Białorusi, Słowacji i Węgier. Obecny był podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza, a koncelebrowali z nim duszpasterze kolejarzy na czele z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, krajowym duszpasterzem kolejarzy. W homilii bp Buzun podkreślił wdzięczność kolejarzy za niepodległość, za dar wolności, a przede wszystkim za dar wiary. – W historii maryjnego zatroskania mają swoje szczególne miejsce także kolejarze – mówił. – 172 lata temu kolej dotarła tutaj, do Częstochowy. Ten granatowy mundur z czapką, na której widnieje Orzeł Polski, nigdy nie przyniósł wstydu. Na zawsze pozostaje symbolem służby i pracy dla społeczeństwa. Bo koleją na Jasną Górę do Maryi przez taki szmat czasu przybywały i przybywają rzesze pielgrzymów. Wiemy, że potrzeba sprawnej, punktualnej, nowoczesnej kolei, dbającej o pasażera, o ekologię. I Bogu niech będą dzięki, że po swoich restrukturyzacjach kolej cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wyrazy wdzięczności za służbę kolejarzy złożył min. Bittel. – Nie szczędzicie sił i troski o to, aby bezpieczeństwo pasażerów i ładunków na polskiej kolei było jak najlepsze – podkreślił i dodał: – Składam wam wyrazy podziękowania za to, że pełnicie służbę dzień i noc, z poświęceniem i pasją. Za to, że tą służbą budujecie godność munduru kolejarskiego, który jest dla was dumą. Tuż po 100. rocznicy odzyskania niepodległości trzeba powiedzieć, że kolejarze zawsze stawali na wysokości zadania – czy to odbudowując polską kolej złożoną z trzech zaborczych kolei, czy też biorąc udział w Bitwie Warszawskiej, czy walcząc w czasie okupacji niemieckiej, a później tworząc jakże licznie ruch „Solidarności”. Wasza postawa zawsze była właściwa, dobra i skuteczna.

Reklama

Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Kolejowa z Siedlec. Organizatorem pielgrzymki było Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.

Krótko

W dniach 17-18 listopada br. odbyła się 13. Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana 2018. W spotkaniu udział wzięli wierni przywiązani do liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z duszpasterstw, wspólnot, ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską. Głównej Mszy św. przewodniczył ks. dr Piotr Paćkowski, rektor WSD diecezji siedleckiej. Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka.

W dniach 16-17 listopada br. odbyła się 13. Pielgrzymka Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Przybyli przedstawiciele bractwa w tradycyjnych kontuszach na czele z obecnym królem kurkowym Zbigniewem Wolframem „Niepodległym”. Pielgrzymom towarzyszył o. Grzegorz Prus, przeor krakowskiego Klasztoru Paulinów Na Skałce.

17 listopada br. odbyła się 38. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, a koncelebrował m.in. ks. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego KIK-u.

20 listopada br. w Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zaprezentowano album autorstwa o. Eustachego Rakoczego, paulina, pt. „Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką”. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył o.  Eustachego Rakoczego Medalem „Pro Bono Poloniae” w uznaniu jego działalności na rzecz Ojczyzny.

2018-11-28 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję