Reklama

Aspekty

Alternatywa dla młodych

O Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé i młodzieży w Kościele z ks. Danielem Geppertem, wikariuszem parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, rozmawia Kamil Krasowski

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

młodzi

Karolina Krasowska

Ks. Daniel Geppert przyjmuje zapisy na wyjazd do Madrytu w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze

Ks. Daniel Geppert przyjmuje zapisy na wyjazd do Madrytu
w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: – Ostatnio sporo miejsca w Kościele, zarówno naszym lokalnym, jak i powszechnym, poświęca się młodzieży. Za nami Synod Młodych Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Synod Biskupów nt. Młodzieży. Ruszyły już także zapisy na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Madrycie. Dlaczego to takie ważne, aby ukazywać młodym, że są istotną częścią mistycznego Ciała Chrystusa?

Reklama

Ks. Daniel Geppert: – Młodzi zawsze byli ważni. Mają też inne spojrzenie na te same sprawy, które widzą starsi. Patrzą z innej perspektywy i wcale nie gorzej. Niekiedy możemy też od nich uczyć się wielu rzeczy i w ten sposób rozwijać się. Dzisiaj Kościół dla młodych jest chyba zbyt sztywny, zbyt staroświecki, oni chcieliby czegoś nowego. Dominują też multimedia, więc w nich można znaleźć sposób, żeby młodzież zaktywizować. Synody i zapisy na Taizé to konsekwencja tego, że zaczyna nam doskwierać brak młodych ludzi. Kościół jest żywy, ale czasem wydaje się, że tylko od akcji do akcji, a na co dzień młodych nie ma. Pewnie, są grupy parafialne, jednak panuje w nich rotacja. Dzisiaj są liczne, za chwilę będą słabe. Natomiast młodemu człowiekowi trzeba dać się poznać, zbliżyć do niego, zdobyć zaufanie, bo jeżeli coś ma zrobić, bo ktoś mu każe, to efekt jest przeciwny. Dlatego br. Roger zapoczątkował spotkania Taizé, chciał pokazać młodym, że można inaczej. Nie trzeba hucznie imprezować sylwestra. Można w kameralny sposób, w parafialnym gronie poznać inne narody, a przede wszystkim modlić się o pokój. Takie jest przesłanie spotkań na przełomie roku, które określa się jako Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię.
Młodzi są bardzo różni. Są tacy, którzy są otwarci, są tacy, którzy dominują i nie pozwolą innym działać. Są też tacy, którzy są bardzo ciekawi wszystkiego, pytają, więc nie można powiedzieć, że dzisiejsza młodzież jest byle jaka, że jest do niczego, że my byliśmy lepsi. Nie. Mieliśmy po prostu inne możliwości, inne narzędzia.

– Jak Ksiądz uważa, czego dziś młodzi ludzie szukają w Kościele? Jakie są ich oczekiwania?


– To jest trudne pytanie i trzeba się zapytać, czy dotyczy ono wszystkich. Czy wszyscy chcą czegoś poszukiwać? Czy znają w ogóle Kościół i czy chcą go poznać? Bo jeżeli kontakt z budynkiem czy wspólnotą parafialną zakończył się na etapie I Komunii św. albo bierzmowania, to nie będą chcieli, bo było to coś, co muszą. Dlatego trzeba się bardzo przyłożyć do jakości tego, jak się sprawuje sakramenty. One nie mogą być odfajkowane. Trzeba pokazać młodym, po co to wszystko jest. Trzeba odejść od masówki, bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Nieraz jedna czy druga osoba powie świadectwo, które kogoś poruszy, i już zostanie w jakiejś grupie młodzieżowej, co widzę po wspólnocie oazowej. Zeszły rok kończyliśmy w ok. 8 osób, a w tym roku jest już ok. 16. Bo jedna osoba powiedziała drugiej, ktoś kogoś zachęcił. To tak działa. Czasem wydaje się, że między młodymi a dorosłymi zieje ogromna przepaść, że nie nadajemy na tych samych falach, a chodzi o to, żeby wyjść do młodych, dać świadectwo. Pokazać prawdziwe oblicze Kościoła.

– Od ilu lat organizuje Ksiądz wyjazdy na spotkania Taizé? Jak to wygląda w naszej diecezji?


– Jeżeli dobrze pójdzie, to tegoroczny wyjazd będzie 10. z rzędu, a 11. w moim życiu. Średnio z całej diecezji jeździ ok. 40 osób. Jest jeszcze kilku innych księży, którzy zaangażowali się w to dzieło: ks. Łukasz Parniewski, ks. Sławek Szocik, ks. Marcin Krechowicz, ks. Piotr Kamiński z katedry w Gorzowie czy ks. Damian Drop z Międzyrzecza.
Jest to pewna alternatywa. Można siedzieć z pilotem w ręku i oglądać np. sylwestra w dwójce, iść na jakąś „domówkę”, postrzelać fajerwerki i rano się obudzić zmęczonym. A można jechać dwa dni do Madrytu, przebyć 2,5 tys. km i też być zmęczonym, ale to będzie zupełnie inny charakter zmęczenia, bo jadę coś przeżyć – doświadczyć nowego miejsca, nowych ludzi. Nie wiem, gdzie będę spał, co będę jadł, nie wiem, jaka będzie pogoda, bo to się zmienia i każde miejsce ma swój klimat.
Ważna jest jeszcze ekumenia, wspólnota i cisza. Dzisiaj młodzi boją się ciszy, a tam jest ona wpisana w element modlitwy. Jest katecheza, pieśń i czas na medytację, kiedy nikt do mnie nie mówi i ja do nikogo nie mówię. Nic mnie nie rozprasza. Nie słucham muzyki, nie piszę SMS-ów. Słucham tego, co mi mówi serce. Do tego dochodzi radość, która panuje w mieście, w którym jesteśmy – na przystanku, w tramwaju, autobusie czy pociągu, i tam, gdzie jesteśmy zalokowani – wszędzie można potańczyć i pośpiewać.


Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się na przełomie roku w Madrycie. Termin spotkania to 28 grudnia 2018 – 1 stycznia 2019. Z racji odległości do Madrytu wyjazd nastąpi 26 grudnia, a powrót 3 stycznia w godzinach porannych.
Wiek uczestników: 17-35 lat
Informacje i zapisy w parafiach
Zielona Góra: parafia pw. Ducha Świętego – ks. Daniel Geppert: 502 452 401; parafia pw. św. Józefa – ks. Mariusz Jagielski: 68 418 67 24;
Gorzów: katedra – ks. Piotr Kamiński: 95 722 33 58; Międzyrzecz: parafia pw. św. Jana Chrzciciela – ks. Damian Drop: 95 741 25 40
Rzepin: parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – ks. Norbert Lasota: 95 759 62 25

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-11-14 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praktyki religijne młodzieży

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 34

[ TEMATY ]

młodzi

EdNurg/fotolia.com

Opinie o polskiej młodzieży są dziś podzielone. Zresztą sami młodzi ludzie nie bardzo wiedzą, jacy są. Oko socjologa pozwala jednak dostrzec pewne zmiany, które zachodzą wśród młodego pokolenia.
Podstawą do naszkicowania portretu polskiej młodzieży jest badanie, które pod koniec 2016 r. przeprowadziła Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej w 82 dziennych szkołach ponadgimnazjalnych

Przyznanie się do wiary nie zawsze jest łatwe. Tym bardziej dla ludzi młodych. Niemniej jednak łatwiej się przyznać do wiary niż ją praktykować. Ale „wiara bez uczynków martwą jest” – przypomina św. Paweł. Co się dzieje z młodą generacją Polaków w kwestii praktykowania wiary?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na liście najlepiej ubranych osobowości

2025-12-17 20:38

[ TEMATY ]

ranking

Leon XIV

Vaican Media

Świat mody rzadko spogląda w stronę Watykanu, jednak w tym roku zauważony i doceniony został styl nowego papieża. New York Times docenił elegancję Leona XIV i umieścił go w gronie najlepiej ubranych osób na świecie. - Lubi być zadbany, a dzięki niemu księża odkrywają tradycyjny strój - wyznał papieski krawiec.

Papież z Ameryki, podobnie jak gwiazdy Hollywood, znalazł się w modowym gronie wraz z supermodelką Kendall Jenner, piosenkarką Rihanną, aktorką Cate Blanchett, czy prezydentową Michelle Obama. - Trochę się do tego przyczyniłem - powiedział 88-letni Raniero Macinelli, który w swoim zakładzie krawieckim przygotował pierwszy strój, który nowy papież ubrał tuż po swym wyborze, i w którym po raz pierwszy pokazał się światu. „New York Times” zauważył, że to pierwsze publiczne wystąpienie zdefiniowało „wizualną tożsamość pontyfikatu”.
CZYTAJ DALEJ

Ronald Hicks arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje kard. Dolana

2025-12-18 17:44

[ TEMATY ]

Nowy Jork

Papież Leon XIV

Bp Ronald Hicks

@Vatican Media

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Ronald Hicks, nowo mianowany arcybiskup Nowego Jorku

Biskup Ronald Hicks, został mianowany przez Papieża Leona XIV nowym arcybiskupem Nowego Jorku. Zastępuje w tej funkcji kardynała Tymothy’ego Dolana, który osiągnął wiek emerytalny i złożył rezygnację na ręce Ojca Świętego. Nowy arcybiskup dorastał niedaleko miejsca, gdzie wychowywał się obecny Papież. Przez kilka lat współpracował z kard. Blase Cupichem.

Nominowany przez Papieża nowy arcybiskup ma 58 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku, a sakrę biskupią otrzymał w 2018 roku. Oo 2020 roku był biskupem diecezji Joliet w amerykańskim stanie Illinois. Wcześniej, od 2015 roku pomagał kardynałowi Blase’owi Cupichowi w kierowaniu Archidiecezją Chicago jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję