Reklama

Franciszek

Papież wzywa do podjęcia negocjacji w Syrii i Iraku

Do szybkiego znalezienia wyjścia z krwawych konfliktów w Syrii i Iraku na drodze negocjacji wezwał papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym do członków Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi (tzw. Starożytnymi Kościołami Wschodu).

[ TEMATY ]

Syria

Franciszek

Irak

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dając wyraz konsternacji i bólu z powodu wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku i Syrii, papież podkreślił, że wszyscy mieszkańcy tego regionu, w tym chrześcijanie i inne mniejszości, ponoszą „konsekwencje wycieńczającego konfliktu”. - Wraz z wami co dzień modlę się o szybkie znalezienie rozwiązania na drodze negocjacji - zapewnił Franciszek.

Podkreślił, że zadaniem wszystkich chrześcijan jest „służenie sprawie pokoju i sprawiedliwości”. Wyraził nadzieję, że „wstawiennictwo i przykład licznych męczenników i świętych, którzy dali odważne świadectwo o Chrystusie” będzie wsparciem dla bliskowschodnich wspólnot chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież wyraził też wdzięczność Komisji, działającej od 2003 r., która w ciągu minionego dziesięciolecia przeanalizowała sposoby wyrażania komunii w Kościele w pierwszych wiekach i jakie ma to znaczenie dla dzisiejszego poszukiwania jedności. W czasie obecnego posiedzenia rozpoczęto zgłębianie natury sakramentów, a szczególnie chrztu. Franciszek życzył, by wykonana już praca przyniosła obfite owoce dla wspólnych poszukiwań teologicznych i pomogła coraz głębiej przeżywać „braterską przyjaźń”.

Do grona Wschodnich Kościołów Prawosławnych, które kierują się nauczaniem jedynie trzech pierwszych soborów powszechnych, należą: Kościół koptyjski w Egipcie oraz wyrosłe z niego Kościoły: etiopski i erytrejski, Kościół syryjski, Ormiański Kościół Apostolski i Kościół syromalankarski w Indiach.

2015-01-30 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy internauci solidarni z chrześcijanami w Iraku

[ TEMATY ]

prześladowania

Irak

Kurdistan Photo / foter.com

Od kilku dni na facebookowych profilach Polaków pojawiają się zdjęcia z hasłem „Stop Christian massacre now!” i arabską literą „n”, która jest symbolem chrześcijan. To wyraz solidarności z prześladowanymi w Iraku.

„Dziś, tak bezradni, jak my 75 lat temu, są chrześcijanie w Iraku. Pozostawieni bez pomocy. Wypędzeni z domów. Pozbawieni jedzenia, picia, zmuszani do ucieczki w 40-stopniowym upale. Brutalnie mordowani. Wcześniej zmuszani do patrzenia na śmierć swoich bliskich” – mówią inicjatorzy polskiej akcji „Stop Christian massacre now!” („Powstrzymać natychmiast masakrę chrześcijan!”).
CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Książę niebieski, święty Michale, Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale; W dzień sądu Boga na trybunale Bądź mi patronem, święty Michale.
CZYTAJ DALEJ

Stężyca. Bezcenny dar - relikwie Drzewa Krzyża

2025-09-28 18:57

Paweł Wysoki

Przychodźcie do źródła, które bije u stóp krzyża – zaapelował bp Mieczysław Cisło.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Stężycy świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się 14 września pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Jednej z najmniejszych wspólnot w naszej diecezji abp Stanisław Budzik ofiarował bezcenną relikwię Drzewa Krzyża, która została uroczyście wprowadzona do kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję