Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta kardynała z Watykanu

Maryja – pierwsza misjonarka niosąca Jezusa

Kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przybył 23 lipca br. z wizytą na Jasną Górę. – Chcę powiedzieć, że w swoim życiu odwiedziłem wiele sanktuariów, ale tego sanktuarium w Częstochowie mi brakowało, i dlatego pragnąłem je odwiedzić, przyjechać tutaj, do Matki Bożej – powiedział kard. Fernando Filoni. – Przeżycie było bardzo głębokie, bardzo wielkie – wyznał po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. – Jasna Góra jest najważniejszym punktem mojego pobytu. Potem jeszcze będą inne miejsca, które chcę zwiedzić, m.in. Kraków. Ale też przybyłem tutaj z pewną wizją – jako odpowiedzialny za misje na całym świecie, stawiam sobie pytanie, jak Maryja może towarzyszyć misjonarzom i opiekować się misjami, w jaki sposób może pomagać misjom na całym świecie. Chcę podkreślić, że Maryja jest pierwszą Misjonarką, bo Ona właśnie zaniosła Jezusa do Elżbiety. I tak jak kiedyś do Elżbiety, tak samo niesie Jezusa wszystkim innym.

Można się wpisywać

Pamiątkowa księga Prezydenta RP na Jasnej Górze

Pamiątkowa księga z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości została wyłożona na Jasnej Górze, z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, i ma być świadectwem przywiązania Polaków do własnego, suwerennego państwa. Do księgi mogą się wpisywać wszystkie osoby, które pragną wyrazić swoją radość z niepodległości. Na pierwszej stronie znalazły się podpisy Andrzeja Dudy oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Księga, która towarzyszy Prezydentowi RP podczas podróży zagranicznych, pozostanie na Jasnej Górze do końca sierpnia br.

it/Radio Jasna Góra

Franciszkański Zakon Świeckich

Przybyli po duchową energię

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich odbywała się na Jasnej Górze w dniach 20-21 lipca br. z udziałem kilku tysięcy osób z Polski i Niemiec – w ramach nowenny przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu św. Franciszka. Dziękowano także za 25 lat pielgrzymowania i 40 lat zatwierdzenia odnowionej Reguły FZŚ przez papieża Pawła VI.

Reklama

Mszy św. sprawowanej 21 lipca br. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, franciszkanin, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. – Przybywamy do Maryi, by odnowić i pogłębić franciszkański charyzmat osób świeckich, tak bardzo potrzebny Kościołowi powszechnemu i Kościołowi w naszej Ojczyźnie. Przybywamy, by podziękować Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar św. Franciszka dla Kościoła. Przybywamy, by zaczerpnąć tutaj, w tym miejscu, duchowej energii i mocy do pełnienia dobrych czynów, franciszkowych czynów na większą chwałę Pana Boga i na pożytek ludzi – podkreślił w homilii bp Dec. Obecni byli: kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi oraz wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska, Rycerze św. Franciszka, a także s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ, i o. Zdzisław Gogola OFMConv, asystent narodowy FZŚ.

Wizyta kardynała z Irlandii

Z modlitwą za rodziny

Kard. Seán Baptist Brady, emerytowany biskup Armagh w Irlandii, były prymas Irlandii i przewodniczący Konferencji Episkopatu, odwiedził 20 lipca br. Jasną Górę. Irlandzki kardynał przyjechał do Polski wraz z grupą pielgrzymów z dwóch diecezji. Na Jasną Górę przybył, aby zawierzyć zbliżające się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka. – Jestem bardzo wdzięczny i czuję się niezwykle zaszczycony, że mogę być tu, na Jasnej Górze – wyznał kard. Seán Brady. – Celem wizyty jest ogarnięcie modlitwą zbliżającego się spotkania rodzin, które w przyszłym miesiącu będzie odbywać się w Irlandii. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, kiedy rodzinę atakują różne środowiska i zaburzona jest definicja małżeństwa. Dlatego przyjechałem, by w tym wyjątkowym miejscu zawierzyć tę intencję Matce Bożej.

– Nasza pielgrzymka do Polski wiąże się z trzema wspaniałymi postaciami, które naród polski dał Kościołowi powszechnemu. Są to: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Maksymilian Maria Kolbe. To święci na dzisiejsze czasy, którzy swoim wstawiennictwem mogą nam pomóc w naszych obecnych trudnościach – stwierdził kard. Brady.

Krótko

23 lipca br. o. Seweryn Lubecki, franciszkanin posługujący w Ziemi Świętej, dziękował za jubileusz 25-lecia kapłaństwa. O. Seweryn pracuje w sanktuarium Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ain Karem. Wcześniej był kustoszem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. – Cieszę się, że Ziemia Święta i Częstochowa w tej chwili jak gdyby stanęły na jednej linii – podkreślił jubilat. – Dziękuję za 800 lat obecności franciszkanów w Ziemi Świętej, za 30 lat mojego pobytu w Ziemi Świętej, za przeżycie oblężenia Bazyliki Bożego Narodzenia w maju 2002 r., i oczywiście dziękuję za 25 lat bycia kapłanem w ojczyźnie Jezusa Chrystusa.

2018-08-01 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Obfity owoc

2024-04-24 10:00

Mateusz Góra

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie obchodzono uroczystości odpustowe ku czci patrona.

Świętego Wojciecha, który patronuje kościołowi na rynku, a także jest Głównym Patronem Polski, Kościół Katolicki wspomina 23 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. uczestnicy modlili się w sposób szczególny za Kraków i Polskę. W homilii kard. Dziwisz przybliżył postać św. Wojciecha i jego rolę w życiu Polski i Krakowa. – Wydawać się mogło, że młody biskup przegrał, że nic mu się w życiu nie udało. Młodo zmarł, został wygnany z krajów, w których chciał ewangelizować. Tymczasem jego przedwczesna śmierć przyniosła niezwykły owoc. Już w 2 lata po swoim męczeństwie został ogłoszony świętym. Relikwie świętego męczennika spoczęły w Gnieźnie i stały się podwalinami budowania i umacniania wspólnoty i ładu w naszej ojczyźnie – mówił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję