Reklama

Polska

Bp Miziński o zasługach ks. prof. Krukowskiego

Gdyby chcieć w krótkich słowach scharakteryzować znaczenie twórczości naukowej ks. prof. Józefa Krukowskiego, byłoby to niezwykle trudnym zadaniem. Obyśmy jeszcze przez długie lata mogli korzystać z jego autorytetu - powiedział sekretarz Episkopatu Polski bp Artur Miziński o ks. prof. Józefie Krukowskim. Wybitny ekspert prawa konkordatowego i wyznaniowego obchodzi dziś 50-lecie pracy naukowej.

[ TEMATY ]

opinie

Mateusz Wójcik

Abp Celestino Migliore i bp Artur Miziński

Abp Celestino Migliore i bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniżej komentarz bp. Artura Mizińskiego dla TVKUL:

Dziś świętujemy 50-lecie - możemy tak to nazwać - posługi ks. prof. Krukowskiego w świecie nauki, prawa kanonicznego, wyznaniowego, publicznego i konstytucyjnego. Dokonywane na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tutejszym Wydziale Prawa przeobrażenia odbyły się w dużej mierze z jego udziałem. Istotna jest jego obecność na płaszczyźnie prawa kościelnego - przez lata był konsultorem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast jeśli chodzi o relacje Kościół-państwo w Polsce, nie do przecenienia są jego zasługi położone przy pracach nad Konkordatem. Jako ekspert Konferencji Episkopatu Polski brał udział w tych dyskusjach. Jego cenne spostrzeżenia i uwagi, krytyka różnych propozycji do Konkordatu, były brane pod uwagę. W dużej mierze można powiedzieć, że ks. prof. Krukowski jest jednym z ojców, którzy wypracowali, a potem zatroszczyli się o ratyfikację Konkordatu.

Nad relacjami między państwem a Kościołem rozpoczął pracę wcześniej, zanim miały miejsce prace nad Konkordatem, z tego co wiem na polecenie samego Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, ktory zachęcił go do zmiany dyscypliny (najpierw zajmował się prawem małżeńskim) i pozostał jej wierny, zarówno na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jak i potem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w wielu innych środowiskach.


Konferencja gromadzi specjalistów prawa wyznaniowego i stosunków państwo-Kościół z Polski i Europy. Wśród prezentowanych podczas sesji tematów jest m.in. problematyka nabywania przez kościelne osoby prawne statusu organizacji pożytku publicznego i spór o klauzulę sumienia w Polsce. Eksperci z innych krajów przedstawili m.in. kwestię funkcjonowania duszpasterstwa wojskowego w Republice Czeskiej, czy edukacji religijnej w szkołach publicznych w Finlandii. Jednym z tematów była także regulacja nauki religii katolickiej w konkordatach z państwami postkomunistycznymi.

Reklama

Organizatorem konferencji był Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

Laudację na cześć ks. prof. Józefa Krukowskiego wygłosił dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL ks. prof. Piotr Stanisz. Zaprezentowano także księgę pt. "Reddite Ergo Quae Sunt Caesaris Caesari Et Quae Sunt Dei Deo" [Oddajcie więc Cezarowi, co należy do Cezara, a Bogu, co należy do Boga] dedykowaną ks. prof. Krukowskiemu z okazji 50-lecia pracy naukowej.

Ks. prof. Józef Krukowski urodził się 4 stycznia 1936 r. we wsi Sułowiec k. Zamościa. W 1953 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył przyjmując święcenia kapłańskie. Jednocześnie odbył studia na Wydziale Teologii KUL i uzyskał w 1959 r. tytuł magistra teologii. Po przyjęciu święceń pracował w duszpasterstwie w charakterze wikariusza w parafii Niedrzwica Kościelna i Szczebrzeszyn.

W 1961 r. został przez biskupa lubelskiego Piotra Kałwę skierowany na studia stacjonarne na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, które ukończył w 1964 r., uzyskując stopień magistra i licencjata prawa kanonicznego. Następnie został zatrudniony jako asystent na tymże Wydziale. W 1968 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego; w 1973 r. stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego; w 1974 r. został mianowany docentem; w 1978 r. uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego; w 1985 r. profesora zwyczajnego. Jednocześnie w latach 1964-1972 sprawował urząd notariusza i następnie do 2002 r. sędziego Sądu Metropolitalnego w Lublinie.

W latach 1978-1987 był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. W tym czasie pokonał różnego rodzaju trudności formalne (uzyskanie zgody władz państwowych na szczeblu centralnym) i personalne (pozyskanie nowych pracowników naukowych ideologicznie niezależnych od PZPR), doprowadzając do reaktywacji w 1981 r. Sekcji Prawa. W związku z czym w 1984 r. Wydział przyjął nową nazwę - Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych.

Reklama

Ks. prof. Krukowski działalność dydaktyczną (wykłady i seminaria) prowadzi na kilku uczelniach: Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (od 1964 r.), Akademii Teologii Katolickiej (1993-1999) i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (od 1999 r.). Ponadto w latach 1993-2003 prowadził wykłady na Uniwersytecie w Preszowie na Słowacji. W charakterze „visiting professor" gościnnie wykładał na kilku uniwersytetach amerykańskich i kanadyjskich. W 2003 r. wykładał także gościnnie w Akademii Teologicznej w Iwano-Frankowsku na Ukrainie.

Dzięki swym publikacjom dotyczącym relacji Kościół-państwo prof. Krukowski zdobył wysoki autorytet w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu międzynarodowych i krajowych kongresach i konferencjach naukowych, podczas których wygłaszał referaty i przewodniczył sesjom w kilkunastu krajach na całym świecie.

W latach 1975-81 był członkiem Komisji Prawnej Episkopatu Polski przygotowującej projekt Konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską, W latach 1993-1997 pełnił funkcję przedstawiciela Episkopatu Polski w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz eksperta sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektu ustawy o ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską i Polską. W latach 1998-2001 był członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

Z inicjatywy ks. prof. Krukowskiego powstał Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL (1990), którego jest przewodniczącym. Jest założycielem i przewodniczącym komitetu redakcyjnego czasopisma naukowego „Roczniki Nauk Prawnych" wydawanego przez Towarzystwo Naukowe KUL (od 1990 r.), a od 2001 r. przewodniczącym Rady Naukowej tegoż periodyku. Był założycielem i redaktorem serii wydawniczej „Kościół i prawo” (1981-2000). Był również redaktorem działu prawniczego w „Encyklopedii Katolickiej" KUL (od 1995 r.) oraz redaktorem działu prawa kanonicznego i prawa wyznaniowego w Redakcji „Wielkiej Encyklopedii Prawa" w Warszawie (od 2003 r.).

Reklama

W latach 1980-1984 ks. prof. Krukowski był członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; w latach 1990-1993 był członkiem Centralnego Komitetu ds. Tytułu i Stopni Naukowych przy Premierze Rady Ministrów w Warszawie; od 2003 r. jest członkiem Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie i zastępcą przewodniczącego komisji prawniczej tego oddziału. Od 2002 r. ks. prof. Krukowski jest współprzewodniczącym polsko-niemieckiej organizacji „Stiftung Gesellschaft für Religion und Religionsfreiheit in EU" z siedzibą w Trewirze, którą założył wraz z dr. Ottonem Theisenem (RFN) oraz współpracuje z instytucjami naukowymi w różnych krajach.

Ponadto ks. prof. Krukowski jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich (od 1989 r.), założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL (od 2004 roku).

Należy do znamienitych stowarzyszeń i organizacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym m.in. międzynarodowego stowarzyszenia Kanonistów Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo z siedzibą w Rzymie. Jest członkiem następujących stowarzyszeń krajowych: Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Prawa Wyznaniowego.

Na seminariach naukowych ks. prof. Krukowski wypromował 203 magistrów i rekordową liczbę 46 doktorów nauk prawnych reprezentujących narodowość polską, niemiecką, ukraińską i słowacką. Żaden inny profesor KUL i UKSW nie wypromował tylu doktorów.

Publikacje ks. prof. Krukowskiego w dziedzinie prawa kanonicznego zapewniły mu wysoki autorytet nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej. W szczególności świadczy o tym fakt powołania go w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II w skład międzynarodowego zespołu konsultorów Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych w Watykanie. Funkcję tę pełni nieprzerwanie.

2015-01-27 16:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Tagle o wychowaniu seksualnym

[ TEMATY ]

opinie

Episkopat.pl

Zdaniem metropolity Manilii, na Filipinach seksualność i seks są tematami, które rodzice najlepiej wyjaśniają swoim dzieciom. Im należy oddać pierwszeństwo. To oni ponoszą główną odpowiedzialność za nauczenie dzieci właściwych zachowań, wartości i poglądów w życiu. Mogą w tym uczestniczyć także inni krewni: np. dziadkowie i wujowie oraz ciotki. Kard. Luis Antonio Tagle podzielił się swoimi poglądami na temat cielesności i płciowości podczas spotkania z młodzieżą w kościele św. Krzyża w Manili.

Jedna z uczestniczek spotkania zwróciła uwagę kardynałowi, że bardzo rośnie liczba nastoletnich dziewcząt zachodzących w ciążę. On z kolei zwrócił uwagę na zaniedbanie wielu rodziców, którzy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o seksualności. Młodzi czerpią wtedy informacje na ten temat z mediów, co prowadzi często do złych wyborów. Brakuje całościowego i holistycznego spojrzenia na ten temat. Seksualność jest nie tylko fizyczną potrzebą, ale prowadzi do konkretnych konsekwencji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję