Reklama

Polska

Warszawa: inauguracja Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze warszawsko-praskiej zainaugurowano w stolicy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają - powiedział do zgromadzonych w świątyni abp Henryk Hoser.

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Artur Stelmasiak

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika zainaugurowano w stolicy oficjalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które tym roku odbywają się pod hasłem „Jezus rzekł do Samarytanki: Daj mi pić”. W uroczystej mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser. W koncelebrze wzięli także udział biskupi pomocniczy obydwu warszawskich diecezji: bp Marek Solarczyk i bp Józef Górzyński.

- Wobec odchodzenia współczesnego świata od Boga będącego źródłem prawdziwego życia i miłości w kierunku wierzeń, przesądów, guseł, wróżb i wróżbitów, Jezusowy Testament wypowiedziany w wieczerniku stanowi dla nas wyjątkowe zobowiązanie – powiedział abp Henryk Hoser.

Stwierdził, że ekumenizm jest wkładem w jedność rodziny ludzkiej, której tak desperacko poszukujemy. - Nie możemy nie brać pod uwagę antyświedectwa podziału między chrześcijanami na wielu kontynentach. Jest to antyświadectwo w stosunku do słów Jezusa, który modlił się, abyśmy byli jedno – zauważył abp Hoser.

Reklama

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, biskup warszawsko-praski zwrócił uwagę na konieczność szukania tego, co łączy i pamiętania o zasadzie "hierarchii prawd", dzięki którym szybko będziemy mogli podążać w kierunku wspólnych form głoszenia, służby i świadectwa. – Ileż możemy się nauczyć od innych. Otwórzmy się zatem na Ducha i mówimy: "Oto jestem Panie. Poślij mnie" – zaapelował abp Hoser.

Życzył jednocześnie wszystkim wyznawcom Chrystusa radości, która płynie z odzyskanej jedności wewnętrznej i zewnętrznej. - Niech Dobra Nowina będzie większa, silniejsza i bardziej czytelna niż wszystkie złe wiadomości, które do nas docierają – powiedział.

Kazanie wygłosił prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego. Zwrócił w niej uwagę na znaczenie chrześcijańskiego powołania, które jak zaznaczył - jest zaproszeniem do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości w tym świecie oraz realizacji dzieła jednania.

Reklama

Powiedział, że poprzez swoje powołanie człowiek wchodzi w intymną relację z Bogiem, stając się świątynią Ducha Świętego i niezastąpionym darem dla innych. - Czyż dziś nie gromadzimy się po to, aby Bóg przebywał w naszych sercach, aby je opromieniał, przemieniał, ubogacał i otwierał na tych, którzy są z innego kościoła, czy wyznania, tak abyśmy mogli na nich jako na naszych braci i siostry? – pytał kaznodzieja.

Przypomniał, że każdy chrześcijanin będąc uczniem Chrystusa tym samym uczestniczy w Jego misji nauczycielskiej, kapłańskiej i apostolskiej, a wspólnota do której poprzez chrzest należy jest wybranym plemieniem. – W tym świetle powołanie każdego człowieka urasta do rangi wielkiej tajemnicy, poprzez którą Stwórca wypowiada swoja wolę, a która zawiera się w słowach: „Wszystko co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" – zauważył prezes Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Czy jako dzieci Jezusa Chrystusa żyjemy tą głęboką świadomością chrześcijańskiego powołania do dawania świadectwa o Bogu i Jego miłości oraz świadectwa w realizacji dzieła jednania? - zastanawiał się kaznodzieja.

Przywołując słowa ks. Tadeusza Horaka, zaznaczył, że Bóg nieustannie przemawia do człowieka prowadząc go po drodze wiatry. – Mały Samuel, dziecko z czystym sercem mieszkające w świątyni Boga mogło Go usłyszeć, mimo że nic o Nim nie wiedziało. Wołanie Boga-Człowieka usłyszeli tez prości rybacy z nad Galilejskiego Jeziora. Nawet ktoś, kto sam nie potrafi usłyszeć jak Helli może w tym pomóc innemu, bo kryje się w nim Bóg i Jego łaska – stwierdził duchowny. Wyraził przy tym wiarę, że także w tych, którzy zgromadzili się w katedrze na wspólnej modlitwie kryje się Bóg i Jego łaska otwierająca na siebie nawzajem i uzdalniająca do modlitwy, która jest sercem ekumenizmu.

Na zakończenie ks. Dąbrowski zachęcił, aby dar jedności zawierzać Bogu w każdym czasie, a nie tylko przy okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność. – Kiedy będziemy podróżować, kiedy będziemy na dobrych wakacjach, czy we wspólnocie rodzinnej pamiętajmy o tym, że Chrystus prosił Ojca, aby wszyscy stanowili jedno – zaapelował ks. Dąbrowski.

W liturgii wzięli także udział przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz wierni różnych wyznań chrześcijańskich.

2015-01-18 06:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Pakistanie zamordowano 22-letniego chrześcijanina

[ TEMATY ]

islam

prześladowania

Pakistan

chrześcijanin

chrześcijanie

zabójstwo

Źródło: vaticannews.va

W Pakistanie brutalnie zamordowano młodego 22-letniego chrześcijanina. Saleem Masih został pobity metalowym prętem i zmarł w wyniku odniesionych ran. Oskarżono go o zatrucie wody w studni, przy której mył się po pracy. Do zdarzenia doszło w dystrykcie Kasur w Pendżabie, we wschodnim Pakistanie.

„Stanowczo potępiamy to brutalne morderstwo. Taki akt to znak dyskryminacji i uprzedzeń, obnaża ignorancję i ogromną nietolerancję osób, które dopuściły się tej zbrodni” – powiedział sekretarz komisji episkopatu Pakistanu ds. środków społecznego przekazu.

O. Qaisar Feroz OFM Cap. wezwał do podjęcia wszelkich wysiłków w celu zmiany postawy i mentalności tak, aby wszystkich traktować podmiotowo, jako osoby ludzkie, „wielu bowiem nadal nienawidzi niemuzułmanów”.

Sabir Michael, aktywista na rzecz obrony praw człowieka w wypowiedzi dla agencji Fides podkreślił, że w Pakistanie mniejszości religijne są społecznie, ekonomicznie i politycznie dyskryminowane: „To morderstwo pokazuje, że zarówno rząd, jak i władze miejscowe są niezdolne do radzenia sobie z dyskryminacją i prześladowaniami z powodu wyznawanej wiary”.

Obrońcy praw człowieka w Pakistanie podkreślają, że zabójstwo Saleema nie jest czymś odosobnionym.

Przypominają chociażby małżonków chrześcijańskich, którzy w 2014 r. oskarżeni o bluźnierstwo wobec Mahometa, zostali spaleni żywcem. Młody student chrześcijanin był przez kilka dni torturowany za to, że napił się wody z kranu w medresie – teologicznej szkole muzułmańskiej. W wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu. „Koniecznie trzeba natychmiast wprowadzić odpowiednie środki w celu zaprowadzenie pokoju i sprawiedliwości, powstrzymania tortur i dyskryminacyjnych zachowań na tle religijnym” - wskazuje Nasir Saeed, dyrektor organizacji pozarządowej CLAAS (Centre for Legal Aid, Assistance and Settlement).

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Polonijna nowenna do „Matki emigrantów"

2020-08-06 17:36

[ TEMATY ]

uchodźcy

Polonia

Maryja

II wojna światowa

Anglia

Vatican News

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii zaprasza do wspólnej modlitwy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 6 sierpnia rozpoczyna się specjalna nowenna, w której w trudnym czasie pandemii o wstawiennictwo proszona będzie Matka Boża Kozielska Zwycięska, zwana „Matką emigrantów”. Jej wizerunek znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Maryja wybrała sobie to miejsce w 1961 roku, kiedy polscy uchodźcy kupili od szkockich prezbiterian opuszczony budynek ich dawnej świątyni, tworząc miejsce, w którym tysiące naszych rodaków oddawało i wciąż oddaje Bogu chwałę.

W czasach komunistycznego zniewolenia był duchową siedzibą rządu na uchodźstwie. Zwano go „katedrą wolnej Polski”. To właśnie stąd miliony Polaków na całym świecie słuchało transmisji Mszy św. w Radiu Wolna Europa. Tutaj swój dom znalazła najważniejsza relikwia emigracji niepodległościowej.

Stworzona potajemnie w 1941 roku, w sowieckim obozie dla polskich oficerów, wyszła spod dłuta żołnierza-rzeźbiarza, porucznika Tadeusza Zielińskiego. Autora m.in. „polskiej" stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie. Jesienią ukaże się w Polsce obszerna monografia tego wizerunku: „Historia cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i jej kultu”, której autorem jest historyk polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, dr Andrzej Suchcitz. „Obecnie objęci pandemią koronawirusa, która sieje spustoszenie niemal w każdym kraju świata modlitwy o wstawiennictwo Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej wzrastają, tak jak wzrosną dziękczynienia za wszelkie łaski, uzyskane podczas, jak i po ustąpieniu pandemii” napisał we wstępie do książki.

Matka Boża Kozielska-Zwycięska inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Nowenna, która rozpocznie się w Święto Przemienienia Pańskiego, będzie odmawiana wszędzie tam, gdzie ze swoim posłannictwem dociera Polska Misja Katolicka. Zostanie odmówiona po raz pierwszy i wraz z litanią napisaną w 2019 roku jest efektem działania Maryi w pokoleniu, które w Anglii osiedliło się już w XXI wieku. Inicjatorem tego modlitewnego szturmu jest parafia św. Andrzeja Boboli, skąd kontynuując tradycję Wolnej Europy Msze święte transmitowane są na cały świat przez Radio Bobola. Drogą online będzie można wziąć udział również w nowennie do „Matki emigrantów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję