Książka „Duchowy GPS sportowca” ukazała się w Wydawnictwie Archidiecezji Częstochowskiej „Regina Poloniae”. Publikacja związana jest z jubileuszowymi XX Mistrzostwami Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Tenisie Stołowym.
Redaktorem książki jest ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk – wykładowca teologii moralnej oraz były reprezentant częstochowskiego seminarium w kleryckich rozgrywkach piłki siatkowej i nożnej w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Przygotowałem tę publikację z myślą o klerykach sportowcach, zwłaszcza tenisistach stołowych, gdyż nasze seminarium w Częstochowie będzie gościć kleryków – tenisistów stołowych z całej Polski i z zagranicy na XX Mistrzostwach Polski Kleryków Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych – podkreślił przed rozpoczęciem rozgrywek ks. Olczyk. – Tak naprawdę jest to taki duchowy GPS dla każdego sportowca – dodał.
„Niech ten «Duchowy GPS sportowca» stanie się drogowskazem dla sportowców w osiąganiu dojrzałego człowieczeństwa” – napisał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w swoim słowie do publikacji.
Książka zawiera m.in. fragmenty z przemówień papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka do sportowców i ludzi sportu. Czytelnicy znajdą w niej również zarys historii mistrzostw Polski wyższych seminariów duchownych w tenisie stołowym.
Reklama
Bardzo ważną częścią książki, jak podkreśla ks. Olczyk, są konferencja duchowa o miejscu Maryi Matki w życiu sportowca oraz sylwetki patronów sportowców: św. Pawła – Apostoła Narodów, św. Jana Bosko i św. Jana Pawła II.
Z publikacji dowiadujemy się, że św. Paweł uznawany jest za patrona sportu olimpijskiego, podczas podróży apostolskich zetknął się bowiem osobiście z ideą greckich igrzysk olimpijskich. W jego listach apostolskich znajdujemy liczne metafory sportowe służące interpretacji zbawienia. Św. Jan Bosko włączył sport do systemu wychowawczego młodzieży, z kolei św. Jan Paweł II sam aktywnie uprawiał sport.
Publikacja zawiera także dekalog sportowca i cytaty biblijne. Pomyślana jest również jako modlitewnik sportowca i zawiera modlitwy m.in. za chorych sportowców, o pokój na arenach sportowych, modlitwy przed treningiem i po treningu, modlitwę za drużynę, modlitwy: trenera, sędziego, kibica, a także modlitwę za zmarłych sportowców.
W książce zebrane są ponadto sentencje znanych postaci ze świata literatury, nauki, polityki i Kościoła dotyczące zmagań sportowych oraz świadectwa wiary sportowców, m.in.: Agnieszki Radwańskiej, Tomasza Adamka, Marka Citki, Anity Włodarczyk, Kamila Stocha, Marcina Gortata i Czesława Langa. Czytelnicy znajdą w niej również sportowe zagadki i humor ze świata sportu.