Reklama

Dookoła Polski

Dwie niedziele nasze

Przyjęta przez Sejm ustawa ograniczająca handel w niedzielę jest efektem kompromisu. Bo co prawda od marca przyszłego roku zakupy będzie można robić w hipermarketach w dwie niedziele w miesiącu, ale za rok już tylko w jedną, a w 2020 r. zakaz handlu nie będzie dotyczył tylko kilku niedziel w roku. – Spełniony zostanie wieloletni postulat Solidarności. Ponad 1 mln Polaków jest zmuszanych do pracy w niedzielę – mówi poseł Janusz Śniadek, były szef Solidarności. Nie da się ukryć, że to Solidarność wymogła na rządzących uwzględnienie w ustawie terminu wprowadzenia niemal całkowitego zakazu handlu w niedziele.

Od marca do końca przyszłego roku zakupy w hipermarketach będzie można zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. W 2019 r. – jedna, ostatnia niedziela miesiąca będzie robocza. Dopiero w 2020 r. od handlu mają być wolne wszystkie niedziele, poza dwiema poprzedzającymi święta Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i czterema ostatnimi: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Nowa regulacja nie wprowadza całkowitego zakazu handlu, przewiduje wiele wyjątków. Mimo zakazu czynne mogłyby być np. małe sklepy, gdzie za ladą osobiście stanie właściciel, a handel byłby możliwy np. na stacjach benzynowych czy dworcach. Ustawą nie jest objęty e-handel; walkę o objęcie go ustawą zapowiedział Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Jak twierdzi, przedstawiciele rządu zapewnili, że stanie się to w najbliższym roku.

Wojciech Dudkiewicz

***

Jak usprawnić sądy

Szykują się rewolucyjne zmiany w procedurze cywilnej, a wszystko po to, by usprawnić działalność sądów. Posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, dążenie do wydania wyroku na jednej rozprawie, ograniczenie możliwości obstrukcji – to część założeń reformy zaprezentowanej przez resort sprawiedliwości. – Nakładamy na sądy dodatkowe obowiązki: sędzia ma podjąć próbę znalezienia kompromisu między stronami, bo to najlepsze załatwienie sprawy – mówi min. Zbigniew Ziobro. Zwięzłe mają być uzasadnienia wyroków. Będzie można żądać uzasadnienia tylko co do części wyroku, która nas interesuje. Reforma ma też umożliwić obywatelom – słabszej stronie postępowania – rozstrzyganie spraw przeciwko firmom, bankom itp. w miejscu zamieszkania. Projekt reformy trafi do Sejmu na początku przyszłego roku.

Reklama

wd

***

Więcej mundurowych

Możemy czuć się nieco bezpieczniejsi. Od 2019 r. klasy mundurowe będą działać w każdym powiecie – zapowiada resort obrony. Ma ich być kilka razy więcej niż dziś, gdy – w ramach pilotażu – działa ich niecałe 60. Uruchomiony w ubiegłym roku program pilotażowy obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, również poligonowe. Absolwenci takich klas po zakończeniu nauki będą mieć pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, do Wojsk Obrony Terytorialnej i dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych na uczelnie wojskowe.

jk

***

„Rycerz” wspiera Polskę

Każdy tydzień, jeśli nie dzień, pokazuje, jak potrzebna jest działalność istniejącej od 5 lat Reduty Dobrego Imienia. W czasie konferencji „Support Poland! Wspieraj Polskę!” założyciel Reduty Maciej Świrski podkreślił, że walka o dobre imię Polski to kwestia nie tylko sentymentalno-

-patriotyczna, lecz także bezpieczeństwa państwa. Jak mówił, w przypadku agresji na Polskę art. 5 traktatu waszyngtońskiego – który ma „ściśle polityczny charakter” – zadziała tylko wtedy, gdy społeczeństwa NATO będą wobec Polski odczuwać sympatię. Konferencja kończy budowę sieci wolontariuszy Reduty, którzy będą zgłaszać oszczerstwa dotyczące Polski. Zaprezentowano system informatyczny „Rycerz” i aplikację do wykrywania zniesławień Polski dla wolontariuszy z całego świata.

Reklama

jk

***

Ślady „Bartka”

Bardzo powoli wypełniają się białe plamy historii najnowszej. IPN odnalazł na Opolszczyźnie najpewniej miejsce likwidacji przez UB i NKWD żołnierzy z oddziału NSZ Henryka Flamego ps. Bartek. Eksperci Instytutu prowadzili badania w okolicach wsi Dworzysko k. Niemodlina, w dawnym majątku Scharfenberg. Natrafiono m.in. na elementy szkieletu ludzkiego, ryngraf oraz elementy wyposażenia osobistego używanego przez żołnierzy podziemia po 1945 r. – Są pierwsze dowody świadczące o tym, że jest to miejsce, gdzie zlikwidowano pierwszą grupę „Bartka” – powiedział dziennikarzom wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. – To początek, będziemy szukać do skutku.

wd

***

Inauguracyjne orędzie

Data orędzia prezydenta RP Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym na okoliczność obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie jest przypadkowa. Prezydent wygłosi je w Sejmie 5 grudnia – w okrągłą, 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacją obchodów kieruje Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta.

jk

2017-11-29 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: nikt nie jest wykluczony z Bożego planu miłości

2020-09-20 12:15

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Nikt nie jest wykluczony z Bożego planu miłości. Zapewnił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Komentując przypowieść o robotnikach najętych do pracy przez gospodarza winnicy, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że „gospodarz przedstawia Boga powołującego wszystkich i powołującego zawsze”. - Bóg działa w ten sposób również dzisiaj: wciąż powołuje wszystkich, o każdej porze, zapraszając do pracy w swoim królestwie. Jest to styl Boga, do którego przyjmowania i naśladowania jesteśmy z kolei powołani. Nie jest On zamknięty w swoim świecie, ale ciągle „wychodzi” w poszukiwaniu osób, ponieważ chce, aby nikt nie został wykluczony z jego planu miłości – zaznaczył Franciszek

Podkreślił, że również „nasze wspólnoty [kościelne] są wezwane do wyjścia z różnego rodzaje «granic», jakie mogą istnieć, do zaoferowania wszystkim słowa zbawienia, które przyszedł przynieść Jezus”. - Chodzi o otwarcie się na perspektywy życia, które dają nadzieję tym, którzy znajdują się na peryferiach egzystencjalnych i jeszcze nie doświadczyli lub zagubili siłę i światło spotkania z Chrystusem – wyjaśnił papież.

Wskazał też na drugą postawę gospodarza „reprezentującą postawę Boga”: jego sposób wynagradzania robotników, gdy pod koniec dnia „nakazuje wszystkim wypłacić tyle samo, czyli denara”. - I tutaj rozumiemy, że Jezus nie mówi o pracy i sprawiedliwej płacy, ale o królestwie Bożym i dobroci Ojca niebieskiego – tłumaczył Franciszek.

Dodał, że Bóg „nie patrzy na czas i wyniki, ale na dyspozycyjność i hojność, z jaką poświęcamy się Jego służbie”. - Jego działanie jest więcej niż sprawiedliwym, w tym sensie, że wykracza poza sprawiedliwość i przejawia się w łasce. Dając nam łaskę, daje nam więcej, niż zasługujemy. Zatem ten, kto kieruje się ludzką logiką, czyli zasługami nabytymi przez własne umiejętności, z pierwszego staje się ostatnim. Natomiast, ten kto pokornie powierza się miłosierdziu Ojca, z ostatniego staje się pierwszym powiedział Ojciec Święty.

Papież zwrócił się też do Węgrów i wszystkich, którzy oczekiwali na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który w tych dniach miał się odbyć w Budapeszcie, ale został przesunięty na przyszły rok, ze względu na pandemię koronawirusa. „Podążajmy, w duchowej łączności drogą przygotowań do tego wydarzenia, odnajdując w Eucharystii źródło życia i misji Kościoła” – zachęcił Ojciec Święty.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbywający się pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7) odbędzie się w dniach 5-12 września 2021 r. Wciąż są otwarte zapisy dla uczestników, którzy chcieliby wziąć w nim udział, a na stronie iec2020.hu dostępne są katechezy przygotowujące do spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Płock: zbiórka na radio diecezjalne w Dniu Środków Społecznego Przekazu

2020-09-20 16:41

[ TEMATY ]

radio

Płock

Dzień Środków Społecznego Przekazu

BOŻENA SZTAJNER

W diecezji płockiej w Dniu Środków Społecznego Przekazu w kościołach trwa zbiórka na rzecz Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Zaapelował o to biskup płocki Piotr Libera: „Zadaniem mediów katolickich jest ukazywanie prawdy, dobra i sensu rzeczywistości, która nas otacza. Temu służy nasza diecezjalna rozgłośnia” – napisał w słowie do diecezjan.

Bp Piotr Libera przypomniał, że Ojciec święty Franciszek w orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu zwrócił uwagę, jak ważne jest opowiadanie i utrwalanie w pamięci dobra, które dzieje się wokół. Biskup dodał, że zadaniem tych środków, a zwłaszcza mediów katolickich, jest służenie tej właśnie sprawie. Mają one ukazywać prawdę, dobro i sens rzeczywistości, która otacza człowieka, a jednocześnie towarzyszyć człowiekowi w drodze, pracy, modlitwie i odpoczynku.

Temu służy diecezjalna rozgłośnia – Katolickie Radio Diecezji Płockiej, która od 29 lat z Płocka i od 27 lat z Ciechanowa nadaje swój program. Od niedawna kolejnym miastem na medialnej mapie diecezji stał się Rypin na Ziemi Dobrzyńskiej.

„Zachęcam was, abyście słuchali naszej rozgłośni i z nią się modlili – choćby w południe i o 15.00, bo to jest nasze, a jednocześnie najstarsze diecezjalne radio w Polsce. Doświadczyliśmy niedawno, jak ważna jest rola mediów w czasie panującej pandemii, jak dzięki nim możemy się łączyć we Mszy św. i w niej duchowo uczestniczyć, zwłaszcza chorzy i starsi” – napisał do diecezjan biskup płocki.

Poprosił też o wsparcie materialne dla radia. Raz na 10 lat diecezja opłaca koncesję za nadawanie radiowe do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Po zaciągnięciu opinii Diecezjalnej Rady Programowej KRDP biskup postanowił zwrócić się do wiernych o wsparcie na ten cel. Ofiara złożona na tacę „będzie też wyrazem troski i odpowiedzialności za Kościół diecezjalny i jego media, tak ważne w dobie nowej ewangelizacji”.

***

Katolickie Radio Diecezji Płockiej powstało w 2014 r. z połączenia dwóch rozgłośni: Katolickiego Radia Płock (pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce, która rozpoczęła nadawanie 7 czerwca 1991 r.) oraz Katolickiego Radia Ciechanów (zaczęło nadawać 16 października 1993 r.).

Katolickie Radio Płock było pierwszą katolicką rozgłośnią w Polsce po transformacji ustrojowej. Współtworzyli ją ks. Wiesław Gutowski, ówczesny dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej i Andrzej Wiśniewski. Pierwszą audycją była transmisja Mszy św. papieskiej na Placu Celebry w Płocku. Jan Paweł II na jej zakończenie zwrócił się do wiernych: „Na początku Mszy św. znakiem krzyża zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej. Pierwsza katolicka rozgłośnia w Polsce. Vivant sequentes!” (Niech żyją następcy).

W grudniu 2013 r. biskup płocki Piotr Libera, w celu zapewnienia spójności programowej rozgłośni diecezjalnych, podjął decyzję o połączeniu obu rozgłośni. Katolickie Radio Diecezji Płockiej zaczęło nadawać 23 czerwca 2014 r. Program produkowany jest w Płocku i Ciechanowie; główna emisja mieści się w Ciechanowie. KRDP nadaje na pierwotnie nadanych dwóch częstotliwościach: 103.9 MHz w Ciechanowie, 104.3 w Płocku, a obecnie także na 91.6 MHz w Rypinie.

Dyrektorem rozgłośni jest ks. Krzysztof Świerczyński, a jego zastępcami Michał Wichłacz i ks. Paweł Czarnecki. W programie znajdują się m.in. transmisje Mszy św. i nabożeństw, programy o charakterze religijnym, informacje z regionu, muzyka, wiadomości kulturalne i sportowe, relacje, wywiady i codzienne rozmowy z radiowymi gośćmi. W 2017 r. KRDP otrzymało nagrodę Małego Feniksa, przyznawaną przez Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję