Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Trzy jubileusze

20 lat temu Szkoła Podstawowa w Goździe Lipińskim otrzymała imię Jana Pawła II. 10 lat temu bp Wacław Depo powołał do życia Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II. 23 października br. w Goździe Lipińskim celebrowano obie te rocznice.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 47/2017, str. 4

[ TEMATY ]

szkoła

szkoły

Maria Szado

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

Bp Marian Rojek poświęca pamiątkową tablicę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy św. Michała Archanioła. Zgromadzonych na modlitwie powitał ks. Stanisław Zarosa, proboszcz parafii w Potoku Górnym. – W tej pięknej scenerii lasów roztoczańskich, jesiennej pięknej atmosferze, przywołuje nas św. Papież Polak, aby go uczcić, a zarazem obchodzić tak doniosłą rocznicę 20-lecia nadania Szkole Podstawowej w Goździe Lipińskim imienia Jana Pawła II. Staje się faktem, że ktoś, kto już za życia był dla nas wielki, staje przed nami jako święty. To wielka radość dla wszystkich nas, że przywołuje nas dzisiaj, aby razem z nim kontynuować to piękne dzieło. Idźmy w przyszłość z nadzieją, z tą nadzieją, którą zawsze miał w swoim sercu Jan Paweł II – mówił ks. Stanisław Zarosa. Kapłan dziękował wszystkim za obecność, szczególnie witając pasterza diecezji bp Mariana Rojka.

Ważne rocznice

– Kiedy stajemy przy ołtarzu Chrystusa, uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi słabymi i św. Jan Paweł II doskonale o tym wiedział, ale ciągle nas zachęcał, byśmy nie rezygnowali ze świętości. Byśmy podnosili się z naszych upadków i słabości. Byśmy chwytali się mocno Bożego miłosierdzia i tak też chcemy uczynić teraz, odwołując się do miłosierdzia i o to miłosierdzie prosząc dla nas i dla całego świata – powiedział Ksiądz Biskup. Na początku homilii bp Marian Rojek wyjaśnił przyczyny spotkania. – Dzisiaj, w tym miejscu, gromadzą nas aż trzy jubileusze, takie bardzo pełne, piękne i jestem przekonany, że również z tej racji mamy dzisiaj takie liczne grono kapłanów, prawie 20 księży, bo 20-lecie nadania tutejszej szkole w Goździe Lipińskim imienia św. Jana Pawła II. I to jest ta pierwsza, zasadnicza motywacja dzisiejszego spotkania tak licznej Rodziny Szkół noszących imię naszego świętego Papieża tu, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Okazuje się, że ta Rodzina jest o połowę młodsza aniżeli jubileusz szkoły, gospodarza, który zaprosił przedstawicieli z poszczególnych szkół noszących to imię, bo dzisiaj świętujemy 10-lecie istnienia Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II w naszej diecezji. Jest też i trzecia okoliczność, która dotyczy szczególnie kapelana Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, ks. prał. Wiesława Galanta, który od 10 lat, czyli od samego początku, jest kapelanem i także z tej racji składamy mu gratulacje i uszanowanie, że razem z nami dzisiaj jest tak, jak zawsze bywał i świętuje te szczególne wydarzenia – podkreślał Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ordynariusz diecezji powitał i pozdrowił wszystkich, a następnie przypomniał słowa Patrona Szkoły Podstawowej w Goździe Lipińskim: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. – Właściwie zgadzamy się z tą prawdą, którą tak precyzyjnie określił w tym krótkim stwierdzeniu nasz święty Papież – podkreślał Ksiądz Biskup, mówiąc, że „chętnie przyjmujemy umysłem, iż tak powinno być, choć sami na co dzień jesteśmy kuszeni bardziej w kierunku postawy owego możnego człowieka, któremu dobrze obrodziło pole, jak czytamy w Ewangelii św. Łukasza”. – Gdy tak porównamy to papieskie wezwanie do wartości, do ideałów, do szlachetnej postawy z tym, co nam podpowiada doświadczenie tego świata, to na którą stronę mocniej przeważa się szala ludzkiego życia, decyzji, świadectw z jakimi wokół się spotykacie? Co powiedzielibyście wy sami na ten temat: uczniowie, nauczyciele, rodzice? Czy się tak da? – pytał Pasterz diecezji i dodawał, że postawa wierności wezwaniu św. Jana Pawła II kosztuje dużo wysiłku, by naszą ludzką godność objawiać nie przez to, co się ma, ale przez to kim się jest, przez być, a nie przez mieć.

– Przyodziewajcie się w to, co szlachetne, w dobre uczynki, do których z całą pewnością zawsze w szkole was zachęcają, uczynki, których owoce nigdy nie będą niszczeć. Gromadźcie sobie skarby w niebie i do takich wartości przywiązujcie swoje młode serca – życzył Ksiądz Biskup, dodając, że skąpstwo człowieka zamyka i zasmuca, a hojność serca na innych nas otwiera i daje nieprzemijającą radość trwającą na wieki. – Tego wam życzę, byście tę prawdę, tę mądrość poznawali i jej się uczyli. I świadectwo jej na co dzień widzieli także w waszej szkole noszącej imię św. Jana Pawła II – dodał na zakończenie.

Reklama

Pamiątkowa tablica

Po błogosławieństwie i pamiątkowym zdjęciu uczestnicy uroczystości udali się do budynku Samorządowej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. Pamiątką tych jubileuszy jest nie tylko fotografia, ale też umieszczona na ścianie w szkole tablica, którą poświęcił bp Marian Rojek. Na tablicy znajdują się słowa Jana Pawła II: „Zatrzymaj się. To przemijanie ma sens”. Umieszczone są też trzy ważne daty: 1 września 1991 r. – pierwszy dzwonek w szkole; 23 października 1997 r. – nadanie szkole imienia; 24 października 2007 r. – powołanie Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Odsłonięcia tablicy dokonali ks. prał. Wiesław Galant, kapelan Rodziny, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, była dyrektor tej szkoły, a obecnie zastępca wójta gminy Biszcza i jednocześnie prezes Rodziny Bernadeta Cichorz oraz wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko.

Dyrektor szkoły Bożena Pieczonka i prezes Bernadeta Cichorz podziękowały Księdzu Biskupowi i Księdzu Kapelanowi za obecność i udział w uroczystości. – Zawsze jesteście z nami. Serdecznie za to dziękuję – powiedziała prezes Cichorz.

Wracając do korzeni

Dyrektor Bożena Pieczonka przywołała czas, gdy 23 października 1997 r. aktu nadania imienia dokonał ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa. Na pamiątkę uroczystości uczniowie otrzymali sztandar z wizerunkiem Papieża i napisem „Bóg Rodzina Ojczyzna”.

Reklama

– W 10. rocznicę nadania imienia bp Wacław Depo dekretem powołał Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II oraz odbył się 1. zjazd szkół papieskich, a jego mottem stały się słowa Ojca Świętego: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę” – mówiła Bożena Pieczonka, dodając, że wspólnota szkolna jest żywym pomnikiem wznoszonym Papieżowi. Uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny o Janie Pawle II. – Taka szkoła to skarb – powiedział po występie uczniów Jarosław Lipiec, z Zarządu Powiatu Biłgorajskiego.

Kurator Teresa Misiuk podkreśliła, że uczniowie ćwiczą się w wielkiej cierpliwości, a to dlatego, że taki dzień zdarza się raz na 20 lat. – Chcę pogratulować tej szkole i wszystkim, którzy podjęli we właściwym czasie tę odważną decyzję, aby za patrona przyjąć Jana Pawła II – mówiła pani kurator i tłumaczyła, że to patron niezwykły. – To wielki zaszczyt, wyzwanie i zobowiązanie – podkreślała.

Andrzej Kozina odczytał list wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który dziękował wychowawcom, nauczycielom za trud pracy i życzył udanej uroczystości, a wójt Zbigniew Pyczko gratulował wspaniałego przedsięwzięcia.

Życzenia i gratulacje

Serdeczne słowa, gratulacje i radosna atmosfera zostaną w pamięci uczestników tej uroczystości, zarówno gospodarzy, jak i gości, wśród których byli: bp Marian Rojek, kapelan Rodziny Szkół ks. prał. Wiesław Galant, proboszcz parafii w Potoku Górnym ks. Stanisław Zarosa, proboszcz parafii w Biszczy ks. Stanisław Bełz, dziekan dekanatu Tarnogród ks. Jerzy Tworek, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Monika Żur, przedstawiciel wojewody lubelskiego Andrzej Kozina, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Jarosław Lipiec, wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko, Bernadeta Cichorz, prezes Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny szkół im. Jana Pawła II.

Reklama

Z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej przybyło na tę uroczystość wielu przedstawicieli szkół noszących imię Jana Pawła II wraz z księżmi i zaproszonymi samorządowcami. Obecni też byli przyjaciele Rodziny Szkół Krzysztof Majkowski, dyrektor i Jan Szajny, wicedyrektor, Zespołu Szkół im. Jana Pawła w Zarzeczu.

Podczas uroczystości odbyło się podsumowanie trzech konkursów: poetycko-literackiego, plastycznego i dla nauczycieli na prezentację. Konkursy miały na celu popularyzację postaci Jana Pawła II, przypomnienie jego pontyfikatu, życia, nauczania, a także działania szkół w Zamojsko-Lubaczowskiej Rodzinie. Wpisywały się one w tegoroczny Dzień Papieski „Idźmy naprzód z nadzieją”.

Organizacji konkursów podjęły się szkoła w Goździe Lipińskim, Szkoła Podstawowa nr 3 w Hrubieszowie, Szkoła Podstawowa w Płoskiem oraz Szkoła Podstawowa w Moniatyczach. Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczali kurator Teresa Misiuk, wójt Zbigniew Pyczko i przedstawiciel wojewody Andrzej Kozina.

Marzanna Bednarczuk z Hrubieszowa podsumowała bogatą 10-letnią działalność Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

2017-11-15 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program Forum Młodzieży Szkół Katolickich

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Zapraszamy młodzież ponadpodstawowych szkół katolickich do udziału w XVIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Odbędzie się ono 25 września br. na Jasnej Górze.

Pobierz program

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję