Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Osinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 44/2017, str. 4

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

peregrynacja

ks. Marcin Miczkuła

Procesyjne wniesienie Krzyża Wiary św. Ottona do kościoła

Procesyjne wniesienie Krzyża Wiary św. Ottona do kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wakacyjnej przerwie wracamy na szlak peregrynacji Krzyża św. Ottona oraz Relikwii Krzyża Świętego. Tę naszą wędrówkę rozpoczynamy w dekanacie Maszewo. Pierwszą parafią, którą nawiedziły święte znaki, była parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Osinie. Została ona erygowana w 1981 r. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Uszkiewicz, który podjął się odbudowy kościoła i tworzenia struktur parafialnych

Reklama

Kolejnym proboszczem w 1986 r. mianowany został ks. Janusz Ardowski, a następnym w latach 1991-99 był ks. Józef Czujko. W 1999 r. probostwo w Osinie objął ks. kan. Jerzy Labuda, które aktywnie włączył się w pracę duszpasterską, angażując się bez reszty w podejmowaną posługę. Czas „Misji u stóp Krzyża” rozpoczął się 29 września br. w Godzinie Miłosierdzia procesją od krzyża do kościoła. Po przybyciu i powitaniu świętych znaków sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. prał. dr Zbigniew Wyka. Wieczorem przy krzyżu parafianie zgromadzili się na modlitwie różańcowej, a wspólnotową modlitwę zakończył Apel Jasnogórski. W sobotę parafianie zgromadzili się na porannej modlitwie, następnie w południe odmówili „Anioł Pański” i kolejną część Różańca. W Godzinie Miłosierdzia trwali na modlitwie, prosząc o miłosierdzie dla nich i całego świata. Po południu Relikwie Krzyża Świętego zostały przewiezione do Węgorzyc, których mieszkańcy zgromadzili się na adoracji oraz Mszy św. Przed wieczorną Eucharystią w kościele parafialnym odmówiona została trzecia część Różańca św., a przed Apelem Jasnogórskim czwarta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W niedzielę wielu parafian przybyło do kościoła parafialnego i kościołów filialnych, aby trwać na modlitwie przy krzyżu Chrystusa. Po południu i wieczorem w Osinie sprawowana była Godzina Miłosierdzia, „Gorzkie żale” oraz Apel Jasnogórski. Od poniedziałku do czwartku modlitwę wspólnotową parafianie rozpoczynali Różańcem. Od rana do południa przy krzyżu na katechezie i modlitwie spotykały się dzieci wraz ze swymi katechetami z miejscowej szkoły podstawowej. Po południu sprawowana była Godzina Miłosierdzia, przed wieczorną Mszą św. w kościele parafialnym „Gorzkie żale” lub czas na osobistą modlitwę. Na zakończenie dnia odśpiewywany był Apel Jasnogórski. Po Godzinie Miłosierdzia każdego dnia relikwie przewożone były do kościołów filialnych: w poniedziałek do Redostowa, we wtorek do Węgorzyc, w środę do Kikorzy, a w czwartek do Krzywic. W kościele parafialnym przy krzyżu na wieczornej Eucharystii spotykały się kolejne grupy wiernych: w poniedziałek dzieci wraz ze swymi rodzicami, we wtorek chorzy, w środę małżonkowie, a w czwartek rodziny. Piątek 6 października był dniem zakończenia misji. Poranną modlitwę rozpoczął Różaniec. W samo południe sprawowana była Msza św., a po Godzinie Miłosierdzia święte znaki zostały uroczyście przekazane do kościoła pw. św. Józefa w Jenikowie.

Uroczystościom przekazania przewodniczył ks. kan. Robert Gołębiowski. Po ścieżkach misyjnych zamyśleń parafian poprowadził ks. kan. Jerzy Labuda, proboszcz parafii. Podczas spotkań modlitewnych parafianie mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a po każdym mogli przyjąć błogosławieństwo świętymi relikwiami.

2017-10-25 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozkwitnąć przy krzyżu

Niedziela lubelska 12/2017, str. 6

[ TEMATY ]

krzyż

relikwie

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Poświęcenie pamiątkowych krzyży

Poświęcenie pamiątkowych krzyży
Bierzmowanie 27-osobowej grupy gimnazjalistów i zakończenie peregrynacji relikwii krzyża Chrystusowego zgromadziły rzeszę wiernych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej. Z apostolską posługą w pierwszą sobotę Wielkiego Postu przybył bp Józef Wróbel, którego powitał proboszcz ks. Henryk Zdybel. Słowa Ewangelii proklamował dziekan czemiernicki ks. Jerzy Latawiec, który także sprawował Mszę św. i asystował w obrzędzie bierzmowania.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati powraca do Rzymu

2025-07-08 10:39

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Vatican Media

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

Błogosławiony Piotr Jerzy Frassati

W świecie, gdzie duchowość młodych coraz częściej poszukuje żywych świadków wiary, wydarzenie, które odbędzie się latem w Rzymie, będzie jednym z najważniejszych momentów trwającego Roku Jubileuszowego. Niezniszczone ciało bł. Piotra Jerzego Frassatiego – patrona młodzieży, studentów i ludzi gór – zostanie wystawione w sercu Wiecznego Miasta. Jego obecność ma inspirować nowe pokolenia do życia w prawdzie, służbie i odwadze.

Od 26 lipca do 4 sierpnia 2025 roku trumna z ciałem Frassatiego będzie znajdować się w Bazylice Santa Maria sopra Minerva w Rzymie. To ważny element Jubileuszu Młodych, na który zjadą się młodzi pielgrzymi z całego świata. Szczególna okazja do oddania czci nastąpi w dniach 28 lipca – 3 sierpnia, kiedy w Wiecznym Mieście odbywać się będą główne jubileuszowe spotkania. Kulminacją będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża Leona XIV na kampusie Uniwersytetu Tor Vergata.
CZYTAJ DALEJ

W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego

2025-07-08 20:47

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.

Z dzisiejszej perspektywy, po ogłoszeniu przez Sąd Najwyższy ważności wyborów, a tuż przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta, wychodzą na jaw kulisy kampanii, które powinny zmrozić krew w żyłach każdego, komu zależy na demokracji – niezależnie od sympatii politycznych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję