Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Turcja stanu wyjątkowego

Nie ma wątpliwości: głównymi celami przedłużenia o kolejne 3 miesiące stanu wyjątkowego w Turcji są wzmocnienie reżimu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana i rozprawa z opozycją. Przedłużenie nastąpiło tuż po obchodach rocznicy udaremnienia próby puczu, w której zginęło 250 osób. Przez ten rok tureckie władze aresztowały ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zawieszono w obowiązkach lub zwolniono z pracy w ramach akcji wobec przeciwników Erdoğana. Turecki rząd twierdzi, że czystki są niezbędne, by przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa Turcji, a także by wyeliminować zwolenników islamskiego kaznodziei Fethullaha Gülena, mieszkającego w USA, którego władze w Ankarze oskarżają o organizację próby zamachu stanu. Opozycyjna Ludowo-Republikańska (CHP) – największa partia opozycyjna zaapelowała o zniesienie stanu wyjątkowego, który, jej zdaniem, „staje się permanentny”, co z miejsca odrzucił prezydent Erdoğan.

Spore reperkusje międzynarodowe ma aresztowanie tuż przed wspomnianymi obchodami 6 działaczy praw człowieka, w tym Niemca Petera Steudtnera oraz szefowej tureckiej sekcji Amnesty International – Idil Eser. Trafili do aresztu śledczego pod zarzutem utrzymywania kontaktów z terrorystami. 4 innych aktywistów zwolniono za kaucją; będą odpowiadać z wolnej stopy. Aresztowania nietrudno połączyć z majowym raportem AI, w którym zarzucono władzom Turcji naruszanie wolności słowa i wolności zgromadzeń oraz łamanie prawa do niedyskryminacji w reakcji na ubiegłoroczną próbę puczu. Władze Niemiec już zapowiedziały rewizję stosunków z Turcją, a sojusznicze dotychczas USA ostro potępiły aresztowania i żądały natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Znów próbują

Od takich wieści aż skóra cierpnie: Korea Płn. przygotowuje się do wystrzelenia kolejnej rakiety międzykontynentalnej. Tak twierdzą przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, cytowani przez CNN, a oni wiedzą najlepiej. USA obawiają się, że Korea Płn. wkrótce może wejść w posiadanie rakiet zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych; w ich zasięgu znajdą się zachodnie wybrzeże USA, a także Australia. W ostatnich miesiącach koreański reżim przeprowadził serię prób rakietowych, które wzmogły napięcie w regionie. Testy potępiły nawet Chiny i Rosja. „Północ” zwleka z odpowiedzią na wysuniętą przez Koreę Płd. propozycję rozmów o sytuacji militarnej. Ostatnie rozmowy na szczeblu rządowym między Seulem i Pjongjangiem odbyły się 2 lata temu. Tymczasem, według danych ONZ, „Północy” zajętej zbrojeniami grozi klęska głodu w związku z suszą trwającą od kwietnia do czerwca br., która odbiła się na produkcji kluczowych upraw, w tym ryżu, kukurydzy, ziemniaków i soi. W efekcie Korea Płn. musi importować żywność.

Reklama

wd

* * *

Ofiary w Wenezueli

Żarty w Wenezueli – zmagającej się z największym od dekad kryzysem gospodarczym i politycznym – dawno się skończyły, napięcie w tym kraju sięga zenitu. Podczas zorganizowanego przez opozycję strajku generalnego i towarzyszących mu starć z policją zginęły 2 osoby. Strajk był odpowiedzią opozycji na zaplanowane na 30 lipca przez prezydenta Nicolása Maduro wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które ma zmienić obowiązującą konstytucję i zreorganizować organy państwa. Przeciwnicy Maduro obawiają się, że nowa konstytucja umocni jego pozycję i doprowadzi do rozwiązania obecnego parlamentu, w którym przewagę ma opozycja. Od kwietnia w antyrządowych demonstracjach, przeradzających się w starcia z wojskiem i policją, zginęło już ok. 100 osób.

jk

* * *

Mniejsza Rosja

Nie wiadomo, czym zakończy się wymiana oświadczeń między szefem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksandrem Zacharczenką i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Pierwszy proklamował powstanie „państwa” o nazwie Małorosja, drugi zapowiedział, że zarówno regiony obwodów będące pod kontrolą separatystów, jak i Krym, zaanektowany przez Rosję, będą zwrócone pod zwierzchnictwo Ukrainy. Poroszenko nie wskazał, jak ten powrót ma się dokonać, dlatego wydaje się, że większą wagę ma oświadczenie („proklamacja”) Zacharczenki, bo może sparaliżować negocjacje w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W zamyśle szefa DRL „Małorosja” ma obejmować nie tylko region doniecki, ale także resztę Ukrainy. Inna rzecz, że projekt „Małorosji” nie był konsultowany z samozwańczą Ługańską Republiką Ludową, co wywołało oburzenie jego szefa – Igora Płotnickiego.

Reklama

wd

* * *

Brudne pralnie

Pomysłowość gangsterów nie ma granic. Unijna agencja sprawiedliwości Eurojust alarmuje, że zyski z nielegalnej działalności inwestowane są głównie „na obszarach z historycznie silną obecnością zorganizowanych grup przestępczych, w regionach przygranicznych lub na obszarach, które mogą odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu, i obszarach turystycznych”. Chodzi tu m.in. o miejsca w południowych Włoszech, Andaluzji, Rotterdamie, Marsylii, Londynie, Amsterdamie, Madrycie i Berlinie. Gangi najchętniej inwestują w energię odnawialną, gromadzenie odpadów, usługi finansowe, kasyna i hazard.

EUObserver, wd

* * *

Włoska telewizja o Franciszku

Kard. Parolin przed wizytą w Rosji

Włoska telewizja publiczna RAI przygotowała program pt. „Franciszek, papież dialogu”, który został wyemitowany w pierwszym kanale, cieszącym się największą oglądalnością, i będzie miał powtórki. W materiale znalazł się m.in. wywiad z kard. Pietro Parolinem, najbliższym współpracownikiem Franciszka. Watykański sekretarz stanu przygotowuje się do zaplanowanej na sierpień podróży do Moskwy, podczas której spotka się m.in. z patriarchą Cyrylem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem. – Rozumiem, że podróż ta cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej. Chodzi o budowę mostów, co w przypadku Rosji oznacza działalność Kościoła katolickiego i dialog z Kościołem prawosławnym – powiedział kard. Parolin. Zapowiedział, że w Moskwie będzie też rozmawiać o sprawach międzynarodowych, a więc o Bliskim Wschodzie i Syrii oraz o Ukrainie, którą odwiedził w 2016 r. W programie włoskiej telewizji publicznej poświęconym Franciszkowi wspomniane są także jego dotychczasowe podróże zagraniczne.

Reklama

KAI

* * *

Recepta na radosne życie

Napis na drzwiach Franciszka: „Narzekanie zabronione”

Tabliczka o treści: „Narzekanie zabronione” pojawiła się na drzwiach prywatnego apartamentu papieża Franciszka w Domu św. Marty w Watykanie, który od konklawe w marcu 2013 r. jest jego rezydencją. Na tabliczce jest także informacja, że kto złamie ten zakaz, jest „ofiarą syndromu cierpiętnictwa, któremu towarzyszy spadek humoru oraz zdolności rozwiązywania problemów”. Uprzedza się, że naruszenie zakazu w obecności dzieci spowoduje zaostrzenie sankcji. Tekst kończy uwaga, że aby „pokazać się z jak najlepszej strony, należy skoncentrować się na własnych możliwościach, a nie na własnych ograniczeniach: przestań narzekać i zrób coś, aby poprawić swe życie”.

Tabliczkę ofiarował Franciszkowi po audiencji generalnej w środę 14 czerwca br. jej autor, włoski psycholog i psychoterapeuta Salvo Noè. Oprócz tego podarował on Papieżowi swoją książkę i bransoletkę. Na widok tabliczki Franciszek miał powiedzieć, że przyczepi ją na drzwiach swojego biura w Domu św. Marty. W końcu jednak uznał, że lepiej pasuje ona do jego prywatnego apartamentu.

KAI

* * *

Chiny

Największy eksporter chrześcijaństwa?

Wydawany w Hongkongu anglojęzyczny dziennik „South China Morning Post” doszedł do wniosku, że Chiny mogą się stać w najbliższych latach największym „eksporterem” wiary chrześcijańskiej na świecie. Według oficjalnych statystyk chińskich, w 2014 r. żyło w tym kraju (na kontynencie, tzn. bez Hongkongu i Makau) 28 mln chrześcijan, ale niektórzy zagraniczni znawcy zagadnienia uważają, że w rzeczywistości liczba ta waha się od 70 do 100 mln. A według Ośrodka Badania Globalnego Chrześcijaństwa przy amerykańskim Seminarium Teologicznym Gordona-Conwella, w 2020 r. w Chinach może być ponad 150 mln wyznawców Chrystusa. Wśród nich są setki, a nawet tysiące misjonarzy działających na całym świecie, zwłaszcza w krajach muzułmańskich. Brak jest jednak dokładnych danych na ten temat, gdyż „podziemne” wspólnoty protestanckie w Państwie Środka działają niezależnie od organizacji religijnych uznanych przez rząd.

Reklama

KAI

* * *

Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Brytyjscy posłowie debatowali na temat polsko-brytyjskich relacji. Z ust posła Daniela Kawczyńskiego padły mocne słowa pod adresem Niemiec w sprawie budowy Nord Stream 2. Podniósł również temat stałych baz NATO na linii Wisły.

• Brytyjskie media twierdzą, że rząd skłania się ku okresowi przejściowemu po Brexicie. Imigranci z państw UE mogliby w takiej sytuacji przybywać na Wyspy przez lata po wyjściu ze Wspólnoty. Komentatorzy widzą to jako zwycięstwo rządowej frakcji, opowiadającej się za tzw. miękkim Brexitem.

• Liberalni Demokraci – jedyna działająca na terenie całej Wielkiej Brytanii partia prounijna – mają nowego lidera. To Vince Cable, który chce drugiego referendum w sprawie Brexitu, ale o imigrantach wypowiada się ostrożnie.

• Rosyjska Duma Państwowa zwróciła się do europejskich parlamentów, aby osądziły Polskę w związku z likwidacją radzieckich pomników. Temat ten porusza rządowa „Rossijskaja Gazieta” w artykule „Obrona historii”.

• Francuski Senat przyjął projekt prawa, mającego zastąpić stan wyjątkowy, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu poważnego zagrożenia terrorystycznego. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania rewizji zarówno w dzień, jak i w nocy.

Reklama

• Do trzęsienia ziemi o sile 6,7 stopni w skali Richtera doszło na greckiej wyspie Kos. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą sytuowaną na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji. Zginęły 2 osoby, a 100 zostało rannych.

• Ekshumowano ciało słynnego hiszpańskiego surrealisty – Salvadora Dalego. Artysta zmarł w 1989 r., jednak teraz pojawiła się osoba podająca się za jego córkę. Specjaliści pobrali materiał DNA, by to sprawdzić.

2017-07-26 09:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję