Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bazylika mniejsza w Rychwałdzie

Niedziela 23 lipca br. jest ważnym dniem nie tylko dla wiernych z parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie, lecz także dla całej diecezji bielsko-żywieckiej. W tym dniu na Mszy św. o godz. 11 zostanie oficjalnie ogłoszony dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający bazylikę mniejszą w Rychwałdzie.

Jak podkreśla kustosz sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej o. Bogdan Kocańda OFMConv, starania o tytuł bazyliki rozpoczęto w 2015 r., po zakończeniu obchodów 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej. – Poprosiliśmy o to bp. Romana Pindla. Biskup poinformował nas, że najpierw ten tytuł uzyska kościół w Hałcnowie, ale możemy się nadal o to starać, jako drugi kościół w diecezji. Skierowaliśmy więc pismo do Konferencji Episkopatu Polski z podpisem biskupa Romana, zawierające prośbę o zgodę na nadanie tytułu bazyliki naszemu sanktuarium. A oprócz tego wysłaliśmy do wszystkich biskupów foldery z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Gdy uzyskaliśmy akceptację KEP, przygotowaliśmy dokumentację na temat duszpasterstwa w naszym kościele. Dnia 6 czerwca 2016 r. bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie. Ku naszej radości 25 marca br. – w dniu jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji bielsko-żywieckiej, kongregacja wydała dekret ustanawiający bazylikę w Rychwałdzie – mówi o. Kocańda. Dekret podpisał kard. Robert Sarah – prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, i to on będzie przewodniczył Mszy św. 23 lipca o godz. 11 przy ołtarzu polowym przed rychwałdzkim kościołem, na której w imieniu papieża Franciszka oficjalnie ogłosi kościół w Rychwałdzie tytułem bazyliki mniejszej. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim. Mszę św. poprzedzi godzinny występ Braci Golec, a po Mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy z oznaczonym tytułem bazyliki. W tym samym dniu o godz. 20 odbędzie się jeszcze koncert zespołu Trio Appassionata z Rudy Śląskiej pt.: „Muzyczna podróż dookoła świata”.

Wierni wraz franciszkanami z Rychwałdu przygotowywali się do tego wydarzenia na różne sposoby, m.in. poprzez „nowennę tygodni” z udziałem pielgrzymów z dekanatów naszej diecezji. – Od 20 maja do 15 lipca prowadziliśmy spotkania nowennowe, na które zapraszaliśmy w poszczególne soboty dwa lub trzy dekanaty diecezji, w tym też parafie dekanatu żywieckiego. Przybliżaliśmy pielgrzymom historię naszego sanktuarium, odprawialiśmy Msze św., a po niej odmawialiśmy akt zawierzenia Matce Bożej Rychwałdzkiej i namaszczaliśmy wiernych olejkiem radości. Po części modlitewnej zapraszaliśmy uczestników na gorący posiłek – wspomina o. Kocańda.

Reklama

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do historycznej uroczystości było nawiedzenie sanktuarium w Rychwałdzie przez monstrancję fatimską – dar narodu polskiego dla Fatimy za 100-lecie objawień fatimskich. – Tym „czasem łaski dzięki Matce Pana” dziękowaliśmy Maryi za szczególną opiekę nad naszą parafią. Rozpoczęliśmy 13 lipca Nabożeństwem fatimskim pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Na nabożeństwo złożyła się adoracja, Msza św. i procesja fatimska. Następne dwa dni trwała adoracja wdzięczności w ciszy. A peregrynację zakończył odpust parafialny ku czci Matki Bożej Szkaplerznej 16 lipca, z Sumą odpustową o godz. 11 oraz procesją eucharystyczną z monstrancją fatimską – dodaje kustosz. Przygotowywano się również od strony estetycznej – poprzez różne prace w kościele i wokół niego.

Kościół w Rychwałdzie jest drugim kościołem diecezji podniesionym do godności bazyliki mniejszej. W lipcu 2016 r. oficjalnie taki tytuł uzyskał kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku-Białej Hałcnowie.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rychwałd: kilka tysięcy wierncyh na nabożeństwie fatimskim

[ TEMATY ]

Rychwałd

www.dobremiejsce.org

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 13 lipca w nabożeństwie fatimskim w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie koło Żywca. Uroczystościom, w których udział wzięli między innymi członkowie Rycerstwa Niepokalanej z terenu Śląska i Małopolski, przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny wezwał, by naśladując nazareńskie posłuszeństwo Maryi, uczyć się chodzenia drogami wiary.

Analizując Łukaszowy opis zwiastowania, biskup w homilii zwrócił uwagę, jak Maryja reaguje na przedstawiony jej przez archanioła Gabriela Boży plan zbawienia. Podkreślił przy tym, że Maryja nie jest tylko biernym odbiorcą Gabrielowego przesłania.

„Komentatorzy tego wydarzenia zawsze widzieli w słowach i postawie Maryi aktywne wyrażenie swojej woli, a nie tylko bierne, bezduszne poddanie. Pomimo początkowego lęku i zmieszania, Maryja zdecydowała się powiedzieć Bogu ‘tak’! Jednocząc swoją wolę z Bożym planem, stała się doskonałym wzorem wiary żywej” – zaznaczył kaznodzieja.

Uroczystości zakończyła procesja maryjna ze świecami oraz apel maryjny i uroczyste zasłonięcie wizerunku. W konfesjonałach wokół sanktuarium w Rychwałdzie kapłani pełnili posługę miłosierdzia. Przed Mszą św. odczytano intencje, jakie pątnicy przynieśli do tronu Pani Ziemi Żywieckiej.

Wśród pielgrzymów dominowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej z terenu Śląska i Małopolski. Modlili się m.in. diecezjalny asystent tego stowarzyszenia o. Arkadiusz Bąk OFMConv oraz prowincjalny asystent o. Piotr Cuber OFMConv, księża diecezjalni, franciszkanie oraz kapłani i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Papież: radość bycia z Panem przyciąga i jest zaraźliwa

2020-08-08 14:46

[ TEMATY ]

Franciszek

papież Franciszek

Małe Siostry Franciszkanki od Najświętszego Serca

Grzegorz Gałązka

„Powinniśmy pozwolić Panu, aby zawsze był z nami zjednoczony. W ten sposób będzie nas przemieniał dzień po dniu, czyniąc nasze serca coraz bardziej podobnymi do swojego Serca” – tymi słowami Papież Franciszek zwrócił się w specjalnym przesłaniu do zgromadzenia Małych Sióstr Franciszkanek od Najświętszego Serca.

Dokładnie za rok będzie ono obchodziło 100-lecie śmierci swojej założycielki bł. Marii Margherity Caiani. To właśnie ona w 1902 roku dała początek temu zgromadzeniu. Dzisiaj siostry rozpoczęły rok jubileuszowy jej poświęcony. Pełnią posługę szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży we Włoszech, Brazylii, Egipcie, na Sri Lance oraz w Betlejem.

Ojciec Święty w swoim przesłaniu zatrzymał się na znaczeniu nazwy zgromadzenia. Słowo: „Małe” zwraca uwagę na tajemnicę stylu życia zgromadzenia. Chodzi o „styl małości”. Siostry żyją w szkole św. Franciszka, aby bardziej naśladować Pana, który jako pierwszy stał się mały, wybierając tę drogę. To wąska i wymagająca ścieżka, ale jeśli podąża się nią na serio staje się bardzo owocna – podkreślił Papież. Nazwa zgromadzenia wyróżnia sie ponadto określeniem „Najświętsze Serce”, aby zakorzenić się u źródła Miłości Jezusa. Ona jest konkretna i wierna, wyraża się w bliskości poprzez gesty, które podnoszą oraz dają godność i zaufanie. Określenie „Najświętsze Serce” w nazwie zgromadzenia nie jest jedynie uzupełnieniem, ale mówi znacznie więcej, wskazuje na przynależność. Wyraża się ona przede wszystkim w modlitwie. Całe wasze życie jest wezwaniem, aby poprzez łaskę Ducha Świętego stać się modlitwą – zauważył Franciszek.

Ojciec Święty życzył siostrom, aby pobudzane przez Najświętsze Serce były matkami dla ludzi, których spotykają „od kołyski po grób”, jak mawiała założycielka. Zachęcał, aby głosiły z radością, że Pan patrzy na nas zawsze z miłosierdziem i ma miłosierne serce. Papież zwrócił uwagę, że charyzmat zgromadzenia ma również charakter „naprawczy”. „Poprzez wasze modlitwy i wasze małe gesty zasiewacie na polu świata ziarno miłości Boga, która wszystko czyni nowym. Ziarno, które wpada w ziemię nie robi hałasu. Te dzieła są w stanie uczynić świat piękniejszym, oświetlić go promieniem miłości Boga” – powiedział na zakończenie Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję