Reklama

Głos z Torunia

Pod opieką Maryi

Niedziela toruńska 28/2017, str. 1

[ TEMATY ]

diecezja

uroczystość

Wiesław Ochotny

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Podczas procesji obraz Matki Bożej niesiony był przez różne stany

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy to wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców Torunia i diecezji toruńskiej. Tego dnia wierni gromadzą się pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, by dziękować Maryi za Jej matczyną troskę i wypraszać potrzebne łaski u Patronki diecezji.

Każdego roku tłumy wiernych gromadzą się na modlitwie i procesji ulicami miasta. Tegoroczne obchody ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy miały szczególny charakter. Przeżywano je w roku jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej oraz 50-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej. Warto dodać, że procesja odbyła się po raz 70. Pierwsza procesja toruńskimi ulicami odbyła się w 1947 r., jako wynagrodzenie za zniewagi i świętokradztwa, które miały miejsce podczas II wojny światowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy w diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Następnie, po odmówieniu Nowenny, uczestnicy wyruszyli w procesji do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Podczas procesji dziękowano Bogu za to, że od 70 lat mieszkańcy Torunia mogą oddawać cześć Matce Bożej poprzez publiczne procesje. Razem z Księdzem Biskupem modlono się przy czterech ołtarzach i wypraszano łaski dla wszystkich mieszkańców diecezji. W trakcie drogi śpiewano pieśni, odmawiano Różaniec i odczytywano modlitwy nadesłane na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Reklama

Na zakończenie procesji biskup Andrzej przewodniczył Eucharystii. Ksiądz Biskup zaznaczył, że Maryja jest Matką każdego z nas. Jej macierzyństwo bierze swój początek u stóp krzyża. – Zanim żołnierz przebił włócznią serce Jezusa, On otworzył dla nas serce swojej Matki – mówił biskup Andrzej.

Homilię wygłosił o. Witold Kawecki CSsR. Podkreślił, że Maryja przedstawiona jest na ikonie jako Hodegetria, czyli Wskazująca Drogę. Ona jest z nami w każdej chwili życia i zawsze prowadzi do Chrystusa, który jest naszym zbawieniem.

Na zakończenie Mszy św. odmówiono akt zawierzenia diecezji Matce Bożej Nieustającej Pomocy.

2017-07-06 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Kębelskiej Pani

Niedziela lubelska 35/2016, str. 1

[ TEMATY ]

uroczystość

Paweł Wysoki

Cudowna figura Matki Bożej Kębelskiej

Cudowna figura Matki
Bożej Kębelskiej
Kiedy chodziłam do szkoły, wrzesień zawsze kojarzył mi się z nowym rokiem szkolnym. Czekałam na pierwszy dzień tego miesiąca z nadzieją, że kolejny rok nauki przyniesie nowe oceny, nowe przyjaźnie, nowe przygody; że znów uporządkuje wakacyjny chaos i letnie rozleniwienie. Gdy po latach nauki w mniejszych miejscowościach trafiłam do dużego miasta, zresztą też do szkoły, tyle że wyższej, brakowało mi takiej daty wyraźnie dzielącej czas. Znalazłam ją dopiero wówczas, gdy rozpoczęłam pracę i poznałam sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Pierwszy udział we wrześniowym odpuście był dla mnie odkryciem zupełnie nowej rzeczywistości. W dzieciństwie i młodości często pielgrzymowałam do maryjnych sanktuariów; uczestniczyłam w odpustach na Jasnej Górze, ale tak naprawdę zakochałam się dopiero w Wąwolnicy. Rozświetlona tysiącami świec procesja do Kębła, Suma odpustowa w oprawie najpiękniejszych wieńców dożynkowych, świadectwa osób otrzymujących szczególnie łaski, a przede wszystkim spokój zamkowej kaplicy, w której przechowywany jest skarb największy – łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej, sprawiają, że już w środku lata zaczynam tęsknić za pierwszym wrześniowym weekendem. Jak niegdyś pierwszy dzień szkoły, tak teraz rocznica koronacji cudownej figury wyznaczają mój czas. U stóp Maryi, ukryta wśród tysięcy pielgrzymów, porządkuję swoje serce. Zapatrzona w piękną twarz Madonny, w Jej obliczu niczym w kryształowym lustrze szukam swojego odbicia żony i matki. Tam nie pytam o krzywdy i zranienia, ale niczym dożynkowy wieniec składam u Jej stóp każde dobro, które w minionym roku stało się moim udziałem. Przed najlepszą z Matek składam raport z mojego codziennego słuchania Jezusa. Chociaż różnie z tym bywa, otoczona Jej blaskiem na nowo zaczynam wierzyć w siebie, mocną Bożą łaską, wstawiennictwem świętych, troskliwą obecnością najbliższych i własną pracą. Wraz z pielgrzymami powtarzam: „Matko Boga i ludzi, oddaję się Tobie w macierzyńską opiekę i obieram Cię za Opiekunkę i Przewodniczkę w drodze do Ojca Niebieskiego. W trudzie pogłębiania przyjaźni z Bogiem wypraszaj mi u swojego Syna, Jezusa Chrystusa, niezbędne łaski”. Wrześniowe spotkanie z Kębelską Panią jest dla mnie nowym początkiem. Co roku na Placu Różańcowym otrzymuję coraz większy depozyt miłości.
CZYTAJ DALEJ

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

2026-05-28 14:48

[ TEMATY ]

aborcja

Lublin

Adobe Stock

Fundacja Życie i Rodzina otrzymała oficjalne potwierdzenie, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dziecko przeżyło aborcję. Najprawdopodobniej była to późna aborcja eugeniczna na zaświadczenie od psychiatry.

Szpital zataja dokładną datę zdarzenia, a także ukrywa, co zrobiono z dzieckiem, ile ono żyło i w jaki sposób zostało pozbawione życia. W odpowiedzi na pytania w ramach dostępu do informacji publicznej dyrekcja lubelskiego szpitala potwierdziła, że w okresie od 1 stycznia do końca 2025 roku jedno dziecko przeżyło swoją aborcję. W ciągu ostatnich 3 lat w murach tej lecznicy zabito: 2023 – 1 dziecko, 2024 – 2 dzieci, 2025 – 4 dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Za klauzurą powstają różańce na wizytę Papieża

2026-05-30 14:55

[ TEMATY ]

różaniec

Vatican Media

Hiszpańskie klasztory klauzurowe przygotowują tysiące ręcznie wykonanych różańców, które będą towarzyszyć czerwcowej wizycie Papieża Leona XIV. W inicjatywę, realizowaną przez 16 wspólnot żyjących na co dzień z dala od życia publicznego, zaangażowali się także młodzi wolontariusze pomagający w pakowaniu różańców. Jak informuje Vatican News, projekt stał się jednym z symboli przygotowań do papieskiej podróży.

Przed wizytą Papieża Leona XIV w Hiszpanii, zaplanowaną na 6–12 czerwca, szesnaście klasztorów kontemplacyjnych z różnych regionów kraju przygotowuje tysiące dziesiątek różańca dla pielgrzymów. Inicjatywa jest związana z podróżą apostolską odbywającą się pod hasłem „Podnieście oczy” („Alzad la mirada”).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję