Reklama

Głos z Torunia

Szukać i zbawić to, co zginęło

Niedziela toruńska 25/2017, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

zakony

Aleksandra Wojdyło

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Obchody 20. rocznicy beatyfi kacji bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Taką dewizą kierowała się bł. Matka Maria Karłowska, zakładając w 1894 r. Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Realizowała ją przez m.in. pracę na rzecz ubogich, chorych, z rozbitych rodzin, dziewcząt i kobiet z marginesu społecznego oraz zakładanie zakładów wychowawczo-resocjalizacyjnych i szpitali dla chorych wenerycznie. Do śmierci w 1935 r. w domu zakonnym utworzonym na Wzgórzu Zamkowym w Jabłonowie Pomorskim realizowała swą miłość do Boga i ludzi. 6 czerwca 1997 r. w Zakopanem podczas pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II włączył ją do grona błogosławionych.

W diecezjalnym sanktuarium bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie 3 czerwca odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej bł. Marii Karłowskiej. Uroczystość połączona była z przeżywaniem 8. rocznicy przyjęcia przez miasto Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej oraz rozpoczynającym się Świętem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przewodniczył jej bp Andrzej Suski. Wśród gości znaleźli się: przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego (na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem), powiatowego (reprezentowanego przez starostę Piotra Boińskiego), miejskiego (z burmistrzem Przemysławem Górskim i przewodniczącym rady Krzysztofem Kamińskim), kapłani, przedstawicielki żeńskich zgromadzeń zakonnych, dziewczęta z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych sióstr pasterek z Pniewitego i Topólna, mieszkańcy Jabłonowa i okolic oraz czciciele Błogosławionej Pasterki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wezwani do świętości

Podczas uroczystej Mszy św. dziękowano Bogu za życie bł. Marii Karłowskiej oddane w ratowaniu dusz zagubionych, a za jej przyczyną modlono się o nowe powołania do zgromadzenia sióstr pasterek, o Opatrzność Bożą nad rodziną zakonną, dobroczyńcami i czcicielami.

Tematem przewodnim homilii wygłoszonej przez bp. Andrzeja była świętość. Przypominając, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”, kaznodzieja mówił o powołaniu wszystkich do świętości oraz roli, jaką w codziennym życiu odgrywają wyniesieni przez Kościół na ołtarze. Podkreślił, że także dziś – w czasach nowoczesnych technologii – jest miejsce na świętość. – Sensem i kierunkiem naszego życia ma być myślenie o własnej świętości i realizowaniu drogi do doskonałości. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy wezwani do świętości – mówił. Świętość to wysoka miara zwyczajnego życia chrześcijańskiego, czyli miłość Boga i bliźniego – dodał za św. Janem Pawłem II. Zwracał także uwagę na świętość jako dar i zadanie dla każdego chrześcijanina, ale również jako podstawę godności człowieka i duchowej nobilitacji. – Bóg w nas się przegląda, ponieważ jesteśmy stworzeni na Jego wzór i podobieństwo. To jest fundament, na którym chrześcijanin może odbudowywać poranione życie. O świętości, nawet jeśli to droga wąska i stroma, trzeba mówić, trzeba medytować, trzeba w nią wierzyć, trzeba o niej nauczać – głosił. Mówił również o potrzebie pracy nad sobą, uświęcaniu się poprzez bycie blisko Boga i służbę ludziom. Zachęcił, aby dostrzegać w codzienności ludzi świętych oraz polecać siebie i swoje sprawy wstawiennictwu przed Bogiem naszych świętych. Na koniec podkreślił, że na królewskiej drodze do świętości Bóg postawił nam bł. Marię Karłowską, która od 20 lat oręduje za nami.

Reklama

Gratulacje i życzenia

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki podkreślił znaczenie życia i dzieł bł. Marii Karłowskiej oraz jej związki z Toruniem, w którym założyła pierwszy szpital. Wraz z przewodniczącym sejmiku Ryszardem Boberem za zasługi dla regionu wręczył matce generalnej zgromadzenia sióstr pasterek s. Gracjanie Zborała CSDP najwyższe odznaczenie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Wręczono również dokument ustanawiający św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Życzenia jubileuszowe dla sióstr pasterek złożyli również starosta brodnicki Piotr Boiński oraz burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz ze współpracownikami. Dziękowano za 80-letnią służbę potrzebującym w Jabłonowie, zaangażowanie w duchowy rozwój mieszkańców.

Dzieło trwa

Na koniec s. Gracjana, wspominając wydarzenie beatyfikacji matki Marii sprzed 20 lat, przypomniała istotę dzieł Błogosławionej najpierw w Wielkopolsce, potem na Pomorzu – niesienia światła w życie ludzi zagubionych. Dzięki bł. Marii Karłowskiej, „gwieździe na horyzoncie polskiego miłosierdzia” (jak pisano po jej śmierci) z odtrąconych przez rodzinę i społeczeństwo dzieci grzechu rodziły się do nowego życia dzieci łaski ufające Panu. Zachęcała do czerpania Bożego światła od bł. Marii z sanktuarium jabłonowskiego. Zapewniła również o dalszym wiernym realizowaniu przez siostry pasterki swojego charyzmatu „szukania i zbawiania tych, którzy się pogubili”. – Pozwólmy się prowadzić świętym na codziennych naszych drogach – dodała.

Po Liturgii wierni oddali cześć relikwiom bł. Marii Karłowskiej. W kaplicy klasztornej podczas adoracji Najświętszego Sakramentu poprzez zawierzenie się Najświętszemu Sercu Jezusowemu – wzorem bł. Marii Karłowskiej – wypraszano łaski miłości i światła Chrystusowego dla zabłąkanych w swej wierze i życiu oraz pomocy w odzyskaniu utraconej godności, wybraniu na nowo drogi prostej i właściwej. Wszystkie trudne sprawy zawierzono miłosiernemu Bogu w Koronce do Miłosierdzia Bożego.

Uroczystościom na Wzgórzu Jabłonowskim towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotograficznych uczennic Liceum Plastycznego w Rypinie. Pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera, w ramach święta województwa kujawsko-pomorskiego, zorganizowano także koncert muzyki filmowej „The best”. Małgorzata Chruściel oraz Adam Lemański z zespołem zaprezentowali na jabłonowskim wzgórzu największe przeboje muzyki pop.

Niech słowa św. Jana Pawła II sprzed 20 lat: „Jakże potrzeba tego «geniuszu kobiety», aby dzisiejszy świat docenił wartość ludzkiego życia, odpowiedzialności, wierności; aby zachował szacunek dla ludzkiej godności!” będą nadal wyróżnikiem dostrzegania wartości człowieka i poszanowania jego godności.

2017-06-13 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poza światem i w świecie

Mimo że mieszkają za klauzurą, często mają większy kontakt ze światem zewnętrznym niż niejeden z tego świata. Ich życiem jest modlitwa, a ona jest bardzo potrzebna właśnie tym ze świata

Czterdzieści kilometrów za Warszawą, na skraju niewielkiej wsi Radonie w surowych budynkach z czerwonej cegły mieszka trzynaście mniszek: dwanaście po ślubach, trzynasta – postulantka. Dominikanki klauzurowe stanowią żeńską gałąź Zakonu Kaznodziejskiego założonego przed ośmiuset laty przez Hiszpana – Dominika Guzmána. Pełna nazwa posługujących tu sióstr brzmi: Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego Klasztor Matki Bożej Różańcowej w Radoniach. Charyzmatem sióstr dominikanek, jak wyjaśnia s. Bernadeta, przełożona tamtejszego klasztoru, jest przede wszystkim uwielbianie Pana Boga swoim życiem. – Drugi nurt to pokuta i modlitwa wstawiennicza – za naszych braci w zakonie i za tych, którzy potrzebują duchowego wsparcia.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję