Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Maryjo, Twoi jesteśmy

„Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria!” – słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II stały się mottem II Festiwalu Pieśni Maryjnej i Religijnej w Lipsku

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2017, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

Ks. Krzysztof Hawro

Zespół alumnów wraz z ks. Dominikiem Samulakiem podczas modlitwy

Zespół alumnów wraz z ks. Dominikiem Samulakiem podczas modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to już druga edycja festiwalu, którego głównym organizatorem jest parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku k. Zamościa przy współpracy z Urzędem Gminy Zamość i Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: bp Marian Rojek – ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Ryszard Gliwiński – wójt gminy Zamość.

Tegoroczne spotkanie odbyło się 21 maja przy kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku. Była to okazja do wspólnego spotkania i rywalizacji kilkunastu zespołów śpiewaczych oraz solistów nie tylko z terenu gminy. To również spotkanie modlitewne mające na celu oddanie hołdu Mace Bożej. Taki charakter spotkania wskazał ks. ks. Tomasz Winogrodzki, proboszcz parafii w Lipsku. – Bardzo się cieszę, że taki Festiwal Pieśni Maryjnej powstał tutaj. Pomysł zrodził się u moich parafian. Zawsze powtarzam, że część Kościoła, którą stanowią wierni, jest śpiącym olbrzymem, którego trzeba obudzić, by działać. Uważam, że ten olbrzym został obudzony. Festiwal prowadzą nasi młodzi parafianie, śpiewają też parafianie i goście – podkreślił ks. Winogrodzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa i świadectwo

Reklama

Niedziela 21 maja to szczególny dzień w naszej wspólnocie. Tego dnia gościliśmy wśród nas ks. Dominika Samulaka, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. Przybył do nas wraz z alumnami, by przeżywać u nas „niedzielę powołaniową”. Była to okazja do wspólnej modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa, ale też sposobność do przyjrzenia się osobom, które odpowiedziały na głos Pana Jezusa i zostawiwszy wszystko, poszły za Nim. Zespół klerycki ubogacił liturgię swoim śpiewem, a ks. Dominik i dk. Paweł głosili słowo Boże, ukazujące potrzebę modlitwy za powołanych i o powołanych. Alumni, obecni w naszej wspólnocie, pokazali także swój talent muzyczny i podzielili się świadectwem powołania z uczestnikami tegorocznego festiwalu.

Aktywność i spotkanie

Żeby festiwal mógł się odbyć, potrzeba aktywności wielu osób. Potrzeba wielkiego wysiłku i zaangażowania. Taka aktywność społeczności lokalnej to nieodosobniona sprawa, co podkreśla Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość: – Wspólnoty parafialne, wspólnoty samorządowe to nasze wspólne zadania, abyśmy pielęgnowali wartości wielu pokoleń Polaków, wiarę, kulturę, historię, tradycję i o to wspólnie dbamy. To taki czas, żebyśmy pielęgnowali to wszystko, co piękne, co polskie, ale także ogarnęli refleksjami to wszystko, co robimy – podkreślił gospodarz gminy.

Na chwałę Maryi

II Festiwal Pieśni Maryjnej i Religijnej „Totus Tuus” w Lipsku rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Tomasz Winogrodzki, a homilię wygłosił ks. Dominik Samulak. Po wspólnej modlitwie w świątyni parafialnej uczestnicy festiwalu przeszli na przykościelny plac, gdzie otwarcia części konkursowej dokonał ks. Tomasz Winogrodzki i Ryszard Gliwiński. Tę część festiwalu poprowadzili: Maria Iwanicka i Konrad Serafin. Wśród występujących na scenie znalazły się m.in. zespoły ze szkół w Białowoli, Lipsku, Borowinie Sitanieckiej, schole parafialne z Cieszanowa i Kosobud, Wesołe Gosposie z Sitańca Kolonii, Białowolanki z Białowoli, Echo Lipska, męski chór Baryton z Lipska i Czerwone Korale z Zawady oraz soliści, a gościem specjalnym był zespół alumnów z seminarium duchownego.

Jak podkreśliła Barbara Rabiega, przewodnicząca jury konkursowego festiwalu, nie liczyły się tylko walory głosowe, ale również ogólne sceniczne wrażenie występu uczestników. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, różańce oraz figurkę Matki Bożej Fatimskiej, nawiązującą do setnej rocznicy objawień w Fatimie.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu w Lipsku była wystawa, którą można było obejrzeć w nawie bocznej parafialnej świątyni. Przedstawiała ona ponad 70 obrazów, haftowanych przez panią Marię Gęślę, pochodzącą z Białowoli, a obecnie mieszkającą w Świdniku. Pani Maria wyszywa różnymi technikami obrazy Matki Bożej, pejzaże, wizerunki papieży. Na wystawie można było zobaczyć wizerunki Maryi z różnych świątyń w kraju i za granicą – wyszyte nićmi, koralami, haftem krzyżykowym i haftem richelieu. Patronat medialny nad festiwalem objęli Katolickie Radio Zamość, „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”, Telewizja Internetowa Zamosc.TV, portal Roztocze.Net i miesięcznik „Roztoczański Głos”.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i koncert. Dziękowali za dar świątyni

[ TEMATY ]

festiwal

jubileusz poświęcenia świątyni

Bielski Chór Kameralny

Monika Jaworska

Koncert w Pogórzu.

Koncert w Pogórzu.

Modlitwa i koncert złożyły się na dziękczynienie za jubileuszową 10. rocznicę poświęcenia kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu.

Najpierw wierni wraz z księżmi dziękowali na Mszach św. za dar świątyni i kapłanów. – W swej modlitwie zanoszonej w dniu poświęcenia świątyni król Salomon uświadamia sobie, ale także nam, że miłosierny Bóg wysłuchuje modlitw każdego, kto zwraca się do Niego z pokorą, uległością i miłością, a szczególnie darzy swoimi łaskami w miejscu świętym, które On sam wybrał sobie na spotkanie z człowiekiem. Choć w rzeczywistości Jego prawdziwym mieszkaniem jest niebo, to jednak przenika swoją obecnością także ziemię, pochyla się nad swoimi stworzeniami, przebacza grzesznikom ich winy i umacnia ich, by nie ustali w drodze do Jego Królestwa wiecznego szczęścia i pokoju – podkreślił proboszcz ks. Ignacy Czader w kazaniu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do synodu waldensów o wolności dzieci Bożych

2026-08-24 14:57

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

synod waldensów

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W orędziu podpisanym przez sekretarza stanu kard. Pietra Parolina Papież przesłał pozdrowienia Kościołom metodystycznym i waldenskim z okazji otwarcia ich synodu. Jak informuje Vatican News, zwrócił szczególną uwagę na sztuczną inteligencję, podkreślając potrzebę rozwijania techniki, nie zapominając o sercu.

Synod Kościołów metodystycznych i waldenskich rozpoczął się w sobotę 22 sierpnia w Torre Pellice w Piemoncie. W przesłaniu Papież nawiązał do tematu sztucznej inteligencji, który był głównym przedmiotem refleksji poprzedzających Synod. W obliczu rewolucji cyfrowej, która wydaje się sugerować przezwyciężenie tego, co ludzkie, Leon XIV wskazał, że chrześcijanie są powołani do wspólnego świadczenia o wolności ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo Boga. Przywołując fragment encykliki „Magnifica humanitas”, Leon XIV podkreślił, że konieczne jest, aby „rozwijać technikę, nie dopuszczając do cofania się serca”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przyborek o Francji: utrzymanie wiary większym wyzwaniem niż chrzest

2026-08-25 07:37

[ TEMATY ]

chrzest

Francja

Bp Piotr Przyborek

utrzymanie wiary

fot. Polskifr.fr, ks. Tomasz Sokół

Bp Piotr Przyborek

Bp Piotr Przyborek

Rodzi się pytanie o to, jak tych ludzi zagospodarować, żeby tej wiary nie stracili, bo paradoksalnie to jest dużo większym wyzwaniem niż tylko sam chrzest - wskazał w rozmowie z Polskifr.fr biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Piotr Przyborek, który odniósł się do ożywienia religijnego we Francji. Za miesiąc 25 września do tego kraju uda się papież Leon XIV.

Biskup wyraził „wielką radość, bo gdy te dane dotyczące chrztów młodzieży i dorosłych we Francji są podawane, to naprawdę robią wrażenie”. Pomimo tego, że Francja często postrzegana jest jako kraj laicki bp. Przyborkowi kojarzy się „ze wspólnotami bardzo żywymi”. Jego zdaniem
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję