Reklama

Niedziela Sandomierska

W mocy Ducha Świętego

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego, popularnie zwana Zielonymi Świątkami. W języku liturgicznym nazywa się ono Pięćdziesiątnicą, ponieważ właśnie pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Wypełnił tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie” (J 15, 26). Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem świąt paschalnych. Z kolei nazwa „Zielone Świątki” zapewne wzięła się stąd, że obchodzimy je w najpiękniejszej porze całego roku, gdy przyroda jest w pełnym rozkwicie. Kościoły, domy, obejścia przybierane są najczęściej młodymi brzózkami, a wszędzie wokół nas rozlewa się przepiękny widok.

W oczekiwaniu

Największe święta w Kościele mają swoje wigilie – oczekiwania. Również uroczystość Zesłania Ducha Świętego w wielu miejscach poprzedzona jest modlitewnym czuwaniem i przywoływaniem trzeciej Osoby Trójcy Świętej. Tak będzie np. w Sandomierzu, Tarnobrzegu czy Stalowej Woli. Te czuwania prowadzone będą przez osoby związane z Odnową w Duchu Świętym, z osobami przeżywającymi Seminarium Odnowy Wiary czy członkami Ruchu Światło-Życie.

Reklama

Przypominam sobie, że w trakcie turnusów wakacyjnych rekolekcji oazowych wieczorem dwunastego dnia organizujemy z Diakonią Wychowawczą czuwanie przed Dniem Wspólnoty, który w Ruchu Światło-Życie przeżywany jest właśnie jako dzień Zesłania Ducha Świętego. Niewątpliwie dobre przeżycie i doświadczenie tej modlitwy powoduje, że wspólne spotkanie z uczestnikami innych turnusów nadaje dynamizmu i utrwala dotychczasowe Boże działanie w naszych sercach. Dodatkowo przy rekolekcjach pierwszego stopnia jest to o tyle istotne, że kolejny dzień – czternasty jest przeżywaniem ewangelizacji, czyli dzielenia się ze spotkanymi, często zupełnie przypadkowo, ludźmi doświadczeniem działania Boga w naszych sercach i świadectwem wiary.

Odnowa w Duchu Świętym

Grupą szczególnie kojarzoną z działaniem trzeciej Osoby Trójcy Świętej jest Odnowa w Duchu Świętym. Ostatnim wielkim wydarzeniem towarzyszącym członkom tej wspólnoty było już dwudzieste drugie ogólnopolskie czuwanie na Jasnej Górze w dniach 19-20 maja. Zebranym towarzyszyły konferencje, modlitwa przed Chrystusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie, liczne świadectwa oraz koncerty uwielbienia. Centralnymi wydarzeniami obu dni była Eucharystia.

Jaka jest idea Odnowy w Duchu Świętym? „Odnowa w Duchu Świętym, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Osoby i grupy łączy to samo doświadczenie. Stawiają sobie one również te same cele” – czytamy w preambule jej statutów. Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom. Grupy modlitewne spotykają się co tydzień na modlitwie. Ważne jest uwielbienie Boga, słuchanie Słowa Bożego, nauczanie czy osobiste świadectwo życia uczestników. Na typowym spotkaniu występuje modlitwa spontaniczna czy modlitwa wstawiennicza. Są katechezy oraz grupy dzielenia się Słowem. Każde spotkanie grup Odnowy jest nieco inne. Pojawia się na nich adoracja Najświętszego Sakramentu, medytacja biblijna czy Msza św. Tak dla przykładu w Nowej Dębie spotkania wspólnoty odbywają się w każdy poniedziałek. Członkowie grupy rozpoczynają zebranie od Mszy św., następnie odbywa się czuwanie modlitewne w sali konferencyjnej lub w kaplicy domu rekolekcyjnego. Wyjątkowo Msza św. wspólnotowa w drugi poniedziałek miesiąca odbywa się w kaplicy domu rekolekcyjnego.

Duch Święty, a dynamizm Kościoła

Reklama

Pisząc o charyzmatach, przywołajmy założyciela Ruchu Światło-Życie ks. Franciszka Blachnickiego, który tak mówił: „Dary Ducha Świętego mają aspekt społeczny, służą budowaniu wspólnoty, dlatego powinniśmy prosić o nie w ramach wspólnoty”. Założoną przez siebie wspólnotę mocno związał z działaniem Ducha Świętego. Wśród filarów każdego oazowicza, tzn. Drogowskazów Nowego Człowieka czy dziesięciu kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej, znajduje się Duch Święty. Dlatego każdy wyjeżdżający na wakacyjne rekolekcje czy podejmujący całoroczną formację w Ruchu Światło-Życie poważnie zmienia swoje życie i patrzenie na otaczający go świat. Oto kilka świadectw bycia we wspólnocie i działania Ducha Świętego.

Ania Sroka: – Dzięki Oazie wydarzyło się dużo dobrych rzeczy w moim życiu i tak naprawdę spotkałam Chrystusa. To miejsce pozwala wzrastać mojej wierze i uświadamiać sobie, jak wielka jest miłość Boga i troska o mnie.

Klaudia Błądek: – Oaza jest dla mnie sposobem na poznanie i doświadczenie Boga w sensie dosłownym. Nie jest tylko poznaniem prawd wiary czy tego, jaki On jest. To droga do zrozumienia i odczucia na własnej skórze, jak wielki jest nasz Zbawiciel. Dzięki niej można zbudować osobistą relację z Panem Jezusem.

Kasia Łatka: – Bycie w Ruchu Światło-Życie to wielka niekończąca się i najlepsza na świecie przygoda! Integracja, zabawa, nawiązywanie przyjaźni, wspólne wędrówki, taniec, a przede wszystkim formacja, czyli rozwój. Dzięki wspólnocie jestem sobą. Oazy wakacyjne? Góry, śpiew, spotkania w grupach, modlitwa, nocne rozmowy, krem czekoladowy i milion innych. A to wszystko razem – czyli najlepiej. Na rekolekcjach poznałam piękno chrześcijaństwa. To trzeba przeżyć – polecam każdemu!

Ola Boguń: – Pierwszego zetknięcia z oazą doświadczyłam, mając 13 lat, teraz mam 19 lat i mogę przyznać, że moje życie bez niej nie byłoby tak ciekawe. Najlepiej wspominam rekolekcje wakacyjne, gdy przyjeżdżaliśmy z wielką niewiadomą, a na końcu ciężko było nam się rozstać z tym klimatem, ludźmi i miejscem. Tam mogę odpocząć, zatrzymać się na kilka chwil i zastanowić się nad tym, co jest ważne. Próbuję zrozumieć wiarę, otworzyć swoje oczy i serce ku Chrystusowi.

Wakacyjna oferta

O rekolekcyjnej oazowej ofercie na wakacje już wcześniej pisaliśmy na łamach „Niedzieli Sandomierskiej”. Dziś pokrótce chcę pokazać inne propozycje „Wakacji z wartościami”. To też jest niewątpliwie wołanie Ducha Świętego w naszym kierunku. Wielu trudzi się, aby zorganizować wypoczynek połączony z wartościową ofertą. Dużym trudem jest również podjęcie się prowadzenia takiej formy aktywnego wypoczynku.

Zobaczmy, co w naszej diecezji Kościół ma do zaoferowania.

• „Odkrywamy na nowo”
Radomyśl nad Sanem. 24-29 czerwca, 1-6 lipca, 8-13 lipca, 15-20 lipca, 22-27 lipca, 29 lipca – 3 sierpnia.
Kontakt: ks. Marian Bolesta (marianbol@op.pl, tel. 513-080-701).

• „Na styku kultur”
Serpelice nad Bugiem. 24-30 czerwca.
Kontakt: ks. Łukasz Maliński (mallukasz@wp.pl., tel. 511-079-739).

• „Zakopane z buta”
17-23 lipca.
Kontakt: ks. Łukasz Wojciechowski (gumiscool@op.pl, tel. 504-010-790).

• „Misja KSM-owicza”
Brok nad Bugiem.
10-16 lipca.
Kontakt: ks. Tomasz Zdyb (katezet@op.pl, tel. 691-452-818).

• „Poczuj smak wakacji”
Wakacje w górach dla ministrantów i lektorów.
17-22 lipca.
Kontakt: ks. Krzysztof Sibiga (tel. 668-031-061).

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. L. A. Tagle podkreśla rolę Ducha Świętego w misyjnym zaangażowaniu Kościoła

[ TEMATY ]

Duch Święty

kard. Tagle

kard. Luis Antonio Tagle

Paweł Kęska/facebook.com

To Duch Święty jest prawdziwym twórcą misji Kościoła, to On pomaga rozeznawać w nowy i twórczy sposób, jak być animatorami misji w Kościołach lokalnych na pięciu kontynentach i jak głosić Ewangelię w obliczu wyzwań naszych czasów, w tym w warunkach pandemii koronawirusa. Słowa te prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Luis Antonio Tagle skierował do ponad 100 dyrektorów krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM), którzy 12 czerwca odbyli swe doroczne zgromadzenie plenarne, tym razem wyłącznie drogą internetową.

Oprócz kardynała prefekta w tym szczególnym spotkaniu online wzięli udział, zgromadzeni wraz z nim w Rzymie, abp Giampietro Dal Toso - przewodniczący PDM oraz sekretarze generalni poszczególnych: ks. Tadeusz J. Nowak OMI - PD Rozkrzewiana Wiary, ks. Fabrizio Meroni – Papieska Unia Misyjna (PUM), s. Roberta Tremarelli – PDM Dzieci (POSI), podczas gdy ks. Guy Bognon – PD św. Piotra Apostoła (POSPA), przebywający obecnie w Beninie, przesłał swą wypowiedź na piśmie; uczestniczył też odpowiedzialny za sprawy administracyjne prał. Carlo Soldateschi.

"Nie rozpaczajmy z powodu zamkniętych drzwi, ale poznajmy i współpracujmy na rzecz nowych okien otwartych przez Ducha Świętego" – powiedział kard. Tagle, przypominając, że "Pan proponuje zawsze nowe sposobności głoszenia Ewangelii". Zachęcił uczestników narady, aby byli "ludźmi modlitwy, pozwalając na to, aby Duch Święty znów ich napełnił i natchnął do działania, jak uczynił to ze służebnicą Bożą Pauliną Jaricot" – założycielką Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Zdaniem prefekta "każdy dyrektor krajowy jest wezwany do rozeznawania możliwości działania, aby całe dzieło Kościoła było ukierunkowane i ożywiane ku misyjności". Wszystkie środowiska duszpasterskie, a więc katecheza, liturgia, dzieła miłosierdzia, rodziny i stowarzyszenia świeckie "są same przez się miejscami i okazjami do misji" – wyjaśnił mówca. Podkreślił, że każdy krajowy dyrektor PDM "jest wezwany do współpracy z Duchem Świętym, aby misja była w sercu tożsamości Kościoła". Zauważył, ze w tym znaczeniu ekonomiczna strona zbiórki środków "jest rzeczywistym znakiem i zobowiązaniem miłości misyjnej, która otwiera serca na potrzeby dalekich ludów". Swe wystąpienie filipiński kardynał kurialny zakończył zachętą, aby PDM współpracowały czynnie i ściśle z miejscowymi biskupami i episkopatami na ziemiach działalności misyjnej.

Z kolei abp G. Dal Toso przypomniał z radością uznanie cudu przypisywanego wstawiennictwu Pauliny Jaricot, dodając przy okazji, że w 2022 założone przez nią Dzieło będzie obchodziło 200-lecie istnienia a PDM rozpoczną przygotowania do tego wydarzenia. Mówca podziękował dyrektorom krajowym za ich hojne zaangażowanie na rzecz specjalnego funduszu solidarnościowego, ustanowionego przez Franciszka w ramach PDM jako pomoc dla Kościołów w krajach misyjnych w odpowiedzi na pandemię Covid-19. Podkreślił, że zbieranie środków nie jest zwykłym tylko gromadzeniem pieniędzy, "ale stanowi płodną sposobność do wzrastania w modlitwie i w animacji misyjnej". W tym znaczeniu zauważył, że niedawne przesłanie Ojca Świętego do Papieskich Dzieł Misyjnych, ogłoszone 21 maja, jest punktem odniesienia Magisterium Kościoła, które będzie inspirować drogę i dzieło odnowy PDM i ukierunkowanie ich przyszłości.

Równie czworo sekretarzy generalnych poszczególnych Dzieł zwracało uwagę, jak ważne jest to, aby PDM był w pełni włączone i zintegrowane w zwykłe duszpasterstwo Kościołów lokalnych, we wszystkich ich odmianach i częściach składowych, aby informować i kierować działalnością duszpasterską z misyjnego punktu widzenia jako prawdziwy "Kościół wychodzący".

Wszyscy zgromadzeni w Rzymie i łączący się z nimi zdalnie podziękowali papieżowi za głęboką treść wspomnianego przesłania z 21 maja – w dniu Wniebowstąpienia. Uczestnicy spotykania przypomnieli też szerokie i drobiazgowe dzieło uwrażliwiania i animacji misyjnej, prowadzone przez dyrektorów krajowych PDM na całym świecie w czasie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w październiku 2019. Przedyskutowano ponadto tematy do zaproponowania Ojcu Świętemu na przyszłoroczny Światowy Dzień Misyjny. Jak co roku przegłosowano także bilanse zamykające i wstępne oraz zatwierdzono subsydia zwykłe i nadzwyczajne, dotyczące finansowania projektów w Kościołach lokalnych, podlegających Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego na pielgrzymim szlaku

2020-09-26 22:20

Archiwum WSD

Tradycyjnie przed rozpoczęciem wykładów, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pielgrzymuje do jakiegoś sanktuarium, aby prosić o łaski potrzebne na nowym etapie formacji i studiów. W tym roku było to sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu oraz św. Jana z Dukli.

Po dotarciu do Dębowca, przełożeni seminaryjni z rektorem ks. Rafałem Kułagą na czele, klerycy i siostry zakonne zapoznali się z historią sanktuarium i odwiedzili jego najważniejsze miejsca. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcał w homilii do odczytywania Bożych znaków i podążania za nimi. Zauważył, że nieraz kwestionują one nasz świat ludzi i rzeczy. Są niepokojące jak łzy Najświętszej Maryi Panny w La Salette. Stanowią jednak okazję do tego, żeby pojednać się z Bogiem i odzyskać pełnię życia. Kaznodzieja, życzył wszystkim i sobie takiego nowego początku w roku jubileuszowym 200-lecia Seminarium. Po Eucharystii, Ojcowie Saletyni ugościli pielgrzymów obiadem.

Kolejnym etapem pielgrzymki było sanktuarium św. Jana z Dukli, gdzie odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Archiwum WSD

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przestrzega przed „fasadową" religijnością

2020-09-27 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

youtube.com/vaticannews

Przed „fasadową" religijnością, rozumieniem religii jedynie jako praktyki zewnętrznej i wypływającej z nawyku, nie wpływającej na życie i postawy osób - przestrzegł Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

"Wiara w Boga wymaga ponowienia każdego dnia wyboru dobra a nie zła, wyboru prawdy a nie kłamstwa, wyboru miłości bliźniego a nie egoizmu" - zaznaczył papież dodając, że ci, którzy nawrócą się na ten wybór, po doświadczeniu grzechu, znajdą pierwsze miejsca w królestwie Niebieskim.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii św. Mateusza (por. 21, 28-32), przypowieści o dwóch synach, z których pierwszy na wezwanie ojca do pracy w winnicy odpowiada „nie”, ale potem okazuje skruchę i idzie tam. Natomiast drugi syn, który natychmiast odpowiada „tak”, w rzeczywistości tego nie czyni. Przypowieść mówi królestwie Bożym, w której "Jezus występuje przeciwko religijności, która nie obejmuje ludzkiego życia, która nie stawia pytań sumieniu i jego odpowiedzialności w obliczu dobra i zła".

"Poprzez ten prosty przykład Jezus chce przezwyciężyć rozumienie religii jedynie jako praktyki zewnętrznej i wypływającej z nawyku, nie wpływającej na życie i postawy osób" - wyjaśniał papież.

Franciszek przypomniał, że przedstawicielami tej „fasadowej” religijności, której Jezus nie aprobuje są arcykapłani i starsi ludu, którzy w królestwie Bożym zostaną wyprzedzeni przez celników i nierządnice. Zastrzegł, że stwierdzenie to nie powinno prowadzić do przekonania, że dobrze czynią ci, którzy nie przestrzegają przykazań Bożych i zasad moralnych.

"Jezus nie wskazuje na celników i nierządnice jako wzorce życia, ale jako wymowne przykłady zbawienia, które Bóg oferuje każdemu, kto się otwiera i do Niego nawraca. Osoby te bowiem w istocie słuchają Jego orędzia, okazały skruchę i zmieniły swe życie" - powiedział papież.

Franciszek podkreślił, że Bóg daje nam wolność nawet oddalenia się od Niego i popełniania błędów oraz "niecierpliwie czeka na nasze `tak`, by przygarnąć nas na nowo w swe ojcowskie ramiona i napełnić nas swoim bezgranicznym miłosierdziem". "Wiara w Boga wymaga ponowienia każdego dnia wyboru dobra a nie zła, wyboru prawdy a nie kłamstwa, wyboru miłości bliźniego a nie egoizmu" - zaznaczył papież dodając, że ci, którzy nawrócą się na ten wybór, po doświadczeniu grzechu, znajdą pierwsze miejsca w królestwie Niebieskim.

Franciszek podkreślił, że nawrócenie jest procesem oczyszczenia z zanieczyszczeń moralnych, nigdy nie jest bezbolesne, a droga nawrócenia zawsze przechodzi przez krzyż. "Nie ma świętości bez wyrzeczenia i bez walki duchowej. Rozwój duchowy obejmuje ascezę i umartwienie, które stopniowo prowadzą do życia w pokoju i radości Błogosławieństw" - powiedział Ojciec Święty zastrzegając, że życie chrześcijańskie nie polega na marzeniach czy pięknych dążeniach, ale "konkretnych działaniach, aby coraz bardziej otwierać się na wolę Boga i miłość wobec naszych braci i sióstr".

Na zakończenie Franciszek wezwał: "Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam być posłusznymi działaniu Ducha Świętego. Jest On tym, który kruszy zatwardziałość serc i skłania je do pokuty, aby zyskać życie i zbawienie obiecane przez Jezusa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję