Reklama

Niedziela Lubelska

Olchowiec

Gość z Gargano

W parafii pw. św. Małgorzaty w Olchowcu k. Chełma w dniach 12-14 maja odbyła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła. Witając gościa z Gargano, przedstawiciele parafian prosili, by Książę Niebieskich Zastępów otoczył opieką rodziny, wspierał w pokonywaniu trudów codziennego życia, chronił od złego i niewiary, a nade wszystko pomógł trwać w miłości i jedności. – Światłem Chrystusa znacz każdą z dróg; niech w sercach naszych tchną zawsze słowa: Bóg ponad wszystko! Któż jak Bóg! – dopowiedziały dzieci. Towarzyszące nawiedzeniu rekolekcje prowadził o. Robert Ryndak CSMA przy wsparciu o. Andrzeja. Posługę miłosierdzia w konfesjonale sprawował m.in. ks. Zdzisław Kuczko, od wielu lat wspomagający proboszcza parafii. Modlitewne spotkania i liturgie ubogacił m.in. śpiew scholi dziewczęcej pod kierunkiem ks. Roberta Drzewieckiego, proboszcza i katechety w szkole w Święcicy. Dni nawiedzenia szczególnie przeżywały dzieci przystępujące w tych dniach do I Komunii św., a także młodzież, która modliła się słowami: – Boże, zapal w nas Twój płomień, ześlij Ducha, ześlij ogień! Chcemy krzyczeć: jest nadzieja! W niedzielę figurka św. Michała nawiedziła kaplice filialne w Bezku i Kuliku.

Reklama

W jednej z homilii o. Robert Ryndak stwierdził, że nieprzypadkowa jest obecność znaku figury św. Michała w czasie, gdy świat wraz z papieżem Franciszkiem zwraca się ku Fatimie w 100. rocznicę objawień. – Nie ma w życiu przypadków; w życiu są zrządzenia Bożej Opatrzności – podkreślał. Kaznodzieja przybliżył cudowne wydarzenia z V wieku na górze Gargano, skąd pochodzi figura św. Michała Archanioła, i zapewniał, że Książę Niebieskich Zastępów pomaga nam postawić Chrystusa na pierwszym i najważniejszym miejscu. Dowodził, że konfrontacja zła i dobra dokonuje się na naszych oczach. Wiernych, którzy odkryli obecność aniołów w codzienności, zachęcał do pełnienia posługi niesienia światła do bliźnich tkwiących w ciemnościach. Nawiązując do słów św. Piotra, przypomniał o wezwaniu: „abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła” (1P 2,9).

Podczas nawiedzenia u stóp św. Michała Archanioła ks. Robert Drzewiecki modlił się: – Przygotowywaliśmy się przez modlitwę przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, przez wstawiennictwo św. Michała, zbliżając się do Boga żywego i prawdziwego. Przez trzy, święte dla nas dni, cieszyć się możemy Twoją obecnością. Nie brakuje nam kłopotów i problemów. Czekamy wszyscy na uwolnienie od naszych słabości, zniewoleń, nałogów, depresji i zmartwień, aby podbiec pod Twoje skrzydła. Wiele osób przyjmuje Twój szkaplerz jako ochronę przed pokusami i działaniem złego ducha. Nasze oczekiwania są duże, ale Twoja moc jest o wiele większa. Bo Któż jak Bóg! Ksiądz Proboszcz został upoważniony do nakładania szkaplerza św. Michała, aby światło z nieba rozświetlało duchowy mrok.

Parafia w Olchowcu obchodzi 560-lecie istnienia; główne uroczystości odbędą się w niedzielę 17 lipca. Przygotowując się do jubileuszu, wierni przeżywają w swoich domach nawiedzenie obrazu św. Jana Pawła II.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewna sztafeta rodzin

[ TEMATY ]

peregrynacja

wikipedia.org

Zelia i Ludwik Martin

Zelia i Ludwik Martin

Relikwie bł. Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Teresy z Lisieux, których kanonizacja odbędzie się w październiku, pielgrzymują po archidiecezji gnieźnieńskiej. Nawiedziły już kilkanaście parafii i kilkaset rodzin.

Peregrynacja zainaugurowana została w ubiegłym roku, w Niedzielę Świętej Rodziny, w katedrze gnieźnieńskiej. Od tego czasu relikwie ciągle są w drodze. Modliły się przy nich wspólnoty parafialne w: Nekli, Murowanej Goślinie (pw. Chrystusa Najwyższego Arcykapłana), w Damasławku, Wągrowcu (św. Wojciecha i św. Jakuba), w inowrocławskiej bazylice mniejszej i Szamocinie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski w 5 rocznicę ŚDM: stawajmy się znakiem sprzeciwu i nadziei dla świata

2021-08-02 10:54

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

ŚDM w Krakowie

ŚDM

diecezja.pl

- Tam, gdzie jest autentyczne dobro, tam ono się rozlewa, przyciąga do siebie, zmienia świat. Jak bardzo to dobro będzie się w nas pomnażać, tak bardzo będzie się zmieniał świat, a ci którzy szukają nieraz po omacku nadziei dla siebie, znajdą ją w nas i w naszym życiu z Chrystusem, naszym Panem - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 5-lecia Światowych Dni Młodzieży, odprawionej w Brzegach.

Arcybiskup, nawiązując do Liturgii Słowa, powiedział, że Efez, gdzie św. Paweł założył gminę chrześcijańską, był centrum kultu świata pogańskiego. Chrześcijanie czuli, że są zatem znakiem sprzeciwu wobec pogańskiego świata, ale także znajdowali się pod jego presją. Apostoł Narodów napisał do Efezjan list, aby ich umocnić. Św. Paweł zwrócił uwagę, że chrześcijanin to człowiek, który uwierzył w Ewangelię, przyjął chrzest i stale pogłębia swe życie w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję