Gospodynie klasztoru – siostry boromeuszki od sześciu lat szeroko otwierają bramy klasztornych ogrodów, by wspólnie z gośćmi cieszyć się majem i świętować. Tegoroczna majówka zapowiada się interesująco.
Wyjątkowy rok łask
– Ten rok jest dla nas wyjątkowy – mówi z przekonaniem Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, działającej od sześciu lat. – Św. Jadwiga nas zaskakuje, wyraźnie patronuje temu, co próbujemy w klasztorze zrobić. Klasztor otrzymał m.in. dotacje, które pozwolą na jego gruntowne odnowienie i stworzenie tu prawdziwego centrum rozwoju kulturalnego i duchowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dlatego tegoroczna majówka jest hołdem dla św. Jadwigi. – To będzie biesiada kulturalna, z programem, który przygotowujemy od kilku miesięcy, z udziałem naukowców i artystów, z mnóstwem atrakcji, konkursami i nagrodami, ucztą kulinarną współczesnej i średniowiecznej kuchni klasztornej – zachęca pani prezes.
W szafie św. Jadwigi
Dzieci i młodzież będą mogli przejść przez edukacyjne ścieżki „Śladami św. Jadwigi”, a także... przebrać się w szafie św. Jadwigi. W ogrodzie będzie na nich czekać specjalna altana – szafa św. Jadwigi, a w niej elementy strojów średniowiecznych. Będzie można przebrać się i wziąć udział w konkursie na najlepszy strój z epoki. Można też oczywiście przynieść własne rekwizyty.
Reklama
Organizatorzy spodziewają się nawet 2000 gości, a zabawę biesiadną poprowadzi zespół folkowy „Gieni Dutki”. – Wszystkich pomieścimy i każdy będzie się tutaj czuł dobrze – zaprasza pani Klamińska.
W starej wozowni
Jako że książęca rodzina była mecenasem sztuki, w starej wozowni klasztornej w dniu majówki otwarta zostanie wystawa „Dziedzictwo św. Jadwigi”. Swoje prace zaprezentują: Hubert Bujak, Marina Czajkowska, Marek Gołębiewski, Krzysztof Hejmej, Joanna Hazuka, Paweł Jaszczuk, Dorota Łuczewska, Barbara Siomkajło, Ewa Mroczek oraz Beata i Roman Szynol. – Jedna wystawa, ale w 11 odsłonach – zapowiada K. Klamińska. – W przestrzeni letniej galerii klasztornej każdy z 11 artystów plastyków przedstawi swoją wizję materialnego i duchowego dziedzictwa św. Jadwigi Śląskiej. Wystawa będzie trwała do 30 września br.
Słowem, dźwiękiem, tańcem
Reklama
Tego jeszcze w ogrodach klasztornych nie było! Majówkę zwieńczy widowisko plenerowe zatytułowane „In via Hedvigen”. – Jesteśmy przekonani, że ta impresja dźwięków, ruchu, obrazów i słowa, która przenosi nas w świat wyobrażeń o życiu św. Jadwigi, zapisze się w dziejach klasztoru i Trzebnicy – tłumaczy K. Klamińska. Spektakl w reżyserii Yoli Wesołowskiej z muzyką Stana Michalaka jest inspirowany powieścią historyczną „Wspaniała niewiasta – życie św. Jadwigi Śląskiej” autorstwa Renaty Schumann. W kilkunastu przenikających się scenach specjalnie napisanym utworom towarzyszyć będzie narracja wizualna, tekstowa i choreograficzna. – Usłyszymy muzykę z fragmentami chorałów, pieśni Hildegardy von Bingen i pieśni dworskich, nawiązujących do literatury średniowiecznej. W widowisku wystąpią również trzebniczanie.
Program majówki
15.00 rozpoczęcie, otwarcie wystawy „Dziedzictwo św. Jadwigi Śląskiej”
17.00 rozmowy o św. Jadwidze (ks. prof. Waldemar Graczyk, prof. Jolanta Marszalska, dr Anna Sutowicz)
17.00 ścieżki edukacyjne, konkurs na przebranie; występ s. Otylii
18.30 występ zespołu Gieni Dutki
19.00 Majówka Maryjna w klasztornym wirydarzu
20.00 widowisko plenerowe „In via Hedwigen”