Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA zaostrzą sankcje

Nikt nie spodziewał się aż takiego zaostrzenia sytuacji w Azji Wschodniej. Ale po kolejnych działaniach dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una, który eskaluje napięcie, testując rakiety, przeprowadzając manewry i ćwiczenia, można było się spodziewać ostrej reakcji USA. Mocarstwo nie chce tolerować zbrojeń, które coraz bardziej zagrażają nie tylko jego sojusznikom w Azji, ale i jemu samemu. Jednak zapowiedź zaostrzenia sankcji gospodarczych i nasilenia dyplomatycznych nacisków wobec reżimu Kim Dzong Una, by skłonić go do zakończenia programu atomowego i rakietowego, to prawie wszystko, co prezydent USA Donald Trump może dziś zrobić.

Komunistyczny reżim ma 20 głowic jądrowych i bardzo trudno będzie powstrzymać go przed budową następnych. Jedyną możliwością byłoby wyprzedzające uderzenie. To jednak spotkałoby się z odwetem Kim Dzong Una na Koreę Południową, gdzie żyje ponad 100 tys. Amerykanów, żołnierzy, ale w większości cywilów. Nierealny wydaje się – rozważany pewnie przez władze USA – punktowy atak w celu zabicia dyktatora, a niemożliwy – pomysł zmasowanego ataku, który miałby zniszczyć cały jego niebezpieczny arsenał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent Trump może też naciskać na Chiny – i robi to. Z tym państwem bowiem odbywa się ogromna większość wymiany handlowej Korei Północnej. Ale Chiny mają swoje interesy i swoją strategię, zresztą już ograniczyły tę wymianę i naciskały na Kima, ale bezowocnie. Czy Korea Północna tylko straszy, chcąc zapewnić sobie lepszą pozycję negocjacyjną i więcej wytargować w zamian za wstrzymanie zbrojeń? Oby. W przeciwnym razie, skutki pobrzękiwania szabelką przez obie strony konfliktu mogą być niewyobrażalne.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Dwa ataki

Ataki artyleryjskie, rakietowe, naloty bombowe – to codzienność w Syrii pogrążonej w wojnie domowej. Ale dwa ataki z ostatnich dni trafiły na pierwsze miejsca serwisów informacyjnych. Kilkadziesiąt osób zginęło w wyniku ataku tureckiego lotnictwa na pozycje Kurdów walczących z tzw. Państwem Islamskim w północno-wschodniej Syrii i północno-zachodnim Iraku. Turecka armia oświadczyła, że miał on zapobiec przemycaniu przez Kurdów broni, ludzi i materiałów wybuchowych do Turcji. Naloty na współpracujące ściśle z USA siły kurdyjskie nie zostały uzgodnione przez Turków z sojusznikami z NATO operującymi w obu rejonach. Bazę-lotnisko Naba Fawar pod Damaszkiem zaatakował natomiast Izrael. Atak skierowany był w magazyn proirańskiego Hezbollahu, w miejscu, gdzie służby Izraela wykryły duży transport broni. W wyniku ostrzału zginęło kilku bojowników Hezbollahu.

Reklama

wd

* * *

Ukraińcy bez wiz

Zniesienie wiz na pobyt do 90 dni w strefie Schengen dla Ukraińców nie przyczyni się do znacznego wzrostu liczby ukraińskich migrantów w Unii Europejskiej – wynika z analizy Ośrodka Studiów Wschodnich. Nastąpi jednak – jak czytamy w analizie – „przeorientowanie migracji z Polski w stronę krajów z dużym zapotrzebowaniem na siłę roboczą”, w tym Czech i Niemiec. Decyzję w sprawie wiz podjął Parlament Europejski, a zatwierdziła ją Rada UE. Zniesienie wiz nastąpi w czerwcu. W marcu zniesiono wizy dla Gruzinów, trwają negocjacje na temat ruchu bezwizowego z Kosowem i Turcją.

jk

* * *

Wejdą, nie wyjdą?

Mnożą się ostrzeżenia, że Rosja po zaplanowanych na jesień manewrach „Zapad-2017” może pozostawić swoich żołnierzy na Białorusi. Najnowsze dane, oparte na informacjach estońskiego wywiadu, przedstawił minister obrony Estonii Margus Tsahkna. – Rosyjskie jednostki, które pojadą na Białoruś, mają bilety w jedną stronę – podkreślił. Rosja planuje wysłanie na Białoruś na czas ćwiczeń 4 tys. wagonów ludzi i sprzętu. W ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 100 tys. żołnierzy. To największe manewry tego typu od 2013 r.

wd

* * *

Skarga na Duterte

Czy prezydent Filipin Rodrigo Duterte odpowiada za masowe mordy? Możliwe, że sprawą zajmie się Międzynarodowy Trybunał Karny, do którego skargę złożył obrońca byłego członka tzw. szwadronów śmierci, działających przed laty, rzekomo na zlecenie obecnego prezydenta. Sprzyjające prezydentowi media łączą skargę ze szczytem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej i chęcią podważenia jego wiarygodności. Czy Duterte miał związek ze szwadronami, czy nie miał, Amnesty International oskarża jego rząd o popełnianie masowych zbrodni w ramach walki z narkotykami.

Reklama

wd

* * *

Wróg zewnętrzny

Odmowa premiera Beniamina Netanjahu spotkania się z przebywającym w Izraelu szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem odbiła się szerokim echem, bo Niemcy są postrzegane jako jeden z najwierniejszych przyjaciół Żydów w Europie. Przyczyną odmowy miało być spotkanie Gabriela z liderami pozarządowych organizacji zajmujących się badaniem łamania praw człowieka na ziemiach okupowanych, przez władze Izraela traktowanych jako „wróg wewnętrzny”. To spotkanie to jednak nie przypadek, Niemcy bowiem coraz bardziej krytykują Izrael za działania wobec Palestyńczyków.

wd

* * *

Po bolszewicku

Sensacją stało się zabranie przez prezydenta Władimira Putina głosu w sprawie przekupstwa polityków, o którym ostatnio w Rosji głośno. Tym bardziej że nie zaprzeczył, iż istnieje ono w kręgach władzy. Tyle że – jak zastrzega – „jakieś siły polityczne” próbują wykorzystywać walkę z korupcją w prywatnych interesach, w celu własnej promocji, a nie dla polepszenia sytuacji w kraju. Putin zapowiedział walkę z korupcją, by „różni awanturnicy nie wykorzystywali tego we własnych celach”. Czyli po bolszewicku.

wd

* * *

Praga

Marsz dla Życia i Rodziny

W Pradze 22 kwietnia br. odbył się krajowy Marsz dla Życia i Rodziny. Ulicami czeskiej stolicy przeszedł już po raz 17. Wzięło w nim udział co najmniej 5 tys. ludzi, a wśród nich kard. Dominik Duka. Oprócz niego patronat nad tym wydarzeniem objęli prezydent Miloš Zeman oraz wicepremier Pavel Bělobrádek.

Czescy obrońcy życia dążą do prawnego zakazu zabijania nienarodzonych. Wiedzą jednak, że dziś szanse na to są minimalne, dlatego do obrony życia podchodzą pragmatycznie i od wielu już lat zabiegają o zmniejszenie liczby aborcji, m.in. przez pomoc kobietom w ciąży. „Aby żadna z nich nie pozostała z tym sama” – to hasło, które towarzyszy różnym inicjatywom czeskiego Ruchu Obrony Życia.

Reklama

W tym roku uczestnicy Marszu dla Życia postawili w centrum uwagi rodzinę. Okazuje się bowiem, że w Czechach ofiarami aborcji padają najczęściej trzecie, nieplanowane dzieci. Dziś jedyną pomocą, którą w takiej sytuacji oferuje rodzinom państwo, jest aborcja – zauważa Zdeňka Rybová, wiceprezes Ruchu Obrony Życia. Stąd apel do rządu o stałe wsparcie dla rodzin, nie tylko tych najbiedniejszych czy niepełnych, aby rodzice ze względów ekonomicznych czy socjalnych nie podejmowali decyzji, której potem przez całe życie będą żałować.

W ubiegłym roku w Czechach zabito 20,3 tys. nienarodzonych dzieci. Liczba aborcji jednak stale spada, i to radykalnie. W 1990 r. było ich 5 razy więcej.

RV

* * *

Pakistan

Imamowie żądają powieszenia Asi Bibi

Pakistańscy imamowie domagają się stracenia Asi Bibi – chrześcijanki skazanej w 2010 r. na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Ich zdaniem, odwlekanie egzekucji podważa zaufanie Pakistańczyków do oficjalnego wymiaru sprawiedliwości. Uważają, że gdyby Asia Bibi została powieszona, w Pakistanie nie dochodziłoby do samosądów za bluźnierstwo przeciw Koranowi i Mahometowi.

Jak podaje agencja Asia News, o wykonanie wyroku na Asi Bibi zaapelowało kilku znanych muzułmańskich kaznodziejów, w tym mufti Muhammad Hanif Qureshi.

Nawiązują oni do niedawnego linczu na uniwersytecie Wali Khan, gdzie tamtejsi studenci dokonali samosądu na swym koledze. Zamieścił on bowiem na Facebooku treści, które oni uznali za bluźniercze.

KAI

* * *

Madagaskar

Napady na kapłanów i zakonnice

Jak podaje agencja Il Sismografo, która powołuje się na miejscowe źródła, 24 kwietnia br. w Ambondronie na Madagaskarze został zamordowany 46-letni kapucyn – o. Njiva Lucien. Ciężko raniono także 26-letniego diakona. Do zbrodni doszło na tle rabunkowym. Grupa złożona z 3 osób wtargnęła na posesję zakonników, aby ją splądrować i okraść.

Reklama

Wcześniej inni bandyci napadli na klasztor sióstr Notre Dame z La Salette w Antsirabe w środkowym Madagaskarze. 9 sprawców dokonało kradzieży znajdujących się na miejscu cennych przedmiotów oraz zgwałciło jedną zakonnicę i 3 inne goszczone w tym czasie w budynku kobiety. Parę dni później policja zatrzymała wszystkie osoby oskarżone o dokonanie napaści.

RV

* * *

Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• Prezydent Andrzej Duda przebywał z pierwszą w historii wizytą prezydenta RP w Meksyku. W czasie spotkania podpisano wiele umów oraz otwarto zagraniczne biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

• Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, doprowadzi do objęcia Polski sankcjami. Oskarżył też Polskę o dumping socjalny. Według obserwatorów, chce w ten sposób przyciągnąć wyborców odrzucających jego liberalizm ekonomiczny.

• Niemiecki Bundestag uchwalił częściowy zakaz zasłaniania twarzy. Dotyczy on kobiet sprawujących funkcje publiczne – w czasie wypełniania obowiązków służbowych. Chodzi m.in. o osoby wybrane w wyborach, służące w wojsku oraz pracownice systemu sądownictwa.

• Tygodnik „Der Spiegel” podał, że wśród ponad miliona uchodźców, którzy od 2015 r. przybyli do Niemiec, mogło znajdować się kilka tysięcy afgańskich talibów. Prokuratura Federalna prowadzi śledztwo przeciwko ponad 70 podejrzanym.

• Macedońska policja użyła granatów hukowych, aby rozproszyć demonstrantów przed gmachem parlamentu w Skopje i umożliwić ewakuację deputowanych. Demonstranci protestowali przeciwko wyborowi Albańczyka na przewodniczącego tego organu.

Reklama

• Agencja ratingowa Moody’s podniosła prognozę wzrostu PKB Polski z 2,9 proc. do 3,2 proc. w 2017 r. Według specjalistów z Moody’s, na 2018 r. również można patrzeć z optymizmem.

• Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że w związku z brakiem reakcji władz Polski na niszczenie znajdujących się na jej terytorium ukraińskich miejsc pamięci narodowej wstrzymuje legalizację polskich upamiętnień na Ukrainie.

2017-05-04 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję