Reklama

Niedziela Rzeszowska

Spalać się dla drugiego człowieka

Niedziela rzeszowska 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

spotkanie

Akcja Katolicka

Marian Salwik

Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej w Cmolasie

Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej w Cmolasie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce są słowa „Idźcie i głoście”. Do jego wypełniania powołany jest każdy chrześcijanin – poprzez głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa wiary. Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej, które odbyło się w sobotę, 11 marca br. w Cmolasie, mieli okazję przekonać się – za sprawą wykładu o. Stanisława Adama Wargackiego, werbisty – jak to dawanie świadectwa wyglądało w warunkach misyjnych (w Papui – Nowej Gwinei) oraz jaką rolę w przekazie wiary odgrywa kultura.

Zanim członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej (z dekanatów: Kolbuszowa-Wschód i Kolbuszowa-Zachód wraz z asystentami kościelnymi: ks. Michałem Batorem i ks. Józefem Jaworskim) wysłuchali wykładu, zebrali się w cmolaskim sanktuarium Przemienienia Pańskiego na nowennie przed łaskami słynącym obrazem Pana Jezusa Przemienionego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec S. A. Wargacki SVD opowiedział najpierw o swojej drodze do Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów i do kapłaństwa, a następnie o trwającej w latach 1981-1991 pracy misyjnej w Papui – Nowej Gwinei. Pośród barwnych opowieści z papuaskiej ziemi wybrzmiało także słowo „inkulturacja”, czyli przekształcenie autentycznych wartości kulturowych przez ich integrację w chrześcijaństwie. „«Ochrzciliśmy” to, co było pogańskie!” – mówił misjonarz, podkreślając, że rdzenni mieszkańcy wyspy mieli – w konglomeracie wierzeń animistycznych – pierwotne pojęcie Boga jako Istoty Najwyższej.

Transponując doświadczenia pracy misyjnej do działania Akcji Katolickiej, o. Wargacki podkreślił, że świeccy – podobnie jak misjonarze – muszą być ambasadorami wiary. Jako antropolog kultury nawiązał do pojęcia ponowoczesności, której piewcy sugerują, że nie ma już jednej prawdy. Jeśli jednak usunie się sacrum, kto lub co nada sens życiu człowieka? Umieszczenie w miejsce sacrum rozumu czy wiary w postęp zaowocowało w XX w. ideologiami totalitarnymi. Tymczasem człowiek został przez Stwórcę „zaprogramowany” na wiarę w Boga.

Kaznodzieja zauważył, że świat nie jest idealny. We wszystkim jest pęknięcie. Można się zastanawiać, czy jest ono pochodną grzechu pierworodnego. Czasami jednak przez to pęknięcie przedostaje się światło – jako efekt naszego „spalania się” dla drugiego człowieka. Chodzi o to, żeby z tego „spalania się” został na dnie popiołu – jak w cytowanym przez o. Wargackiego wierszu C. K. Norwida pt. „Po to właśnie” – „gwiaździsty diament”, czyli dusza nieśmiertelna – „wiekuistego zwycięstwa zaranie”.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka w Krzeszowie

Niedziela legnicka 21/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Franciszek Kwaśniak

Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej 4 maja odbyła swoją doroczną pielgrzymkę do Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Spotkanie rozpoczęło się w bazylice Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, asystent kościelny Akcji Katolickiej. W koncelebrze stanął ks. Aleksander Siemiński, przyjaciel Akcji Katolickiej jednocześnie asystent Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się rusztowania na kościół

2025-10-02 09:19

[ TEMATY ]

Etiopia

Vatican Media

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się prowizorycznego rusztowania na kościół w Etiopii. Do tragedii doszło 1 października, w trakcie nabożeństwa, a informuje o niej francuski dziennik „La Croix”, powołując się na etiopskie media.

Do zawalenia się drewnianego rusztowania w kościele w miejscowości Arerti, ok. 70 km od stolicy Addis Abeby doszło w godzinach porannych, gdy liczna grupa wiernych znajdowała się w świątyni. Zginęło co najmniej 36 osób a 200 zostało rannych, jednak, jak podkreśla szef lokalnej policji Ahmed Gebeyehu, liczba ta może wzrosnąć. Zawalone rusztowanie, służące do prowadzenia prac wykończeniowych, skonstruowane było z grubych drewnianych pali.
CZYTAJ DALEJ

Walka o pokój w Gazie

2025-10-03 11:41

[ TEMATY ]

wiara

pokój

Gaza

Balans Bieli

Balans Bieli/TVP

Brakuje im wody, jedzenia, dachu nad głową. Żyją w ciągłym strachu. Pomoc humanitarna nie dociera do potrzebujących, gdyż jest blokowana.

Kryzysu nie rozwiązują zrzuty pomocy z powietrza. Kościelne organizacje pomocowe obecne są w rejonie od samego początku konfliktu i starają się docierać z najmniejszą nawet pomocą przez parafię św. Rodzinie w Gazie. W wyniku konfliktu zginęło do tej pory około 65 tysięcy osób. Ci, którzy przeżyli, byli wielokrotnie przesiedlani. Schronienia szukają w prowizorycznych obozach dla uchodźców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję