Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik wydał komunikat w związku z wystawieniem w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklu „Klątwa”, który ma znamiona bluźnierstwa. Treść komunikatu drukujemy poniżej:
Komunikat w sprawie spektaklu „Klątwa”
Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia, który wystawiono w Teatrze Powszechnym w Warszawie, ma znamiona bluźnierstwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego.
Odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będą modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!”.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 21 lutego 2017 r.
Hiszpania
Mała wioska ma więcej powołań niż mieszkańców
Reklama
Położona k. Burgos w północnej Hiszpanii wieś Hornillos del Camino ma więcej pochodzących z niej osób duchownych niż obecnych mieszkańców. Miejscowy burmistrz Pedro Mayor zaznaczył, że choć jest to jedna z najmniejszych gmin w kraju, to ma największą liczbę powołań do stanu duchownego na jednego mieszkańca. Z tego też względu miejscowość zyskała przydomek „mini-Watykanu”.
– W czasie ostatniego spisu ludności odnotowano 61 osób zameldowanych w naszej gminie. W rzeczywistości mieszka tu dziś na stałe tylko 20 osób. Tymczasem liczba kapłanów, zakonników i zakonnic pochodzących z Hornillos del Camino wynosi 26 – powiedział burmistrz. Ujawnił przy tym, że on sam ma w rodzinie dwóch stryjów, którzy wybrali stan kapłański, a także kilkunastu dalszych krewnych, należących do różnych zakonów i zgromadzeń. Niektórzy z nich pracują na misjach, m.in. w Boliwii i Wenezueli.
KAI
Sycylia
Sąd skazał muzułmanów za utopienie chrześcijan
Zapadł wyrok w głośnej sprawie muzułmańskich migrantów, którzy przed 2 laty wrzucili do morza 9 towarzyszących im w podróży chrześcijan za to, że zamiast do Allaha modlili się do Chrystusa. Do incydentu doszło w drodze z Libii na Sycylię, po tym, jak w pontonie odkryto dziurę i chrześcijanie zaczęli się modlić o ocalenie.
Sąd w Palermo uznał winę 6 z 15 oskarżonych i skazał ich na karę 18 lat więzienia. Prokurator domagał się dożywocia, ponieważ – według zeznań świadków – zabójcy działali z pobudek religijnych. Sąd nie zgodził się jednak na taką interpretację zbrodni i nie uwzględnił tych obciążających okoliczności.
RV
* * *
Od was zależy jutrzejszy dzień. Nie lękajcie się trudu. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności.
Jan Paweł II
Krótko
Reklama
• Na Białorusi odbyły się pierwsze od 7 lat niezależne manifestacje. W co najmniej 5 miastach manifestowało od kilkuset do 2 tys. osób. Protestowano przeciw dekretowi prezydenta Łukaszenki, na mocy którego opodatkowano osoby niepracujące.
• Rosja będzie uznawała dokumenty separatystycznych republik na wschodniej Ukrainie: donieckiej i łużańskiej. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał Władimir Putin.
• Szkoci znowu zagłosują w referendum niepodległościowym. Mimo że w 2014 r. zdecydowali o pozostaniu w Wielkiej Brytanii, po Brexicie wynik kolejnego referendum może być inny. Szkoci chcą być członkami Unii Europejskiej.
• Na Synaju w Egipcie zabito dwóch chrześcijan. 65-letni Saad Hana został zastrzelony prawdopodobnie przez islamistycznych bojówkarzy, a jego syna – 45-letniego Medhata spalono żywcem. Ciała ofiar znaleziono rankiem 22 lutego br. w centrum miejscowości Al-Arisz.
• Chiny odwracają się od Korei Płn. Niedawno chińscy dyplomaci głosowali za przyjęciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie koreańskich prób rakietowych. Teraz wstrzymali import węgla kamiennego z Korei Płn., który jest najważniejszym towarem eksportowym totalitarnego państwa.
• Donald Trump uznał za nieobowiązujące wydane w maju 2016 r. zalecenia swojego poprzednika Baracka Obamy dla szkół ws. zapewnienia transseksualnym uczniom swobody wyboru toalety, która bardziej odpowiada ich tożsamości płciowej.
• Na gali Oscarów w Los Angeles główną nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobył film „Moonlight” Barry Jenkinsa. Dwie statuetki otrzymał film Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”. Film opowiada o bohaterze II wojny światowej, dla którego jedyną bronią była wiara, nadzieja i miłość.