Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariusze czasu nie liczą

Niedziela kielecka 1/2017, str. 1, 6

[ TEMATY ]

wolontariat

W.D.

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Laureaci i wyróżnieni podczas tegorocznej edycji Laur Wolontariatu

Łączy ich pasja pomagania. Wspierają dzieci w edukacji, pomagają starszym, organizują kwesty, zbierają żywność dla ubogich, odwiedzają seniorów, dbają o pamięć historyczną. Poświęcają wiele czasu dla innych, ale wolontariusze czasu nie liczą. Mieli swoje święto 5 grudnia. Najaktywniejsi w regionie zostali odznaczeni specjalną statuetką Laur Wolontariatu podczas uroczystej Gali w Zespole Szkół Muzycznych. Laureatami zostali: Aleksandra Magala – studentka pierwszego roku administracji na UJK, kształcąca się także w kierunku terapii zajęciowej, działająca w wolontariacie stałym oraz akcyjnym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Fundacji „Dr Clown”.

Drugi Laur powędrował do Szkolnego Koła Caritas w Krajnie, które na co dzień wspiera swoimi działaniami osoby chore, cierpiące, dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 w Kielcach, Dom Matek z Małoletnimi Dziećmi, WTZ, Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Matki Kolumby Białeckej w Kielcach, uczestniczy w akcjach Gminy Górno i Caritas. Pomaga najmłodszym chorym pacjentom podopiecznym różnych fundacji. Trzecim laureatem został Bartłomiej Wróblewski – student pierwszego roku pedagogiki na UJK, pracujący z podopiecznymi Oratorium Świętokrzyskiego. Bartek jest misjonarzem świeckim, który przebywał w Sudanie Południowym, gdzie prowadził zajęcia dla chłopców ulicy. Pracował również nad przygotowaniem ŚDM. Obecnie swoim doświadczeniem dzieli się z młodzieżą w szkołach.

Reklama

Przyznano także tytuł „Animator wolontariatu”. Otrzymali go Andrzej Kołbiałka – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, kierujący Szkolnym Kołem Caritas, które liczy osiemdziesiąt osób. Razem z uczniami współpracuje ze Stowarzyszeniem Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Bierze udział w różnego rodzaju kwestach, zbiórkach dla potrzebujących etc. Laureatką została również Zofia Jarzyna – wicedyrektor w Zespole Szkół ZDZ w Kielcach. Koordynuje działania Szkolnego Koła Caritas, włącza się w akcje „Pola Nadziei” i Szlachetna Paczka, organizuje zajęcia profilaktyczne dla młodzieży.

Doceniono również nowatorskie podejście do wolontariatu i aktywności społecznej. Wśród wyróżnionych w tej kategorii znalazły się Marta Kruszczak, Marta Jarosińska, Szkolny Klub Wolontariatu w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu. Za „Miejsce przyjazne wolontariuszom” uznano Szkołę Podstawową nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Jędrzejowie i Przedszkole Samorządowe nr 19 „Świętokrzyskie Skrzaty”.

Do wyróżnienia zgłoszono dwadzieścia dziewięć podmiotów i osób. Wśród nich była pani Maria Spława-Neyman – pasjonatka historii diecezji kieleckiej, zaangażowana w prace Archiwum Diecezjalnego, utrwalanie i przekazywanie pamięci historycznej.

Reklama

Diecezjalne Centrum Wolontariatu działające od 2007 r. ma w swoich szeregach wielu zaangażowanych wolontariuszy. Wiele akcji charytatywnych, kampanii, kwest, zbiórek koordynowanych przez Caritas opiera się na pracy wolontariuszy Szkolnych Kół i Parafialnych Zespołów Caritas. – Z każdym rokiem pojawiają się nowe obszary zaangażowania. Ten rok dla wolontariatu był wyjątkowy, ponieważ przebiegał pod kątem Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, stąd działania wolontariuszy skierowane były na konkretnego człowieka, bezrobotnego, samotnego, chorego – tłumaczył prezes Damian Zegadło. Był to również rok ŚDM w Krakowie, w czasie których wolontariusze wykonali gigantyczną pracę. DCW odpowiadając na potrzeby pojawiające się w życiu diecezji, przygotowuje wolontariuszy do pracy indywidualnej, w placówkach i instytucjach – tłumaczy prezes DCW.

Maciej Ziernik, prezes Świętokrzyskiego Centrum Wolontariatu podkreślał, że ŚCW realizował w minionym roku szereg projektów z udziałem młodych, m.in. wolontariat przy Policji, „Starszy brat, starsza siostra”, którego celem jest wspieranie dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych, czy „Synergia” młodych liderów.

Wyróżnionym i nagrodzonym wolontariuszom gratulowali obecni na Gali: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor Caritas ks. Stanisław Słowik, parlamentarzyści Krzysztof Słoń i Artur Gierada, Renata Rabczyńska – świętokrzyski wicekurator oświaty. Wśród patronów medialnych Gali była „Niedziela Kielecka”.

2016-12-28 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomaganie mają we krwi

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 22-23

[ TEMATY ]

wolontariat

wolontariusze

Archiwum rodzinne

Paweł wszędzie zabiera rodzinę, nawet gdy pracuje jako wolontariusz. Na zdjęciu z żoną Joanną i dziećmi

Paweł wszędzie zabiera rodzinę, nawet gdy pracuje
jako wolontariusz. Na zdjęciu z żoną Joanną i dziećmi

Pandemia sprawiła, że również wolontariusze musieli zostać w domu na dłużej. Ostatnie miesiące wskazują jednak na postępującą odwilż dobrych serc.

Jak podkreśla ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, to obostrzenia sanitarne, a nie mniejsza wrażliwość na potrzebujących sprawiły, że zainteresowanie wolontariatem zmalało. Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, kluby pomocy, które swoje siły napędowe czerpały z pracy ludzi dobrej woli, po okresowym przestoju wracają do wytężonych działań. Robią wszystko, by mniejszy, słabszy i bardziej potrzebujący otrzymał pomoc, a wraz z nią... nadzieję.

CZYTAJ DALEJ

Ulga dla klasy średniej – składać rezygnację czy nie składać?

2022-01-17 14:41

[ TEMATY ]

Nowy Ład

gov.pl

"Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach niemal 18 milionów Polaków. Wprowadzamy rozwiązania, które poprawią komfort życia w Polsce i sprawią, że nasza gospodarka nabierze rozpędu. Oprócz historycznej obniżki podatków dla pracowników, rodzin i emerytów, przygotowaliśmy również wiele proinwestycyjnych rozwiązań dla polskich firm i przedsiębiorców." - pisze Materusz Morawiecki

Przykład małżonków zarabiających rocznie 150 tys. zł brutto oraz 50 tys. zł brutto

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: 180. rocznica urodzin św. Józefa Sebastiana Pelczara

2022-01-18 09:08

Mal A. Bosak/fot. Grażyna Kołek

Józef Sebastian Pelczar

Józef Sebastian Pelczar

Niewątpliwie jest to chluba naszej przemyskiej archidiecezji. Biskup, który był z nią związany jako biskup ćwierć wieku, a więc duży odcinek czasu i pozostawił piękny ślad w naszej archidiecezji – mówi abp Adam Szal, metropolita przemyski w dniu 180. rocznicy urodzin św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

– Miał pewne ideały, pewne moce, które pomagały mu zdobyć świętość. Przede wszystkim było to umiłowanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, także umiłowanie Eucharystii, umiłowanie Matki Bożej w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia i w tajemnicy także Królowej Polski. I ostatnia rzecz bardzo ważna i bardzo pomagająca świętemu biskupowi to synowska cześć wobec Stolicy Apostolskiej, wobec każdorazowego papieża – zaznacza metropolita przemyski. W jego odczuciu te wszystkie cechy były wówczas i są nadal ważne i godne naśladowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję