Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Syria

Pomoc świąteczna dla dzieci w Aleppo

Miasto Aleppo, a także sąsiadujące z nim miejscowości: Michrefeh, Rable, Ain Hlaquim i inne w maronickiej diecezji Latakija (Laodycea) są celem bożonarodzeniowej akcji zorganizowanej przez włoską gałąź papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Według chaldejskiego biskupa Aleppo, a zarazem dyrektora syryjskiej Caritas – Antoine’a Audo, Caritas w zachodniej części Aleppo, pozostającego od dawna pod kontrolą sił rządowych, opiekuje się cywilami ewakuowanymi ze wschodniej części miasta, kontrolowanej nadal przez terrorystyczne tzw. Państwo Islamskie. Od czasu, gdy ze wschodniego Aleppo zaczęli napływać pierwsi uchodźcy, Caritas objęła opieką ponad 2 tys. rodzin – zapewniała im mieszkanie, jedzenie, opiekę medyczną itp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Antoine Chbeir, który maronicką diecezją latakijską kieruje od 18 kwietnia 2015 r., zapewnił, że Kościołowi leży na sercu cały naród syryjski.

KAI

Jordania

Król Abdullah II podkreśla rolę chrześcijan

Król Jordanii Abdullah II uważa, że chrześcijanie są niezbywalną częścią składową jego kraju. Podczas spotkania 18 grudnia 2016 r. z przedstawicielami chrześcijan z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia podkreślił wybitne zasługi chrześcijan w budowie narodu – poinformowała jordańska agencja informacyjna „Petra”. Abdullah II podziękował muzułmanom i chrześcijanom w kraju za umiarkowanie i tolerancję. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie i muzułmanie są jedną rodziną związaną i zależną od siebie. – Musimy współpracować, aby chronić przyszłość następnych pokoleń w świetle stojących przed nami wyzwań – stwierdził. Przypomniał, że bezpieczeństwo i stabilizacja w kraju zależne są od jedności narodowej. Podkreślił też historyczne i religijne znaczenie Jordanii w ochronie miejsc świętych – islamskich i chrześcijańskich – w Jerozolimie.

KAI

Niemcy

Polski kierowca walczył z terrorystą

Wstępne wyniki autopsji rzuciły nowe światło na tragiczne wydarzenia w Berlinie. Polski kierowca TIR-a – 37-letni Łukasz Urban mimo zadanych nożem ran walczył z islamskim terrorystą jeszcze w chwili, gdy ten jechał przez świąteczny kiermasz. Próbował wyrwać terroryście z rąk kierownicę. Zginął dopiero od strzałów z broni palnej.

Reklama

O sprawie piszą niemieckie media: „Bohater z Berlina, którego nie zapomnimy – walczył do końca, ratując przy tym jak największą liczbę ludzi. Sekcja zwłok wykazała, że walczył ze swoim oprawcą do końca. To, że jest bohaterem, który starał się zapobiec najgorszemu, nie ulega wątpliwości i nie podlega żadnym spekulacjom. Niemcy – dziękują”.

O bohaterskiej postawie Polaka świadczą też ślady opon ciężarówki, którą Łukasz Urban próbował wyprowadzić poza teren świątecznego jarmarku, by zminimalizować liczbę potencjalnych ofiar.

Red.

* * *

W miłości, która ma swoje źródło w Sercu Chrystusa, jest nadzieja na przyszłość świata.
Jan Paweł II

Krótko

• Sejm Litwy w przyjętej rezolucji w sprawie wzmacniania dyplomacji parlamentarnej zaapelował o odbudowę stosunków z Polską. Rezolucję poparło 76 posłów w 141-osobowym Sejmie, nikt nie głosował przeciwko, 3 posłów wstrzymało się od głosu.

• Austriacka Partia Wolności podpisała porozumienie o zacieśnieniu współpracy z partią Władimira Putina Jedna Rosja.

• Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki w rozmowie z włoską agencją SIR powiedział, że ludzie są przekonani, iż jeśli Papież przyjedzie na Ukrainę, to wojna się skończy. Ujawnił, że za każdym razem, gdy spotyka się z Franciszkiem, prosi go o przyjazd na Ukrainę.

• Ks. Stefan Igumnow – sekretarz Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego poinformował, że rosyjscy prawosławni i katolicy planują dalsze akcje wspólnego niesienia pomocy wyznawcom Chrystusa w Syrii.

• W Turcji zastrzelono rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa. Do zabójstwa doszło w Ankarze podczas otwarcia wystawy poświęconej Rosji. Zamachowca zastrzelono.

Reklama

• Amerykańskie Kolegium Elektorskie zakończyło proces wyboru prezydenta USA. Spośród 538 elektorów na Donalda Trumpa głosowało 306. Część elektorów oddała głos niezgodnie z wolą wyborców.

• Stany Zjednoczone po raz kolejny rozszerzyły sankcje nałożone na Rosję. To konsekwencja kontynuowania przez nią okupacji ukraińskiego Krymu oraz ekspansywnej polityki prowadzonej na wschodzie Ukrainy.

• Mosze Kacaw – były prezydent Izraela, skazany za gwałty i inne przestępstwa o charakterze seksualnym, dostał zgodę na przedterminowe wyjście na wolność. Polityk trafił do więzienia pod koniec 2011 r. i miał do odsiadki 7 lat.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję