Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzin

Praktyka kleryka

Niedziela sosnowiecka 51/2016, str. 2

[ TEMATY ]

katecheza

klerycy

Kl. Kacper Górski

Praktykanci z ks. Michałem Bordą

Praktykanci z ks. Michałem Bordą

Praktyki katechetyczne… Niezapomniane przeżycie, trochę emocji, pytań i stresu, ale i doskonała okazja do kontaktu ze szkołą, nauczycielami i uczniami. Cenne i znaczące doświadczenie każdego kleryka. 21 listopada praktyki odbyli klerycy V roku WSD. Posługę katechetyczną w I LO im. M. Kopernika w Będzinie zakończyli 25 listopada. Na czas praktyk mieszkali w Domu św. Józefa w Będzinie. Te katechetyczne dni to nie tylko spotkanie z młodzieżą szkolną, ale i sposobność do przyjrzenia się przepięknemu świadectwu życia najstarszych kapłanów naszej diecezji.

W WSD są przedmioty związane z katechetyką. Aby jednak kapłani mogli uczyć w szkole, niezbędne jest odbycie praktyk. – Zgodnie z umową zawartą między KEP a MEN, aby kapłan mógł uczyć w szkole musi w czasie studiów, oprócz przygotowania dydaktycznego odbyć praktyki w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. Nasi klerycy mają praktyki na IV, V i VI roku. Na IV roku jest to tzw. tydzień katechetyczny, a klerycy V i VI roku, zwykle we wrześniu, mają praktyki ciągłe. Na praktyki składają się lekcje oglądowe, hospitowane i pokazowe. Od kilku lat uzupełniamy je warsztatami metodycznymi prowadzonymi w WOM w Katowicach, w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Domu św. Józefa – wyjaśnia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii.

Praktyki to cenne doświadczenie, które przygotowuje przyszłych kapłanów do pracy w szkole. Spędzony z uczniami czas ubogaca kleryków, ale też pokazuje, co jeszcze muszą poprawić, nad czym popracować. Podczas praktyk alumni pochylali się nad tematami świętych, Królestwa Bożego, stworzeniem świata i powołaniem. – Kiedy każdy z nas prowadził lekcje, uczniowie byli skoncentrowani i chętni do robienia ćwiczeń, które dla nich przygotowaliśmy. Wielkim zaskoczeniem dla nas był fakt, że uczniowie sami zadawali pytania, a nawet zostawali po lekcjach, aby dopytać o znaczenie wiary, tego, czym spotkanie z Bogiem jest dla nas, kleryków. Staraliśmy się być zawsze przy uczniach, dając także świadectwo „normalności” graliśmy w tenisa stołowego razem z nimi. Jak wielkie zdziwienie pojawiało się na twarzach uczniów, którzy nie dowierzali, że ksiądz też potrafi świetnie grać, normalnie rozmawiać, rozumieć ich – zaznacza kl. Kacper Górski.

Tegoroczni praktykanci wyrażają wdzięczność dyrekcji szkoły i całemu gronu pedagogicznemu za tak ciepłe przyjęcie i życzliwość, oraz swojemu przełożonemu, ks. Michałowi Bordzie, który, jak zaznaczają, okazał im wielką cierpliwość i wspaniale przygotował do wykonania zadania.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzielić się radością

[ TEMATY ]

klerycy

mikołajki

Beata Pieczykura/Niedziela

Klerycy w Domu Księży Emerytów w Częstochowie

Klerycy w Domu Księży Emerytów w Częstochowie

W dniach 3-10 grudnia trwa akcja Mikołajowa przygotowana przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Dziś 6 grudnia św. Mikołaj odwiedzi Dom Pomocy Społecznej Sióstr Honoratek w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 35.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Grabowska: "Sekularyzacja w Europie. Teoria i rzeczywistość" - wykład na Angelicum

2022-12-01 07:25

[ TEMATY ]

sekularyzm

O procesach sekularyzacyjnych w Polsce oraz o tym, że sekularyzacja nie jest procesem przebiegającym według ściśle określonego schematu mówiła prof. Mirosława Grabowska, socjolog i dyrektor Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS). Prelekcja zatytułowana „Sekularyzacja w Europie: teoria i rzeczywistość” wygłoszona została w ramach cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

Prof. Grabowska na początku wykładu mówiła o teorii sekularyzacji, formułowanej przede wszystkim w latach 60 i 70 ub. wieku i wiążącej procesy modernizacyjne społeczeństw , rozwój ekonomiczny, wzrost dobrobytu i bezpieczeństwa socjalnego - z sekularyzacją. W myśl tej teorii zasadniczo modernizacja wiąże się z sekularyzacją, choć w różnych krajach proces ten może się rozpoczynać w różnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję