Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Będzin

Praktyka kleryka

Niedziela sosnowiecka 51/2016, str. 2

[ TEMATY ]

katecheza

klerycy

Kl. Kacper Górski

Praktykanci z ks. Michałem Bordą

Praktykanci z ks. Michałem Bordą

Praktyki katechetyczne… Niezapomniane przeżycie, trochę emocji, pytań i stresu, ale i doskonała okazja do kontaktu ze szkołą, nauczycielami i uczniami. Cenne i znaczące doświadczenie każdego kleryka. 21 listopada praktyki odbyli klerycy V roku WSD. Posługę katechetyczną w I LO im. M. Kopernika w Będzinie zakończyli 25 listopada. Na czas praktyk mieszkali w Domu św. Józefa w Będzinie. Te katechetyczne dni to nie tylko spotkanie z młodzieżą szkolną, ale i sposobność do przyjrzenia się przepięknemu świadectwu życia najstarszych kapłanów naszej diecezji.

W WSD są przedmioty związane z katechetyką. Aby jednak kapłani mogli uczyć w szkole, niezbędne jest odbycie praktyk. – Zgodnie z umową zawartą między KEP a MEN, aby kapłan mógł uczyć w szkole musi w czasie studiów, oprócz przygotowania dydaktycznego odbyć praktyki w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin. Nasi klerycy mają praktyki na IV, V i VI roku. Na IV roku jest to tzw. tydzień katechetyczny, a klerycy V i VI roku, zwykle we wrześniu, mają praktyki ciągłe. Na praktyki składają się lekcje oglądowe, hospitowane i pokazowe. Od kilku lat uzupełniamy je warsztatami metodycznymi prowadzonymi w WOM w Katowicach, w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Domu św. Józefa – wyjaśnia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii.

Praktyki to cenne doświadczenie, które przygotowuje przyszłych kapłanów do pracy w szkole. Spędzony z uczniami czas ubogaca kleryków, ale też pokazuje, co jeszcze muszą poprawić, nad czym popracować. Podczas praktyk alumni pochylali się nad tematami świętych, Królestwa Bożego, stworzeniem świata i powołaniem. – Kiedy każdy z nas prowadził lekcje, uczniowie byli skoncentrowani i chętni do robienia ćwiczeń, które dla nich przygotowaliśmy. Wielkim zaskoczeniem dla nas był fakt, że uczniowie sami zadawali pytania, a nawet zostawali po lekcjach, aby dopytać o znaczenie wiary, tego, czym spotkanie z Bogiem jest dla nas, kleryków. Staraliśmy się być zawsze przy uczniach, dając także świadectwo „normalności” graliśmy w tenisa stołowego razem z nimi. Jak wielkie zdziwienie pojawiało się na twarzach uczniów, którzy nie dowierzali, że ksiądz też potrafi świetnie grać, normalnie rozmawiać, rozumieć ich – zaznacza kl. Kacper Górski.

Tegoroczni praktykanci wyrażają wdzięczność dyrekcji szkoły i całemu gronu pedagogicznemu za tak ciepłe przyjęcie i życzliwość, oraz swojemu przełożonemu, ks. Michałowi Bordzie, który, jak zaznaczają, okazał im wielką cierpliwość i wspaniale przygotował do wykonania zadania.

2016-12-15 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Raniero Cantalamessa: – Potrzebujemy Ducha Świętego!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

klerycy

seminarium

Bożena Sztajner

Abp Wacław Depo przywitał w archikatedrze częstochowskiej prawie 3000 alumnów Wyższych Seminariów Duchownych z Polski, w drugim dniu (17.04) pielgrzymki seminaryjnej na Jasną Górę. „W roku wiary dziękujemy za każde Wasze powołanie” – powiedział metropolita częstochowski. Arcybiskup Depo wyraził też nadzieję, że Polska nie przestanie być ziemią powołań kapłańskich i ziemią szczególnego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję