Reklama

Niedziela Małopolska

Lubią śpiewać o Polsce

Uroczystą Eucharystią w intencji Ojczyzny oraz koncertem galowym laureatów – 30 października zakończył się XIV Małopolski Przegląd Piosenki Patriotycznej „Nasze dziedzictwo – Polska”, który tradycyjnie odbył się w auli kościoła Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy w Nowej Hucie

Niedziela małopolska 46/2016, str. 5

[ TEMATY ]

piosenka

przegląd

Janusz Pasik

Nagrodę odbierają dzieci z przedszkola nr 176. Więcej zdjęć z Przeglądu na stronie www.niedziela.pl

Nagrodę odbierają dzieci z przedszkola
nr 176. Więcej zdjęć z Przeglądu na stronie
www.niedziela.pl

W dwudniowym przeglądzie wystąpiło ponad 300 uczestników, którzy zaprezentowali się w trzech kategoriach: soliści, zespoły i chóry. Jury, pod kierunkiem Rafała Marchewczyka, dyrektora chóru „Vox Populi”, oceniło w sumie blisko 60 wykonawców, z których do koncertu galowego zaprosiło 14.

Tożsamość i wartości

Głównym organizatorem wydarzenia była Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka. Organizatorów i jury cieszył bardzo wysoki poziom artystyczny tegorocznego konkursu, a także liczba uczestników.

Reklama

– Chcemy szerzyć wśród Polaków miłość do Ojczyzny, do drugiego człowieka i budzić świadomość patriotyczną – mówi Joanna Kula, współorganizatorka oraz prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – Zależy nam również na tym, żeby pieśni narodowe, patriotyczne nie zaginęły, tylko ciągle były żywe i rozbrzmiewały w każdym pokoleniu, dzisiaj i w przyszłości. W utworach tych zawarta jest nasza tożsamość i wartości, zarówno narodowe jak i religijne. Naszym celem jest przekazywanie ich wszystkim, a zwłaszcza najmłodszym.

Sposób na patriotyzm

To właśnie najmłodsi z przedszkoli i szkół stanowili znakomitą większość uczestników konkursu. Na uwagę zasługują pełne zaangażowania występy Niepublicznego Przedszkola św. Klary (dzieci wykonały piosenkę „Czerwone jabłuszko”) oraz Samorządowego Przedszkola nr 176 z Krakowa w utworze „Pałacyk Michla”. Renata Rucka, nauczycielka tej placówki, zwraca uwagę na fakt, że piosenka jest doskonałym sposobem na budzenie i kultywowanie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Jej zdaniem, przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczą w wydarzeniach historycznych i świętach narodowych, m.in. biorąc czynny udział w akademiach i uroczystościach. Małym artystom obu placówek podczas występu towarzyszyła naturalność, zaangażowanie i niezmierna radość.

Wśród zespołów i chórów warto wyróżnić Chór Regnum Sonoris z Libuszy, Zespół Wokalny Zespołu Szkół w Michałowicach, Zespół Consonans z Limanowej oraz Zespół Skrzypnianki ze Skrzypnego. Profesjonalizm i dojrzałość wykonania utworów przez te grupy świadczyły o wielu godzinach ciężkiej pracy, jakie włożyli w przygotowania. Efekt jednak wart był tego trudu.

Duma i talent

Reklama

Wrażliwością artystyczną i talentem muzycznym popisali się również soliści występujący podczas koncertu. Należy tutaj zauważyć energiczne i bardzo zaangażowane wykonanie utworu „Inka” przez Sandrę Surowiec ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie oraz piosenkę „Dziś idę walczyć, mamo”, którą zaśpiewała Oliwia Miś z Lisiej Góry. Z kolei Kamila Karkoszka z Morawskiej Szkoły Muzycznej zachwyciła widzów nostalgiczną i bardzo dojrzałą interpretacją „Kolędy warszawskiej”.

Natomiast serca widzów i jury skradła Wiktoria Tokarczyk, która nietuzinkowym wykonaniem piosenki „Żeby Polska była Polską” zdobyła Grand Prix tegorocznego przeglądu. – Jestem z siebie dumna, zadowolona i szczęśliwa. Bardzo się cieszę, że udało mi się zdobyć główną nagrodę w tym konkursie. Tym bardziej, że jest to mój pierwszy tak duży sukces – mówi zwyciężczyni. – Bardzo lubię śpiewać piosenki patriotyczne, rozgłaszające o tym, jak żołnierze dzielnie bronili naszej Ojczyzny i walczyli o nią – dodaje.

Wiktoria jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Piwnicznej-Zdroju. Uczy się śpiewu z pomocą siostry i w chórze. Jest też uczennicą szkoły muzycznej, gdzie dodatkowo zdobywa umiejętność gry na waltorni. Śpiew towarzyszy jej od zawsze, a kiedyś chciałaby zostać śpiewaczką operową. Życzymy jej tego bardzo serdecznie!

2016-11-08 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia/ Zmarł J.J.Lionel, piosenkarz, który śpiewał słynne "Kaczuszki"

J.J.Lionel, belgijski piosenkarz, który w latach 80. śpiewał słynne "Kaczuszki", zmarł we wtorek w Comines-Warneton w wieku 72 lat - podały w środę media. Bez piosenki tej i charakterystycznego tańca nie mogły się obyć się wesela czy uroczystości rodzinne w wielu krajach.

J.J.Lionel (prawdziwe nazwisko Jean-Jacques Blairon) na Facebooku pozował z żółtą plastikową kaczką. Według belgijskiej gazety "L'Avenir" około 3,5 mln płyt z utworem "La danse des Canards" zostało sprzedanych po nagraniu piosenki w 1981 roku.

Piosenkę napisał belgijski autor tekstów Eric Genty. Ponieważ J.J.Lionel "nie był ani autorem, ani kompozytorem piosenki, nie uczyniła go ona bogatym człowiekiem" - podkreślił belgijski dziennik "L'Avenir".

Taniec wykonywany w rytm skocznej melodii na wielu weselach szybko przekroczył granice, od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, do Rosji przez Izrael, Estonię i Holandię. Był też bardzo modny swego czasu w Polsce.
(PAP)

jo/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Bł. Władysław z Gielniowa

[ TEMATY ]

błogosławiony

Rozważając zasługi, jakie nasi święci i błogosławieni w swym życiu doczesnym położyli dla Kościoła i narodu polskiego, jedno z pierwszych miejsc przyznać musimy błogosławionemu Władysławowi z Gielniowa, wybitnemu krzewicielowi słowa Bożego i pieśni religijnej w języku ojczystym.

Bł. Władysław urodził się ok. 1440 r. w mieszczańskiej rodzinie w Gielniowie. Od chrztu św. nosił imię Marcin Jan.

Po ukończeniu szkoły parafialnej rozpoczął w 1462 r. studia na Akademii Krakowskiej. Szybko jednak przerwał naukę i w tym samym roku wstąpił do Zakonu Obserwantów. Tu właśnie przyjął swoje zakonne imię Władysław. W zakonie najpierw pełnił funkcję egzaminatora w sprawie cudów, jakie działy się za przyczyną św. Szymona z Lipnicy. Dwa razy był wybrany na prowincjała polskich obserwantów i czuwał nad 22 domami zakonnymi. Zasłynął jako zakonnik o surowym i pokutniczym trybie życia. Spał zaledwie kilka godzin na dobę na lichym sienniku, używając do okrycia swój własny habit. Nosił włosiennicę, biczował swoje ciało. Znany był również z tego, że chodził boso i pieszo pokonywał duże odległości w drodze do wizytowanych przez siebie zakonów z całej prowincji. Mimo – że był tak bardzo surowy dla siebie, wobec innych – zwłaszcza wobec braci odznaczał się łagodnością i serdecznością. Z wyjątkową troską zajmował się starszymi i chorymi zakonnikami. Miał szczególne nabożeństwo do imienia Jezus, które wymieniał na początku każdego swojego kazania czy też swoich refleksji modlitewnych. Ułożył Godzinki ku czci Matki Bożej. W czasach panującego w Kościele języka łacińskiego, bł. Władysław zaczął głosić kazania po polsku, w rodzimym języku układał też teksty do pieśni religijnych. Gromadził więc wokół siebie tłumy słuchaczy. Pod koniec swojego życia osiadł w domu zakonnym w Warszawie. Zmarł 4 maja 1505 r. po osłabnięciu podczas pełnego ekstazy kazania na Wielki Piątek. Jego beatyfikacja odbyła się w Warszawie w 1753 r.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję